Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursalılar bu ağrıları hafife almayın (ÖZEL HABER)

Günümüzde hemen hemen her insanda görülen baş ve boyun ağrıları önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bunlar hafife alınmaması gereken ağrılardır. Bu durum zamanla ilerleyip boyun fıtığına dönüşebilir.

Bursalılar bu ağrıları hafife almayın (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - KAAN VARDAR / BURSADA BUGÜN

Özellikle masa başı işte çalışanların sıkça karşılaştığı boyun ağrıları ileride uzun vadeli hastalıklara yol açıyor. Bu ağrıların hafife alınmaması gerektiğini vurgulayan Özel Esentepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Ufuk Özsoy, boyun kaslarımızın gerilmesi, kasılması sonrası boyun kemiğimizde düzleşme meydana geldiğini ve bu düzleşmesinin boyun fıtığına çok ciddi bir zemin hazırladığını vurguladı.

Boyun düzleşmesi sonrası dışarıdan gelen darbelerle veya ani boyun hareketleriyle daha kolay boyun fıtığı olma durumunun yaşandığını söyleyen Dr. Özsoy, boyun fıtığı ve belirtilerini anlattı.

Boyun fıtığının, boyun omurları arasında ki yastıkçıkların yırtılarak boyunda ki omurların arsından geçen omuriliği veya omurilikten ayrılan sinir köklerini sıkıştırması sonucu meydana geldiğini söyleyen Özsoy "Sinirin geçtiği bölgede, özellikle kol, omuz, boyun, ağrı, uyuşma, kireçlenme, yanma, karıncalanma ve yer yer kasılma gibi bir takım ağrılarla giden bir rahatsızlıktır. Burada boyun fıtığında boyun ağrısı ile birlikte önemli olan kol ağrısı ve hastanın kolunda güçsüzlük olup olmamasıdır" dedi.

Boyun fıtığı tespit edildikten sonra izlenilen tedavi yönteminden bahseden Dr. Özsoy, öncelikli olarak hastada güç kaybı yoksa ilaç tedavisine başlandığını, ilaç tedavisinin sonrasında hastanın takiplerinde rahatlama olmaz ve bu boyun fıtığı ağrısı devam ederse cerrahi işlem uygulandığını söyledi.

EN İYİ YÖNTEM MİKRO CERRAHİ

"Boyun fıtığında şuan dünya üzerinde kabul görmüş en iyi yöntem mikroskop teşhisinde yapılan mikro cerrahi yöntemdir" diyen Dr. Ufuk Özsoy, Hastaların mikro cerrahi ile yapılan işlemlerden sonra ameliyat sonrası hızlı bir şekilde toparlayabildiklerini anlattı. Ameliyatın daha konforlu olduğunu söyleyen Özsoy "Ameliyatın riski mikro cerrahide daha düşük, başarı oranı ise daha yüksektir. Bunun için şuan mikro cerrahide bu işlemler başarılı bir şekilde yapılmaktadır" dedi.

Uzmanlar, başlangıçtaki ağrıların hafife alınmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!