Bursa'ya 50 Evliya Çelebi çeşmesi

Bursa'da, valilik ve hayırsever iş adamlarının desteğiyle 50 köye 50 tane Evliya Çelebi çeşmesi yapıldı.

Bursa'ya 50 Evliya Çelebi çeşmesi

Evliya Çelebi'nin 400. doğum yıl dönümü Bursa'da çeşitli faaliyetlerle kutlanıyor. Bursa Valiliği, hayırsever iş adamlarının desteğiyle 50 adet Evliya Çelebi çeşmesi yaptırdı. Çeşmelerin toplu açılışı için Cumalıkızık'ta düzenlenen törende konuşan Vali Şahabettin Harput, "Bursa, hem Evliya Çelebi'nin adına layık olmanın gururunu yaşayacak. Ben bu vesileyle o büyük insana Allah'tan sonsuz rahmet diliyorum. Onun adının sonsuza kadar yaşaması için bu noktada gayretlerin devam etmesini diliyorum" dedi.
Bursa'nın önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığını kaydeden Harput, "Evliya Çelebi Bursa'mızı hayatında beş defa şereflendirdi. Dünyanın dört bir tarafını gezdi. Özellikle Anadolu, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu, Orta Avrupa'nın dört bir tarafına seyahatler yaptı. Dünyanın hayranlık ve takdirle izlediği o büyük insanın doğumunun 400. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'da başlayan anma faaliyetleri Bursa'da da devam ediyor. Bu, aynı zamanda Evliya Çelebi'ye karşı bir vefa görevidir. 'Hasılı Bursa sudan ibarettir' diyen Evliya Çelebi ile iftihar ediyoruz" diye konuştu.
50 çeşmenin 1 milyon liraya mal olduğunu anlatan Harput, projeye katkıda bulunan hayırsever kurum ve kişilere teşekkür etti.

Bursa'ya 50 Evliya Çelebi çeşmesi Bursa'ya 50 Evliya Çelebi çeşmesi Bursa'ya 50 Evliya Çelebi çeşmesi
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!