Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'ya 5 milyon turist gelecek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker, "Bursa'ya 5 milyon gibi bir turist çekmeyi hedefliyoruz. Bursa'daki oteller artık termal turizme açık hale geliyor. Bursa'nın Roma ve Bizans'tan gelen o eski havasını bulması gerekiyor" dedi.

Bursa'ya 5 milyon turist gelecek

 

İŞTE E-RÖPORTAJ GAZETENİZ...

Barbaros KOÇANALI - Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker, Bursa'nın 2023 vizyonunu Bursadabugun.com'a değerlendirdi.

-2023  haritasında Bursa nerede olmalı?
-Bildiğiniz gibi Bursa Türkiye'nin en önemli sanayi şehirlerinden bir tanesi. Aynı zamanda ihracatta kaliteli ürün ihraç eden bir şehir. İhracatı Türkiye'de ikinci sırada. İhraç edilen malların 4'te 3'ü Avrupa'ya ihraç ediliyor. Hükümetimizin ortaya koyduğu 2023 Türkiye hedefleri var. Bu hedefler içerisinde Bursa aynı büyüklükte yerini almak durumunda. Bursa'da sanayiye büyük yük düşüyor. 2023 vizyonunda Türkiye, 500 milyar dolar ihracat hedefliyor. Bu 500 milyar dolarlık ihracatın 100 milyar doları makine ihracatıdır. Nitekim bu da Bursa'yı ilgilendiriyor. 75 milyar doları otomotiv, bu da Bursa'yı ilgilendiriyor. 50 milyar doları tekstil ve konfeksiyon. Yine Bursa'yı ilgilendiriyor. Bursa 2023'te kendine düşen görevleri üstlenmek zorunda.

-Bursa ihracata nereye koşmalı?
-Bursa'nın 2023 yılında 50 milyar dolarlık ihracat hedefi olması gerekiyor. Bunun için de sanayinin büyüyüp gelişmesi gerekiyor. Bursa'nın sadece düz bir sanayi ile değil, orta ve ileri teknolojide bir sanayi ile katma değeri yüksek ürünlerle piyasaya girerek şehre ve ülkeye katkıları olması gerekiyor. Bursa 2023'te makine sektöründe, otomotiv sektöründe, tekstil ve gıda sektörü başka olmak üzere tüm sektörlerde yaygın bir üretim ağı geliştirerek yeni pazarlara açılmak durumunda.

-Sağlık turizmi ve eğitim sektörleri 2023 Bursa'sında nasıl şekillenecek?
-Makine sektöründe Bursa Türkiye'de çok önemli yere sahip bir şehir. Bursa'nın, yeni bir sektör olarak savunma sanayiine girerek büyük üretimler yapıp hem dünyanın hem de Türkiye'nin önemli savunma sanayi üstlerinden birisi olması gerekiyor. Bursa sanayi sektörünün yanı sıra hizmet sektörüne de bu aralar ağırlık veriyor. Önümüzdeki 2023 vizyonunda bunun da olması gerekiyor. Turizm ve sağlık turizmi çok önemli bir olgu. Eğitim çok önemli bir olgu. Bursa önümüzdeki dönemde sağlık turizmi ve eğitime odaklanmak zorunda. 2023 Bursa vizyonunda bu sektörlerin var olacağını düşünüyoruz.

-Ekonominin çarkı Bursa'da 2023'ü yakalayabilecek mi?
-Bursa'ya 5 milyon gibi bir turist çekmeyi hedefliyoruz. Bursa'daki oteller artık termal turizme açık hale geliyor. Bursa'nın Roma ve Bizans'tan gelen o eski havasını bulması gerekiyor. Bununla birlikte kaplıca ve sağlık turizminde Bursa'nın Türkiye'de önemli bir yer edinmesini arzuluyoruz. Bunlarla ilgili çok önemli çalışmalar var. Normal sektörlerde kendimizi yenileyerek devam ederken, diğer taraftan sağlık, eğitim ve turizm konusunda da ciddi adımlar atılmalı. Çünkü Bursa'da 2023 yılında şehir merkezinin 3,5 milyon nüfusu geçeceğini tahmin ediyoruz. Böyle bir durumda yeni sektörlerin oluşması ve yeni pazarların açılması gerekiyor. Bursa işsizlik açısından da rakamları aşağı çekebilmelidir. Bununla birlikte 30 bin doları aşkın bir milli gelire de sahip olmalı.

-Bursa'nın marka olma yolunda önündeki yol haritası uzun mu?
-Bursa'nın marka olması gerekir. İsmi dünyada duyulmuş durumda. Ülke içinde marka olmak ayrı bir şey, ülke dışında marka olmak ayrı bir şey. İstanbul her yönüyle marka olmuş durumda. İstanbul'a coğrafi anlamda yakın olması nedeniyle Bursa önümüzdeki günlerde kongre turizmiyle de marka olacaktır. Bunun için süreç gerekiyor. Odalarımız, yerel idareler ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep birlikte koordine bir şekilde çalışıp, şehrin adını daha öne çıkarmalıyız. Burada bazı unsurları masaya yatırmamız lazım.

-Ulaşımda sorunlar çözülüyor mu?
-Bursa için havayolu, demiryolu bağlantıları, karayolu ve denizyolu bağlantıları çok önemli. Bunlarla ilgili çalışmaları önümüzdeki günlerde tamamlamamız gerekiyor. Hızlı tren ile birlikte demiryolu bağlantıları önümüzdeki yıllarda yapılacak. Karayolu bağlantımız, İstanbul Körfez Projesi ile birlikte tamamlanacak. Denizyolu bağlantısında ise, İstanbul ile başlayan seferler var. Önümüzdeki süreçte denizyolu firmasının araçlarını yenileyerek denizyolu bağlantımızı tamamlayabileceğiz.

-Hava ulaşımında Bursa ne konumda?
-Bursa'da havayolumuz maalesef problem. Havayolu ulaşımında yurt dışıyla ilgili problemler yaşıyoruz. Şehiriçi havalimanının açılmasıyla birlikte belki ufak uçakların buraya inip kalkması daha kolay olacak. Belki şehiriçi yakın diye İstanbul'a seferler yapılabilecek. Çünkü İstanbul'un yakın olması nedeniyle Yenişehir'e gidinceye kadar kişi aracıyla İstanbul'a varabiliyor. Körfez Projesi ile birlikte Sabiha Gökçen Havalimanı Bursa'ya daha da yakınlaşmış olacak. Bütün bunları çerçevelediğimiz zaman Bursa'nın marka olma yolunda ilerlediğini görüyoruz. Bu unsurların tamamlanmasıyla bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum.

-Tarih ve sağlık turizminde istenilen yerde miyiz?
-Ben Bursa'da ulaşım araçlarına ulaşamamakta sıkıntı çekiyorum. Bursa herkes için cazip bir şehir. Bursa'dan daha küçük şehirlerde Ankara'ya günde 5-6 sefer uçak varken, Bursa'nın yakın olmasının belki cezasını çekiyoruz. Bunun değişmesi lazım. Bursa'nın turizmde çok geri kaldığını düşünüyorum. Tarihten gelen gücüyle Bursa'nın sağlık turizminin Türkiye'deki başkenti olacağını düşünüyorum. Ben bunları özlemle bekliyorum.

Bursa'ya 5 milyon turist gelecek Bursa'ya 5 milyon turist gelecek Bursa'ya 5 milyon turist gelecek Bursa'ya 5 milyon turist gelecek Bursa'ya 5 milyon turist gelecek Bursa'ya 5 milyon turist gelecek Bursa'ya 5 milyon turist gelecek
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!