Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Bursa'yı dünya çapında bir sağlık ve turizm merkezi yapacağız"

Bursa Sağlık Turizmi Derneği(BUSAT) yönetim kurulunun konuğu olan Bursa Orhangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep İleri, Bursa'nın gelecek vizyonu için son derece önemli olan Sağlık Serbest Bölgesi çalışmalarına destek verdi.

''Bursa'yı dünya çapında bir sağlık ve turizm merkezi yapacağız''

Bursa Orhangazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Recep İleri, BUSAT yönetim kurulunun konuğu oldu.  BUSAT'ın çalışmaları hakkında Prof Dr. Recep İleri'ye bilgi veren BUSAT Başkanı Dr. Mustafa Esgin, sağlık ve turizmde Bursa'yı dünya çapında bir sağlık ve turizm merkezi yapacak çalışmaları planladıklarını belirterek Bursa'nın gelecek vizyonunda önemli bir nokta olan Sağlık Serbest Bölgesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.


BUSAT Başkanı Esgin,  Sağlık turizmİ çalışmalarında üniversite-sivil toplum sinerjisinin önemine de dikkat çekti.  Esgin," BUSAT olarak Sağlık Serbest Bölgesi, 3.yaş yaşam merkezleri ve Termal Kür Merkezleri üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca, Sağlık Turizminde ara eleman ihtiyacını biliyor ve  çok önemsiyoruz. Dernek olarak bu konuda bir çalıştay planlıyoruz. Burada üniversitelerimizle de işbirliğini gerçekleştireceğiz"dedi.

"Sağlık Turizmi Bursa'nın avantaj yakalayacağı bir alan"
Sağlık Serbest Bölgesi'nin Bursa'da kurulması gerektiğinin altını çizen Orhangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep İleri, "Sağlık turizmi; Bursa'nın avantaj yakalayacağı bir alandır ve bu konu iyi değerlendirilmelidir. Sağlıkta dünyada 2050 yılına kadar 1850 kat büyüme sağlanacağı söyleniyor. ABD ve Kanada şimdiden ciddi yatırımlar yapmaktadır. Geleceğe Sağlık damgasını vuracaksa biz de bu konudaki hedeflerimizi belirlemeli ve ona göre kilitlenmeliyiz. Artık akışkanların taşınabileceğini biliyoruz. Bu nedenle termal suyu da taşıyabiliriz. Termal sağlık turizmi Bursa için çok önem arz etmektedir. Bursa'da; enerji ihtisas, kimya ihtisas ve sağlık serbest bölgeleri olmalıdır. Dünyada bir yer edineceksek kaliteli işler yapmalıyız" şeklinde konuştu.

"Ara eleman ana elemandır"
Ara eleman ihtiyacı konusunun önemine de vurgu yapan Prof. Dr. İleri, "Ara eleman ana elemandır.  Yani bilgiyi artık stratejiyle geliştirmeliyiz. Bu nedenle Bursa ne şehri olmalı sorusunun cevabını aramalıyız. Bursa, sağlık, turizm, eğitim, sanayi şehirleri olabilir ama hepsinin dengeleri olmalı. Şehirlerimizin marka olması ve gelecekte su, enerji, nanoteknoloji, sağlık, turizm sektörlerini taşıyıp gelecek yüzyıla damgasını vurmalıdır. Marka verilmiş bir sözdür. İyi marka verilmiş sözlerin yerine getirilmesidir" ifadelerini kullandı."Bursa'nın gelecek planlaması şimdiden yapılmalıdır"

İleri, bilimsel projelerle ortak hareket edilmesi ve dünyada bilimin geleceğini belirleyecek 100 bilim adamından 7'sinin Türk olduğunu ve onların tecrübelerinden faydalanılması gerektiğini belitti. İleri, Globelleşme sürecine bakıldığında ülkelerin gelişmişliği ile üniversiteler arasında denge olduğunu ve Dünyadaki 17 bin üniversiteden 5 bininin ABD'de olduğunu kaydetti. Bursa'nın Nüfus bakımından gelecek 10 yılda Türkiye'nin 3. büyük şehri olacağını kaydeden İleri, kentin 5 üniversiteyi kaldırabilecek kapasitesi olduğunu vurguladı. Hızla gelişen ülkemizde kentlerin sağlıklı bir şekilde planlanması gerektiğine dikkat çeken İleri : "Hızla büyüyen Bursa'nın gelecek planlaması şimdiden yapılmalıdır" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!