Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Valiliği'nden toplu balık ölümleri açıklaması!

Bursa'da boya fabrikaları sebebiyle toplu balık ölümlerinin yaşandığı iddia edilen Cenup Deresi'yle ilgili Bursa Valiliği flaş bir açıklama yaptı. Açıklamada, "İl Tarım ve Orman Müdürlüğü elemanları tarafından söz konusu kanalda ölü balıklardan numune alındığı, analiz sonuçları beklendiği, diğer yönden, BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından da bölgede denetim yapılmış ve olumsuz bir durum tespit edilememiştir" denildi.

Bursa Valiliği'nden toplu balık ölümleri açıklaması!

Bursa Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Geçen hafta ve bu hafta içerisinde basınımızda çıkan balık ölümleri haberine ilişkin olarak; 12.10.2019 Cumartesi günü Kestel İlçemiz Hasanköy Muhtarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzü arayarak Cenup Kanalında balık ölümleri olduğu bilgisine vermesine istinaden bölgeye giden ekiplerimiz tarafından gerekli denetimler yapılmış ve denetimlerde herhangi bir uygunsuz atıksu deşarjı olmadığı görülmüştür.

Cenup Kanalı sulama amaçlı bir kanal olup doğrudan atıksu deşarjı olan bir işletme bulunmamaktadır. Denetimde, kanalda mevsimler olarak su seviyesinin çok fazla düştüğü ve derede yosunlaşma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü elemanları tarafından da söz konusu kanalda ölü balıklardan numune alındığı, analiz sonuçları beklendiği, diğer yönden, BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından da bölgede denetim yapılmış ve olumsuz bir durum tespit edilememiştir.

Bununla birlikte; hafta içi ve hafta sonları mesai saatleri dışında bölgede denetimlerimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce sürdürülmüş ancak olumsuz bir atıksu deşarjı tespit edilememiştir. Söz konusu bölgeye ilişkin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile BUSKİ Genel Müdürlüğünce her türlü ihbar değerlendirilmekte olup, denetimler titizlikle yapılmaya devam edilmektedir."

Bursa'da fabrikanın kimyasal atıkları, balıkları öldürmeye devam ediyor! Haberini okumak için tıklayınız...

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!