Bursalılar dikkat! Kurban keserken bu detaylar çok önemli (ÖZEL HABER)

Bursa'da Kurban Bayramı'nın bayram tadında geçmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğini uzmanına sorduk. İşte o önemli detaylar...

Bursalılar dikkat! Kurban keserken bu detaylar çok önemli (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - KAAN VARDAR / BURSADA BUGÜN

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte, sağlıklı kurban almanın ve alınan kurbanın sağlıklı ortamda kesilip, muhafaza edilmesinin önemini açıklayan Bursa Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Melike Baysal, kurban bayramının aslında bir gıda güvenliği süreci olduğunu söyledi. Bu sürecin 3 bölümde incelendiğini açıklayan Baysal, ilk aşamanın kurbanların satış süreci olduğunu, ikincisi aşamanın kurbanın kesilmesi ve son aşamanın da güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi olduğunu belirtti.

Kurbanlık alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin kurban satış yerinin sertifikalı olması gerektiğini vurgulayan Baysal "Gelen hayvanların mutlaka küpeli olması gerekiyor. Bu, hayvanların kayıtlı olması anlamına gelir. Buna ek olarak hayvanın sağlıklı görüntüsü olması çok önemlidir. Dışarıdan bakıldığı zaman hayvanların sağlıklı mı, hasta mı olduğunu genel olarak işaret eden bazı şeyler vardır. Sağlıklı hayvanın tüy yapısı mutlaka parlaktır. Üstünde lokal ya da genel olarak tüy dökülmeleri olmaz. Bununla birlikte hayvanın yürüyüşü de çok önemli. Herhangi bir aksama, topallama olmaması gerekiyor.  Bir de tüm bunlara ek olarak, gözünde, burun ve ağız çevresinde akıntı olmaması gözlerinin parlak ve canlı bakıyor olması genel anlamda sağlığına işaret eder. Bu belirtiler genel olarak herkesin görebileceği şeylerdir" dedi.

SADECE VETERİNER HEKİMLERİN ANLAYABİLECEĞİ BULGULLAR VARDIR

Vatandaşların anlayabileceği belirtilerin yanı sıra sadece veterinerlerin fark edebileceği bulgular olduğunu söyleyen Baysal, veteriner hekimlerin hayvana baktığı zaman hastalığa işaret eden bir takım bulguları gördüğünü ve bunun için de kurban satış noktalarında veteriner hekimlerin olması gerektiğini ifade etti. Bu alanda veteriner sayısının yetersiz kaldığını söyleyen Melike Baysal "Bizim veteriner hekimler odası olarak yetkililerden talebimiz hem satış zamanında hem de kurban kesimi sırasında serbest veteriner hekimlerin de olması" dedi.

HAYVANLARDAN İNSANLARA BULAŞAN HASTALIKLAR SÖZ KONUSU

Veteriner hekimlerin, hem Kurban Bayramında hem de hayvansal gıdaların söz konusu olduğu ortamlarda bulunması gerektiğini ifade eden Baysal "Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların büyük bir kısmı hayvansal gıda kaynaklıdır. Dolayısı ile veteriner hekim bir hayvanın sağlıklı olduğuna, hayvan kesildikten sonra da etin sağlıklı olduğuna karar verir. Bu güvenli gıda demektir. Eğer hayvan güvenli değilse Kist Hidatik ve Tüberküloz gibi birçok hastalık insanlara kolaylıkla bulaşır. Bunların bir kısmı gözle görülebilir lezyonlar olabilir. Bunlar hastalık belirtisi olabileceği gibi sorunsuz da olabilir. Bunun için her zaman aynı şeyi söylüyoruz mutlaka etlerde veteriner hekim kontrolü şart" diyerek uyarıda bulundu.

KURBAN KESİLDİKTEN SONRA GERİYE KALAN PARÇALARA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR

Kurban kesimi işlemi bittikten sonra gıda değeri olmayan atıkların çöpe atılması ya da sokak hayvanlarına verilmesi oldukça tehlikeli. Uzmanlar bu atıkların gömülmesini veya yakılmasını öneriyor. Hem kurban satış noktalarında hem de kesim noktalarında bu süreç tamamlandıktan sonra mutlaka çevre temizliği yapılmalı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!