Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'ya Dubai modeli - ÖZEL HABER

Sahip olduğu yer altı kaynaklarıyla termal şehri kimliğini alan Bursa, Türkiye'yi sağlık alanında bölgesel bir cazibe merkezi haline getirecek Sağlık Serbest Bölgeleri projesine talip oldu. Dünyadaki tek sağlık serbest bölgesi projesine ev sahipliği yapan Dubai modeli baz alınarak, Bursa'ya bir sağlık serbest bölge kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Samsun, İzmir, Antalya ve Diyarbakır'ın da talip olduğu sağlık serbest bölgeleri için Bursa en güçlü aday...

 Bursa'ya Dubai modeli - ÖZEL HABER

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM

Dünyadaki tek sağlık serbest bölgesi projesine ev sahipliği yapan Dubai modeli baz alınarak, Bursa'ya bir sağlık serbest bölge kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Sağlık kenti olma vizyonuna yeni bir açılım kazandırmanın hazırlıklarını yapan Bursa; Samsun İzmir, Antalya ve Diyarbakır'ın da talip olduğu sağlık serbest bölgesini istiyor. Ekonomi ve Sağlık Bakanlıkları tarafından hazırlıkları yürütülen projeyle ilgili mevzuat çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz Bursa dev proje için kozlarını ortaya koyacak.
BURSA'NIN KAZANCI TERMAL SU
Bursa'ya bir sağlık serbest bölgesi kazandırılması konusunda harekete geçen Bursa Sağlık Turizm Derneği (BUSAT) daha önce Bursa'da bu konuyla ilgili bir panel düzenlemişti. Sağlık Bakanlığı yetkilileri panelin ardından kenti tanıma fırsatı buldu. Bursa'nın öncelikli il olduğunu anlatan BUSAT Başkanı Mustafa Esgin, özellikle jeotermal kaynakların yoğun olduğu bölgelerde Sağlık Serbest Bölgeleri'nin kurulabileceğini işaret etti.
BURSA ISRARCI OLMALI
Siyasi otorite ve muhalefetin Bursa için tek ses olması gerektiğini kaydeden AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın da, mevzuat çalışmalarının sürdüğünü, Ankara'nın hazır olan illere öncelik vereceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Bursa milletvekillerinin konuyu takip ettiğini anlatan Yalçın, Bursa'nın bu konuda aktör olması için kent dinamiklerinin titiz bir çalışma yürüttüğünü ifade ederek, "Bu yalnızca Bursa için değil Türkiye için önemli bir proje. Yurt dışından gelecek olan turistlere yönelik dev projeyle ilgili bakanlıklarımız çalışmaları tamamladığında Bursa da devreye girecektir" diye konuştu.  

2014 YILINDA AÇILACAK

Sağlık serbest bölgelerinde hastanenin yanı sıra rehabilitasyon merkezleri, termal turizm tesisleri, yaşlılar için tatil köyü, otel, sosyal tesisler, spor merkezleri, cami, kilise, sinagog ve mezarlık gibi alanlar olacak. Serbest bölgenin hayata geçmesi için 2014 yılı hedeflenirken, Sağlık Bakanlığı 2015 yılında 500 bin hasta ile 7 milyar dolar gelir hedefliyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!