Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Uluumay Vakfı yenilenen yüzüyle açıldı

2. neslin gözünden, Uluumay koleksiyonunun 'Bıraktığın Yerden' sergisi yenilenen yüzüyle ziyaretçilerini bekliyor...

Bursa Uluumay Vakfı yenilenen yüzüyle açıldı

Şair Ahmet Paşa Medresesi, UNESCO kültür mirasına giren Muradiye Külliyesi tampon bölgesinde sizleri 360 yıllık zaman tünelinde sihirli bir yolculuğa davet ediyor...

Koleksiyoner Merhum Esat Uluumay'ın 60 yıl boyunca topladığı Osmanlı Halk Kıyafet ve Takıları Özel Koleksiyonu 18 Eylül 2004'ten beri Şair Ahmet Paşa Medresesinin içinde sergilenniyor.

Vakfın İletişim Danışmanlığını yürüten sanat elçisi, Gamze Geylani yaptığı açılış konuşmasında,14 ay önce aramızdan ayrılan Koleksiyoner Merhum Esat Uluumay'ı anarak, sözü vefatından kısa bi süre önce emaneti devralan kızı Koleksiyoner Uluumay Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Feyza Uluumay Gökalp'e bıraktı.

Vakıf Başkanı Feyza Uluumay Gökalp; "Çok müstesna bir adamın 60 yıl boyunca büyük bir tutkuyla biriktirdiği bu muhteşem koleksiyon bugün hepimizi buraya topladı. Merhum Babamız Esat Uluumay aklını, gönlünü Osmanlı sanatının güzelliklerine kaptırmış Bursa aşığı bir beyefendiydi. Burada bulunan pek çok konuğumuzun tanıklık ettiği üzere kültürümüze çok değerli katkıları oldu. En büyük korkusu da hayatını adadığı bin bir zorlukla her bir parçasını tutkuyla topladığı Osmanlı Halk Kıyafet ve Takıları Koleksiyonunun kendinden sonra dağılıp gelecek nesillere aktarılamamasıydı. Tek sorun benim İstanbul'da ikamet etmemdi ki; bu sevgili eşimin ve evlatlarımın bu konuda gösterdikleri toleransa minnettarım. Sayın Valimiz Yakup Canbolat beyefendiye devraldığımız emaneti anlatıp medresemizin tadilatı konusunda destek istediğimizde kısa sürede bakım-onarım tadilatımızı gerçekleştirerek yenilenen yüzümüze katkı sağladı.Koleksiyonumuzu görmek için dış ülkelerden gelen konukların, vatandaşlarımızın ve en önemlisi çocuklarımızın rahatça gezecekleri sunumu sağlamak için yapmak istediklerimiz bizi zorladığında, Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda çok sevdiğimiz kuzenimiz Fatma Durmaz Yılbirlik hanımefendinin desteği imdadımıza yetişti. Osmangazi Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Dündar beyefendi Bursa'mıza kazandırdığı Panorama müzesiyle hepimize çok güzel örnek teşkil etti. Bizlere de desteğini esirgemeyip dış tabelamızın yenilenmesini sağladı. Kültüre ve sanata desteğiyle tüm Türkiye'de bilinen ve güvenilir bir marka olma özelliğine sahip akrabamız Uludağ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Erbak abimizin desteğiyle bahçe şemsiyelerimiz tamamlandı. Baba mirasını alıp çok ileri noktalara taşıyan verdiği tavsiye ve öğütlerle yoluma ışık tutan çok değerli dostum Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Oya Coşkunöz Aktaş'a, başından beri desteğini sevgisini varlığını hep yanımda hissettiğim Yönetim Kurulu üyelerimiz Anneciğim, kız kardeşim, halacığım, babamla birlikte başlayıp hala yanımda olan Kadir Yaman arkadaşım, sevgili dostlarım Funda&Emrah Demircigil, İletişim Danışmanım Gamze Geylani hanım ki, gece-gündüz birlikte çalıştık. Belediyelerden, Vakıflardan, STK'lardan dostlarımıza da verdikleri desteklerden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Bursamıza hayırlı uğurlu olsun. Sizlerin katkısıyla bu önemli koleksiyonu tüm dünyaya tanıtalım çocuklarımız sanata katkıda bulunsun geldiğiniz için ayaklarınıza sağlık "dedi.

Davete, İl Kültür Turizm Müdürü Sayın Ahmet Gedik, Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Oya Coşkunöz Aktaş,Tüm Saatçi İşadamları Derneği Başkanı Pırlant saat sahibi Sayın Hayrettin Akpınar, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Başkanı Murat Saraçoğlu, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın İsmail Erim, Merhum Esat Uluuumay'ın kadim dostu Mehmed Safiyüddin Eşrefoğlu, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez, Nilüfer Belediye Başkanı Sayın Turgay Erdem'i vekaleten meclis üyesi Sayın Osman Günay gibi önemli isimler katıldı.

Gelen tüm konuklara Rahmetli Esat Uluumay zamanından geleneği başlayan aşure ikram edildi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!