Bursalı şirket Türkiye tarihindeki ilk tramvay ihracatını yaptı

Bursalı Durmazlar Holding, Türkiye'nin ilk tramvay ihracatını Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Polonya'ya gerçekleştirdi. Olsztyn Belediyesi'nin açmış olduğu ihaleyi kazanan Durmazlar, 12'si kesin, 12 adet opsiyonlu olmak üzere 24 adetlik bir ihracat anlaşmasına imza attı.

Bursalı şirket Türkiye tarihindeki ilk tramvay ihracatını yaptı

Durmazlar, 21 Şubat 2018 tarihinde açılan ihalede, 12 adet tramvay için yaklaşık 20.5 milyon euroluk teklifi ile katılarak, rakipleri Polonyalı PESA, Alman Siemens ve İsviçreli Stadler firmalarıyla yarıştı. 16 Mayıs 2018'de en iyi teklif veren firma olarak ilan edildi.

18 Temmuz 2018'de ise Olsztyn Belediyesi ile sözleşme imzaladı. İlk tramvay teslimatını ise Ocak 2020'de yapacak.

SAMSUN VE KOCAELİ'DEN AVRUPA'YA

Durmazlar Holding'in Polonya'ya ihraç ettiği tramvaylar, hali hazırda Samsun ve Kocaeli belediyelerinde 2 yıldan bu yana hizmet veren, 210 yolcu kapasiteli, 2.50 m. genişliğinde, 32 m. uzunluğunda, 5 modülden oluşan alçak tabanlı "Panorama" modeli. Panorama tramvayları, 30 yıllık ömür testini tamamlamış, uluslararası standartlarda test edilip onaylanmış, düşük enerji tüketimi, sessiz, çevreci ve güvenli tasarımıyla ön plana çıkıyor. "ŞARTLARI YERİNE GETİREN TEK FİRMA"

Türkiye'yi tramvay ihraç eden ülke konumuna getiren imza töreni Olsztyn Belediye binasında yapıldı. İmzaları ise Olsztyn Belediye Başkanı Pietr Grzymowicz ile Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik attı. Törene Türkiye'den resmi olarak katılan tek temsilci ise Varşova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Gökhan Kızılarslan oldu.

İmza öncesinde açıklama yapan Belediye Başkanı Grzymowicz: 'İstediğimiz tüm şartları yerine getiren tek firma onlar oldu' dedi.

Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılbirlik ise: '2009 yılında rayla sistem işine başladık ve bu çalışmaların meyvesini almaktan çok mutluyuz. İlk yerli tramvayımız Polonya ile Avrupa'nın kapılarını açtı. Ben aynı zamanda Türkiye'de Polonya Cumhuriyeti'nin bir elçisiyim, Bursa fahri konsolosuyum. İki ülke arasında kültürel ve ekonomi alanda yepyeni köprüler kurabilmek en önemli hedeflerimden biriydi. Emeklerimizin karşılığını aldığımız için çok mutluyum." dedi.

10 YILLIK RAYLI SİSTEM SERÜVENİ

Durmaray, araştırma ve geliştirme çalışmalarına 2009 yılında başladı. 2011'de gövde ve boji üretimine başladı. Üretilen ilk tramvay İpekböceği adıyla 2013 yılında Bursa'da hizmete girdi. 2015 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin açmış olduğu ihale sonrasında 60 adet Hafif Raylı Sistem (HRS) ve 12 Adet çift yönlü tramvay projeleri devreye girdi. Durmaray'ın yeni jenerasyon tasarımı olan "Panorama" moeli ise 2016 yılında, 8 araçla Samsun'da, çift yönlü 12 araçla da Kocaeli'nde hizmet vermeye başladı. Kocaeli Belediyesi'nin 2017 yılında yeniden açılan ihaleyle talep ettiği 6 araç ise Durmaray tesislerinde üretim aşamasında.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!