Bursalılar böbrek taşı hastalığınız varsa bunlara dikkat edin! (ÖZEL HABER)

Sıkça yaşanan hastalıklardan biri olan böbrek taşı kişinin günlük hayatını kötü yönde etkiler. Bu durumu en az zararla atlatmak ve sağlığımıza kavuşmak sanıldığı kadar zor değil. Bursa Özel Esentepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mücahit Kabar "Doğu tipi beslenme taş hastalığını tetikler" dedi.

Bursalılar böbrek taşı hastalığınız varsa bunlara dikkat edin! (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN -  GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Böbrek taşı, idrarda bulunan kalsiyum ve ürik asit miktarının fazlalaşması sonucunda kristalleşerek zaman içinde böbrekte kümelenmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu duruma bir de yanlış beslenmenin eklenmesi hastanın günlük yaşamını olumsuz etkiler. Böbrek taşı hastalığını en hafif şekilde atlatmak için tavsiyelerde bulunan Bursa Özel Esentepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mücahit Kabar "Taş hastalarına kötü gelen yiyecekler sakatatlardır.  Ciğer, kokoreç gibi protein miktarı yüksek yiyecekler kişide taş oluşma oranı yükseltir. Daha çok doğu tipi beslenme dediğimiz et ve protein oranı yüksek beslenmeler taş hastalarının taş düşürme oranının artmasına sebep olur. Eğer eti çok seven bir bireyseniz bunun karşılığında bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor" dedi.

ALKOLLÜ İÇEÇEKLER TAŞ DÜŞÜRMEYİ KOLAYLAŞTIRMAZ

Bu konuda yanlış bir algının oluştuğunu söyleyen Kabar, alkolün değil vücuda giren sıvı miktarının taş düşürmeye yardımcı olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra biranın taş düşürmeye değil aksine taş oluşumuna sebep olduğuna da dikkat çekti.

TAŞ OLUŞUMU NASIL ENGELLENİR?

Suyun taş düşürmeye en iyi gelen içecek olduğunu söyleyen Dr. Kabar "Sıvı tüketimi denildiğinde insanlarda yanlış bir algı oluşuyor. Çay, kahve veya diğer içecekleri tüketmek su tüketmekle eşdeğer değildir" dedi.

Gün içinde su tüketiminin faydasına dikkat çeken Kabar, masa başı işlerde çalışanlara mutlaka masalarında su şişesi bulundursunlar diyerek tavsiyede de bulundu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!