Bursa'ya bir hemşeri derneği daha

Bir hemşeri derneği daha Bursa'da, sosyal-kültürel etkinliklerde ismini duyuran Kangal ailesinin çabaları ile Rahime Kangal'ın başkanlığında kuruldu. Bursa Kocaeli ve İlçeleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma derneği 1'ci olağan kongresi sonrası güçlü yönetim kadrosu ile iş başı yaptı.

Bursa'ya bir hemşeri derneği daha

A takımında Bursa'nın Çağdaş Eğitim Kooperatifinde uzun yıllar eğitimci olarak konusunda genç nesillere ışık olan Zeki Baştürk'ün de aralarında bulunduğu derneğin yönetim kurulunda Sosyolog Nazire Kangal, Yabancı Dil Öğretmeni Furkan Külçe ve Mimar Şeyma Külçe kardeşlerin de bulunduğu, Bursa'nın siyaset, ekonomi, sanat, eğitim ve spor dünyasından tanınmış isimlerler var. Derneğin kurulması ile birlikte Kocaeli kamu kurumları ve belediyelerinin ziyareti ile başlayan faaliyetleri, Bursa'da kültür gezileri ve sosyal faaliyetleri ile devam edecek.

"VİCDAN BORCU..."

Kuruluş sürecini anlatan BURKODER Başkanı Rahime Kangal; "Bursa'mızda hemşeri odaklı 45 civarı il derneği var. Bizim kuruluş amacımız her ne kadar hemşeri derneği gibi gözüksek de tüzüğümüzde üye olmak için illa da Kocaeli nüfusuna kayıtlı olmak gibi şartımız yok. 1'ci olağan kongremizi geçtiğimiz aylarda Nilüfer Karaman Dernekler yerleşkesinde yoğun katılımla yaparak, yönetimimize ve derneğimize genç isimleri, mesleğinde ekol olmuş deneyimli ağabeylerimizi ve ablalarımızı kazandırmanın mutluluğunu yaşadık. Umutlarımız yarınlarımızdır. Geleceğimiz için umutlarımızla Bursa'mıza düzenleyeceğimiz etkinlikler ile renk katmaya devam ederken, bir yanda çevremize olan vicdan borcumuzu ödemek için sosyal sorumluluk projelerinde üzerimize ateşten gömleği giyeceğiz." dedi.

"ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN 23 KASIM..."

Kangal, önümüzdeki süreçte yapacakları faaliyetlere de açıklık getirerek; "Biliyorsunuz ki; kasım ayında 2 önemli günümüz var. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını borçlu olduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği 10 Kasım. Biz dernek olarak başta Bursa Valiliği olmak üzere kamu kurumları, siyasi partiler ve STK'lıların düzenlediği tüm etkinliklere katılarak BURKODER'in kuruluş değerlerimize verdiğimiz önemi gösterdik. Diğer önemli gün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Biz evlatlarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin, eğitim için verdiği önemi ve gayreti en iyi şekilde görenlerdeniz. O yüzden o günün anlam ve önemine binayen 23 Kasım Cuma günü saat 19,00'da başlayacak ve 22,30'da bitecek bir etkinliği, Ankara Yolu üzerinde bulunan Dilara Düğün Salonunda yapacağız. Farklı bir konseptte hazırladığımız etkinlikte, belki Bursa'da görev alan 500 öğretmenimizin, 1 yıllık yorgunluğunu alamayacağız ama onlar ile her zaman birlikte olduğumuzu göstermek adına güzel bir etkinliğe imza atmış olacağız. Bu güzel günde eğitime gönül veren tüm Bursalıları aramızda görmekten onur duyacağız." ifadelerini kullandı.

"KÖY KÜTÜPHANESİ KURUYORUZ..."

Derneğin yeni yerinde hizmet vereceğinin de altını çizen Kangal; "Derneğimizin, kongresi sonrası ulaşım noktasında herkesin ulaşabileceği bir yeri bulmak için harekete geçtik. Çalışmalarımız kısa zamanda sonuç verdi. Osmangazi'ye bağlı Yeni Karaman mahallesinde, Bursaray'ın Karaman İstasyonunun, Timsah Arena'ya bakan cephesinde bulunan MS-Antik Kafe'yi de içine alan kompleksi kiralayarak tuttuk. Kafemizin adı üstünde, içinde yüzlerce antik eşya ve aksesuarın bulunduğu bir mekan, Bursa'nın geçmişine ışık tutan bir pencereyi, derneğimizin bünyesine katabilmenin de gururunu yaşadık. Bu Kafede gönül dostlarımız ile şiir ve halk ozanlarımız, sanata gönül veren Bursalılar ile bir yandan vakit geçirirken, geçmişe yolculuk yapacağız. Sadece sanat ağırlıklı olmayacak faaliyetlerimiz. Geleceğimize ışık tutmak için, köylümüzün de bilinçlenmesi lazım. Bursa'nın dağ ilçelerinden olan Kestel'in Kıranışıklar Köyünün köy konağı içinde Köy Kütüphanesi kurabilmek için hazırlıklara başladık. Yılbaşı öncesi ilk kitaplarımızı kütüphaneye kavuşturacağız. Evinde, kütüphanesinde, bir köşede okunmayı bekleyen kitaplarınız varsa bize ulaştırabilirsiniz. Gelecek için üretmeye devam edeceğiz." dedi.   

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!