Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa yerel basının lokomotifidir

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından düzenlenen 'Yerel ve Bölgesel Medya Eğitim Semineri' sunum yapan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Bursa'nın yerel anlamda birçok gazeteciyi yetiştirmenin gururunu yaşadığını belirtti.

Bursa yerel basının lokomotifidir

Yerel basının varlığının, gelişmiş olmasının ve güçlenmesinin yerel iletişimi arttırdığını ifade eden Kolaylı, 'Bu iletişim yerel yönetimi etkilemektedir. Bu durum da yerel demokrasinin, yerel demokratik yönetimin, yerel katılımcılığın güçlenmesine ve demokrasi kültürünün tüm halk kesimleri tarafından benimsenmesine yardımcı olmaktadır. Yönetimde demokratikleşmenin, yurttaşlar arasında demokrasi kültürünün özümsenmesinin yerelde demokrasinin gelişmesinden, onun da yerel basının ve yerel medyanın gelişiminden bağımsız olmadığını bilmek gerekmektedir' dedi.

Gazeteciliğin veya basın mesleğinin can çekiştiğinden söz etmek bazı bakımlardan yerinde bir saptama gibi göründüğünü belirten Kolaylı, 'Bunlar, tartışılması uzun sürecek genele ilişkin sorunlardır. Fakat yerel basın için, yerel medya için can çekişmek ancak, yerelden kopuşu durumunda söz konusu edilebilir. Çağdaş ve demokratik iletişim kavramları açısından yerel basının sorunlarının, yaygın basının sorunlarına, birçok bakımdan benzer özellikler gösterdiği bir gerçek olsa da, bu noktada çok temel bir ayrılık söz konusudur. Bursa basını, gerçekten kentinin gözü kulağı, dili olmayı başarabilmiştir. Bursa basınının Anadolu kentlerinde örnek gösterilen ve örnek alınmaya çalışılan bugünkü düzeyi ile geçmişten günümüze sahip olduğu bu özelliğinin önemli payı vardır' dedi.

OLAY

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!