Bursa UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde "beyaz kod" tatbikatı

Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldıklarında verdikleri bir çeşit alarm ve destek çağrısı anlamına gelen 'beyaz kod' uygulaması, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tatbikata konu oldu.

Bursa UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ''beyaz kod'' tatbikatı

BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Hasta Hakları ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından düzenlenen tatbikatta, hasta rolü oynayan personel, mağdur edildiğini öne sürerek hekime karşı öfkeli ve tehditkâr davranışlarda bulunmaya başlayınca "beyaz kod" ilan edildi.

Gerçeği aratmayan tatbikatta, hasta rolünü oynayan personel, hekimin üzerine sandalyeyle saldırınca hekim, 113'u tuşlayarak beyaz kod alarmı verdi. Alarm üzerine güvenlik görevlileri ve hastanenin farklı birimlerinden görevliler kısa sürede olay yerine geldi.

Güvenlik görevlileri saldırganı etkisiz hale getirip olay yerinden uzaklaştırırken, hastanedeki beyaz kod görevlileri, hekimi sakinleştirerek hukuki süreçle ilgili bilgilendirdi.

Beyaz kod sisteminde, hekimin isteğine bağlı olmaksızın, 113'e çağrı gelmesiyle birlikte hukuki süreç otomatik olarak başlıyor. Sağlık Bakanlığı bu konuda her ilde avukat istihdamı yaptı ve bu avukatlar vasıtasıyla beyaz koda düşen sağlık çalışanının bildirimi direkt Cumhuriyet Savcılığına veriliyor. Mağdur sağlık çalışanın ifade vermesi sonucunda otomatik olarak kamu davası açılıyor. Beyaz kodu bildirdikten sonra kişinin 'ben bu davadan vazgeçiyorum' deme şansı da bulunmuyor.

GERÇEK BEYAZ KOD SAYILARI

BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Hasta Hakları ve Halkla İlişkiler Birimi'nden edinilen bilgiye göre, sağlık çalışanları, uygulamanın ilk başladığı yıl olan 2014 yılında 7 beyaz kod bildiriminde bulundu. Bütün Güney Marmara Bölgesi'ne hizmet veren hastanede 2015 yılında 7, 2016 yılında 8, 2017 yılında 13, bu yıl da kasım ayı itibariyle 11 beyaz kod bildirimi yapıldı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!