Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursalılar bu tuzaklara dikkat! (ÖZEL HABER)

Geçtiğimiz günlerde çeşitli illerden 10 bin kadar emekli, tefecilerin tuzağına düştü. Facebook üzerinden emeklilere ulaşan şebeke, 6 bin lira verdiği emekliyi yaklaşık 25 bin lira dolandırdı. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Tanımadığı, bilmediği ve ya kurumsal olarak güvenilir olmayan, güvenilirliği teyit edilmeyen kişilere güvenmesinler. Bu durum sadece kişi üzerinden değil, kurum üzerinden de yapılabilir. Durup dururken tüketicilerin bu sıkıntılarını sömürerek, "paranız hazır, gelin alın" ya da "kredi kartı borçlarınızı hemen ödeyelim" gibi bir bildirim aldıklarında tüketicilerimiz dikkatli olsunlar" dedi.

Bursalılar bu tuzaklara dikkat! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN 

Birçok ihtiyacı için para arayışı içinde olan binlerce emekli şu sıralar kara kara düşünüyor. 

Bu durumu fırsat bilen dolandırıcılar ise sosyal medya üzerinden borçların ödeneceği vaadiyle emeklileri dolandırıyor. 

Dolandırılan emekliler, dolandırıldıklarını maaşlarını çekmek için bankaya gidince anlıyorlar. 

"BU DURUM SADECE KİŞİ ÜZERİNDEN DEĞİL, KURUM ÜZERİNDEN DE YAPILABİLİR"

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Çok ciddi bir süreçten geçiyoruz. Tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılama yönünde ciddi sıkıntıları var. Böyle bir ortam olunca fırsatçılar kaçınılmaz oluyor. Bu fırsatçılar emeklilere ve başka tüketicilere ulaşarak onların sınırlı olan gelirlerine göz dikiyorlar. Ellerinde olan maaşlarını ya da biriktirdikleri paralarını alıyorlar. Tüketicilerimizin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Tanımadığı, bilmediği ve ya kurumsal olarak güvenilir olmayan, güvenilirliği teyit edilmeyen kişilere güvenmesinler. Bu durum sadece kişi üzerinden değil, kurum üzerinden de yapılabilir. Durup dururken tüketicilerin bu sıkıntılarını sömürerek, "paranız hazır, gelin alın" ya da "kredi kartı borçlarınızı hemen ödeyelim" gibi bir bildirim aldıklarında tüketicilerimiz dikkatli olsunlar. Kimden geldiğini bilmeden rastgele hiçbir bilgiyi kimseye vermesinler. Bu dolandırılmalar doğrudan Cumhuriyet Savcılığı'na gidiyor. Direk tutuklanarak cezalarını çekiyorlar. Bu durumla karşılaşan vatandaşlarımız hemen savcılığa suç duyurusunda bulunmaları gerekir" ifadelerine yer verdi. 

"YÜZDE 90'LARA YÜZDE 70'LERE VARAN İNDİRİM SAĞLIKLI BİR İNDİRİM DEĞİLDİR" 

Günümüzde sık olarak karşılaştığımız internetten indirimleri, "Kara Cuma, muhteşem Cuma" adıyla yapılan indirimlere dikkat çeken Sıtkı Yılmaz, "Bir taraftan tüketici için tuzak, bir taraftan da fırsattır. Tüketici doğru kurumlara yöneldiği zaman bir fırsattır ama bilmediği zaman da  tüketici için bir tuzaktır. Burada tüketicilerimizin dikkat etmesi gereken şey, indirimden önce o malın fiyatı neydi, indirimden sonra fiyatı ne oldu. Birincisi, yüzde 90'lara, yüzde 70'lere varan indirim sağlıklı bir indirim değildir. İkincisi, burada devlete çok büyük bir görev düşüyor. Yani indirimden önceki fiyatı ve sonraki fiyatı etiketlere ne kadar yazılıyorsa, bunun gerçekçi olup olmadığının denetimini ilgili kurumların ve devletin yapması gerekir. Bir satıcının indirimden önceki fiyatı bu kadar, şimdi bu kadar diye etikete yazdığı zaman, bu tüketici için güvenilir değil. Eğer gerçekten tüketici korunulmak isteniyorsa, yasada belli olan indirim süreçlerinde bu malın, indirimden önceki fiyatıyla sonraki fiyatının en azından tüketici tarafından biliniyor olması, teyit ediliyor olması gerekir. Ancak bu şekilde indirimlerin tüketiciye bir faydası var, bu şekilde bir fırsattır aksi taktirde bir tuzaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!