Bursa'yı Portekiz'de tanıttılar

'Erasmus+ Programı' kapsamında hayata geçirilen ve AB üyesi İtalya, Portekiz, Romanya, Yunanistan ile birlikte Türkiye'nin de yer aldığı 'Youngsters Nowadays, Weher From, Where To' projesi start aldı. Projede ülkemizi Bursa'nın köklü eğitim kurumlarından olan Ahmet Erdem Anadolu Lisesi temsil etti.

Bursa'yı Portekiz'de tanıttılar

5 ülkenin gerçekleştirdiği ve Türkiye'yi Ahmet Erdem Anadolu Lisesi'nin temsil ettiği 'Youngsters Nowadays, Weher From, Where To' Projesinin organizasyon planının oluşturulması ve gidişatının belirlenmesi maksadıyla 2017 yılı Aralık ayında Yunanistan'ın başkenti Atina'da katılımcılar bir araya geldiler. Burada çizilen yol doğrultusunda ilk toplu buluşma Mart 2018'de de tüm ülkelerin kafilelerinin katılımıyla Portekiz'de gerçekleşti. Buradaki buluşmaya katılan ve ülkemizi temsil eden Ahmet Erdem Anadolu Lisesi öğrencileri İngilizce öğretmenleri Aylin Pedal ve Ruşen Dönmez rehberliğinde ülkemiz ve Bursa hakkında özlü bilgiler paylaşarak, hazırladıkları 'Gençlerin yeme ve spor alışkanlıkları' konulu anketi tartışmaya açtılar. Buluşma gençler arasında kültürel etkileşim imkanı da doğurdu.

AMAÇ, UZMAN GENÇLER YETİŞTİRMEK

İki yıl sürecek projenin amacının; toplumdan dışlanmayı ve çevresel kaynaklı endişeleri azaltmak, gençlerin karşılarına çıkan engellerle baş etme yöntemlerini onlara kazandırmak, sağlıklı düşünüp, karşılarına çıkan fırsatları etkin bir şekilde değerlendirme kabiliyetlerini geliştirerek, kültürlerarası etkileşim ortamı oluşturmak ve toplumda gençlerin birer uzman olarak yetiştirmesi olduğu belirtildi.

''UFUKLARI GENİŞLİYOR''

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Ahmet Erdem Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Avşar, ''Projenin özünde ülkeler arasında gençlerin kaynaşma ve kültürel etkileşimini temin etme yatıyor. Bu amaç doğrultusunda daha önce Romanya'dan gelen konuk öğrencileri şehrimizde ağırlamıştık. Gençlerimiz bu yolla hem farklı kültürleri tanıma fırsatı yakalıyor, hem de farklı düşünceleri harmanlayarak çok daha güzel projeler ortaya koyma imkanı elde ediyorlar. Geleceğimiz olan gençlerin bu tür organizasyonlarla ufuklarının genişleyeceğini ve büyük atılımlar gerçekleştireceklerini düşünüyorum'' şeklinde konuştu.                                                                                                                                             

MİSAFİRLERİNİ BEKLİYORLAR

Organizasyonun 1. yıl değerlendirme toplantısı mayıs ayı içerisinde Bursa'da gerçekleştirilecek. Ahmet Erdem Anadolu Lisesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek buluşmaya diğer dört ülkenin öğrenci ve rehber öğretmenleri katılım gösterecek.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!