Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursalılar bu tuzaklara dikkat! (ÖZEL HABER)

Pandemi sürecinde insanlar evlerine çekilirken dolandırıcılar bunu fırsata çevirmeye başladı. Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görselini kullanarak yapılan dolandırıcılıklar da arttı! Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Hiç kimse kimseye durduk yere para vermez. Özellikle maddi olan mesajlarda çok dikkatli olmak gerek. Kredi kartı, kimlik bilgileri ve maaş kartı bilgilerini tüketicinin vermemesi gerek" dedi.

Bursalılar bu tuzaklara dikkat! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

"Karar onaylandı. Kredi kartı aidat iadenizi web sitemiz üzerinden alabilirsiniz."

Bu görselle sosyal medya mecralarında karşınıza çıkan gönderilere dikkat!

Dolandırıcıların yeni tuzağına sakın düşmeyin!

Pandemi sürecinde başlatılan "Evde Kal" kampanyası dolandırıcıları harekete geçirdi.

SMS ve internet üzerinden yapılan dolandırıcılık artmaya başladı.

Bunların yanı sıra sahtekarlıklar çakma e-devlet siteleri üzerinden de yapılıyor.

"BU DOLANDIRICILIKLAR TÜKETİCİ HUKUKU KAPSAMINA GİRMİYOR"

"Sadece SMS üzerinden değil, E-devlet ve resmi kurumların logolarını kullanarak da dolandırıcılık yapılıyor" diyen Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Ya da devlet bir yardım kampanyası başlatıyor, kötü niyetli kişiler bu kampanyanın üzerinden tüketicinin duygularını sömürüyor. Banka hesaplarına kadar erişip tüketicinin parasını alabiliyorlar. Ya da kargodan gelen bir ürünle bile dolandırılmış oluyorsunuz. Tüketicinin çok dikkatli olması gerek. Çünkü bu dolandırıcılıklar Tüketici Hukuku kapsamına girmiyor. Doğrudan Cumhuriyet Savcılığı'na başvurulması gerekiyor" şeklinde konuştu.

"NİTELİKLİ VE ORGANİZE DOLANDIRICILIKTA HAPİS CEZASI VAR"

Sıtkı Yılmaz, "Hiç kimse kimseye durduk yere para vermez. Özellikle maddi olan mesajlarda çok dikkatli olmak gerek. Kredi kartı, kimlik bilgileri ve maaş kartı bilgilerini tüketicinin vermemesi gerek.  Örneğin; geçen gün Tüketici Derneği'ne bir üyemiz başvurdu. Tüketicimiz bir banka adına aranıyor ve kendisine kıymetli bir müşteri olduğu söyleniyor.  Kredi kartı aldığınız için sigorta ücretini size iade edelim diyorlar. İkna etmenin yanı sıra kredi kartı veren memurun adını da kullanıyorlar. Tüketicimiz kredi kartının olmadığını dile getiriyor. Bunun üzerine maaş kartının bilgilerini alıyorlar. Birinden 6 bin lira kurtarıcı hesaptan da 2 bin lira çekiyorlar. Kimse kimseye bedava para vermez. Nitelikli ve organize dolandırıcılıkta hapis cezası var. Bu nokta da devlet kurumlarından daha fazla denetim rica ediyoruz. Dolandırılanların ise vakit kaybetmeden suç duyurusunda bulunmalarını istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!