Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursalılar dikkat, 17 Nisan'da hasta olmayın!

Dr. Ersin Arslan'ın Gaziantep'te görevi başındayken bıçaklanarak öldürülmesinin ardından çözümlenemeyen şiddete karşı sağlık çalışanları, "Bu Şiddet Sona Ersin" diyerek bir gün süreyle iş bırakacak. 17 Nisan'da acil servis, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti verilmeyecek.

Bursalılar dikkat, 17 Nisan'da hasta olmayın!

 

 

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM

Gaziantep'te Dr. Ersin Aslan'ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesi, sağlıkta şiddetin boyutunu bir kez daha gözler önüne sererken, bir hekimin canına mal olan sağlık alanındaki şiddet devam ediyor. Hükümetin sağlık alanındaki uygulamalarının hasta yakınlarıyla hekimleri karşı karşıya getirdiğini savunan sağlık çalışanları, 'Bu Şiddet Sona Ersin' diyerek bir gün süreyle iş bırakacak. Bursa Tabip Odası Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ile DİSK'e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Bursa Temsilciliği 17 Nisan'da Bursa'yı eylem alanına çevirecek. Sağlık çalışanları bir gün süreyle iş bırakma eylemi yaparak çalışanları acil servis, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti vermeyecek.

BİR YIL GEÇTİ AMA...

17 Nisan Çarşamba günü yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi veren Bursa Tabip Odası Başkanı Kayıhan Pala, sağlıkta dönüşüm politikaları başta olmak üzere hükümetin sağlık politikalarını eleştirdi. Gaziantep'te göğüs cerrahisi uzmanı olarak görev yapan Dr. Ersin Aslan'ın tam 1 yıl önce hayatını kaybettiğini hatırlatan Pala, Dr. Ersin Arslan başta olmak üzere saldırıya uğrayan, yaşamını yitiren tüm meslektaşlarını anmak ve sağlıkta yaşanan şiddeti protesto etmek amacıyla 1 gün iş bırakacaklarını söyledi.

HASTANELER EYLEM ALANI OLACAK

Sağlık ve sosyal güvenlik politikalarının hasta ve hekim arasında duvar ördüğünü savunan Pala, "Sağlık Bakanı değişti, sağlık sisteminde düzelme denecek hiçbir adım atılmadığı gibi atılma niyeti de yok. Türkiye'de sağlık alanındaki şiddetin nedenleri ve çözüm önerileriyle ilgili mecliste bir araştırma komisyonu kurulsun önerimiz de kulak arkası edildi. Aradan geçen bir yıla rağmen şiddeti sona erdirecek bir girişim yok. Sabah saatlerinde hastanelerimizin bahçelerinde toplanıp Dr. Ersin Arslan için saygı duruşlarında bulunacağız. Öğlen saatlerinde illerimizde belirlenen hastanelerin bahçelerinde toplanıp beyaz yürüyüşler ve basın açıklamaları gerçekleştireceğiz" dedi.
 

Bursalılar dikkat, 17 Nisan'da hasta olmayın! Bursalılar dikkat, 17 Nisan'da hasta olmayın! Bursalılar dikkat, 17 Nisan'da hasta olmayın! Bursalılar dikkat, 17 Nisan'da hasta olmayın!
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!