Bursa Yıldırım'da çöp tepkisi!

İYİ Parti Yıldırım ilçe teşkilatı üyelerinden oluşan mahalle komisyonlarının, bağlı bulundukları mahallelerde yapmış oldukları saha araştırmalarında, ilçenin en büyük sorunlarından biri çöplerin belediye tarafından toplatılmasının bazı sorunlara neden olduğu ortaya çıktı.

Bursa Yıldırım'da çöp tepkisi!

750 bin kişinin yaşam mücadelesi verdiği ilçede, 69 mahallede, nüfus yoğunluklarına göre, ihaleyi alan temizlik firması ana caddelerde her gün, diğer sokaklarda 2 gün ile 4 gün aralıklarla çöpleri topluyor.

Yıldırım'dan günlük katı 3 bin 750 ton çöp, Bursa çöplüklerinde işlem görürken, her apartmana verilen 60 kilo kapasiteli çöp konteynırları, apartman sakinlerine yetmiyor.

İYİ Parti Yıldırım ilçe başkanı Erkan Subaşı, ilçe binasında "Kadınların Toplumda Yeri" adlı panelde, konuyu çöp toplanmasına getirerek, son zamanlarda kendilerine yoğunluklu şikayet geldiğini ifade ederek "İlçemiz nüfus olarak milyona doğru dolu dizgin koşuyor. İlçe içinde irili ufaklı, konutla sanayinin iç içe geçtiği 4 bölge ile, 1 Otosansit bölgesi var. Kişi başı kuru çöp miktarı 5 ila 10 kilo arasında değişiyor. Yıldırım Belediyesinin, çöplerin toplanması ve ıslah eden firma, bize iletilen şikayetlere göre, bazı mahallelere 4 günde bir, bazı mahallelere 3 günde bir, ilçe merkezindeki mahallerle de 2 günde bir gidiyormuş. 10 haneli bir apartmanda yaklaşık 50 kişi yaşıyor. Evlerin önünde tahsis edilen çöp konteynırları 60 ila 100 kilo kapasiteli. Hal böyle olunca çöp tüketimi 2'ye 3'e katlanıyor. Gezdiğimiz sokaklarda bunu açıkça görüyoruz. Çöp konteynırların kenarında vatandaşlarımız poşetledikleri çöpleri bırakıyorlar. Yaz geldi sayılır hanım kardeşlerimiz, çöplerini evlerinde muhafaza edemez. Çöplerin günlük olarak toplanması ilçe sağlığı içinde çok önemlidir. Yıldırım Belediyesinin, vatandaşların sağlığı için bu düzenlemeye geçeceğini ümit ediyoruz. Çöp konteynırında bekleyen çöpler, zira başta kara ve sivri sinekler olmak üzere birçok bulaşıcı hastalıklara neden oluyor. Birde Ankara caddesi üzerinde gelişi güzel yerleştirilen çöp konteynırları, direk 3 şeride bırakılmış. Lodoslu havalarda zınk diye çöp konteynırları sürücülerin önüne çıkıyor. Sanırım yetkililer bu durumu göz ardı etmez" dedi.   

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!