Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursalı taksiciler dertli! (ÖZEL HABER)

Korona virüsü tedbirleri kapsamında birçok sektörün geçici olarak kapatılması hem sosyal hayatı etkiledi hem de trafiğin gözle görülür oranda azalmasına sebep oldu. Salgının yarattığı bu olumsuz durum taksicileri de gözle görülür oranda etkiledi.

Bursalı taksiciler dertli! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bursalı taksiciler, genel olarak iş yoğunluğunun az olduğuna dikkat çekiyorlar.

Okulların tatil olması, Avm'lerin kapanması, düğünlerin yasaklanması gibi aktivitelerin büyük oranda azalmasıyla birlikte taksicilerin iş hacmi durma noktasına geldi. Günde ortalama olarak 150 kilometre yol yapan taksiler 25-30 kilometre yaparak kontak kapatmaya başladı.

Bursa'da bir taksi yetkilisi olan Bülent Yavuz salgının işine olan etkisini "Korona virüs bütün dünyayı etkiledi. Taksiciler olarak biz de etkilendik. Bazı önlemler aldık bu süreçte. Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası tarafından arabalarımız dezenfekte ediliyor ama odamızın bazı eksikleri var. Mesela biz ilk günlerde maske sıkıntısı yaşadık. Odamız bunu ele alıp ilgilenebilirdi ama ilgilenmedi" sözleriyle ifade etti.

"LÜTFEN KURALLARA UYUN"

Korona virüs sürecinde şoförlerin çok zorlandığını belirten Bülent Yavuz, "4 gün çalışıp, 3 gün çalışmadığımız günler oldu. Sonuçta bu işte günü birlik ücret kazanıyorsunuz. Araç sahipleri olarak bizler de çok zorlandık. Nasıl bir zorlanma derseniz eğer, arabanın masrafları, mazot parası gibi. Sonuçta işlerimiz iyi değildi ve araba kapının önünde yattı.  Şu an insanlar dışarıda ama kimse kurallara uymuyor. Buradan herkese söylüyorum, lütfen kurallara uyun. Taksiye binerken uyarıyoruz, maske takın diyoruz ama müşteri tersliyor, boş ver diyor böyle olmamalı. Müşteriyle birebir tartışma yaşamak zorunda kalıyoruz" şeklinde konuştu.

"MÜŞTERİ MUTLAKA BİNDİĞİ TAKSİNİN PLAKASINA BAKMALI"

Vaka sayısı düşmeye başlayınca insanların yavaş yavaş dışarıya çıkmaya başladığını belirten Bülent Yavuz, "İnsan yoğunluğu var ama yine de işlerimiz kötü. Öyle bir süreçteyiz ki işimiz bir var bir yok. Belli bir çalışma standardımız yok. Taksilerimizde dezenfektanlarımız var. Alkollü mendillerle arabamızın her yerini siliyoruz. Şoförlerimiz mutlaka maske takıyor ve bunların yanı sıra maskesiz müşteri almamaya çalışıyoruz. Kaba insanlarla karşılaşıyoruz maske takmıyorlar ve üstüne bizimle tartışıyorlar. Bunların dışında müşteri mutlaka bindiği taksinin plakasına bakmalı. Hangi araca bindiğini bilmeli. Taksiye inerken, binerken ve parayı alırken mutlaka kendini dezenfekte etmeli" diye konuştu.

"ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI BİZİ YALNIZ BIRAKTI"

Bülent Yavuz, "Oda bizim şikâyetlerimizi dikkate almadı. İstanbul'da korona virüsün ilk günlerinde tek mi çift mi plaka sistemi uygulandı. Bu sistem Bursa'da uygulanmadı. Bizde vali uygulamadı ama Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası inisiyatif kullanıp, uygulatabilirdi. Sonuçta odaya kimse bir şey diyemezdi. Maske bulamadığımız dönemlerde bize yardım etmedi. Ben 8 saat direksiyon sallıyorum. O zamanlar maskenin tanesi 5 liraydı. Ben günde sadece maskeye 20 lira para veriyordum. Kazandığım para zaten 70 lira. Bu konuda Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası bizi yalnız bıraktı. Bize yaptıkları hizmet sadece durakları ve araçları dezenfekte etmek. Bu kadar" ifadelerine yer verdi.

"YOLCU BULAMADIK"

Bir taksi durağında şoförlük yapan Atilla Oğmaç, "Süreç sıkıntılı geçti. Yolcu bulamadık. Günde 150 km yaparken, bu süreçte 25 km yapabildik. Dolmuşçu arkadaşlarımızla ilgili bir sıkıntı var. Bu süreçte hiç dikkat etmiyorlar. Dolmuşların içi çok kalabalık. Böyle olmamalı" dedi.

Bir diğer taksi şoförü Turgay Akın ise, "İşlerimiz çok kötü geçti. Gece çalışanlar çalışamadı. 05.30'da işe başladım. Saat 16.00'a kadar sadece 25 km yol yapabildim. İşlerimiz sıkıntılı. Aracıma binerken mutlaka kendimi dezenfekte ediyorum. Maskemi takıyorum ve müşteriye de kolonya tutuyorum" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!