Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Uluslararası Mermer Fuarı, 40 ülkeden ziyaretçi ağırlayacak

Dünyanın en ağır fuarı olarak bilinen Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı, 5'inci kez kapılarını ziyaretçilere açmaya hazırlanıyor. Hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği fuar alanında tonlarca ağırlıktaki blok mermerleri taşımakta zorlanan iş makinelerinin iki teker üzerinde adeta şaha kalkarcasına çalışmaları ilgiyle izleniyor. 2 binin üzerinde blok mermer, yaklaşık bin 600 tırla bir haftada fuar alanına taşındı.

Bursa Uluslararası Mermer Fuarı, 40 ülkeden ziyaretçi ağırlayacak

Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı, kapılarını 5'inci kez ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor. Bu yıl 26 ayrı şehirden 210 firmanın katılacağı fuarda yaklaşık toplam ağırlığı 60 bin ton olan 2 binin üzerinde blok mermer sergilenecek. Fuar, başta Çin ve Hindistan olmak üzere 40 ülkeden gelecek yabancı alıcıları da ağırlayacak.

Bin 600 tırla 1 haftada taşındı
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği
(MADSİAD) işbirliğiyle düzenlenen fuarda 8 ayrı salonda sergilenecek 2 binin üzerinde blok mermer yaklaşık bin 600 tırla bir haftada taşınarak fuar alanındaki yerini aldı. Fuar alanına getirilen mermerler, salonlarda sergilenecek yerlerine yerleştirildi. Zaman zaman iş makinelerinin taşımakta zorlandığı mermerlerin ağırlıkları 30 tona kadar çıkarken, farklı renk ve desendeki blok mermerlerin tonu ise 200 dolardan 4 bin dolara kadar alıcı buluyor. 26 ilden katılımcı firmanın stant açtığı tek ihtisas fuarı olarak dikkati çeken Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nda 60 bin metrekarede toplam ağırlığı 60 bin ton olan 2 binin üzerinde blok mermer sergilenecek.

30 tonluk blok mermerleri kaldırmakta ise zorlanan dev iş makineleri zaman zaman mermerin ağırlığından şaha kalktı. Arka tekerlekleri ve gövdesinin yarısından fazlası havaya kalkan dev iş makineleri ilginç görüntüler oluşturdu. Güç koşulda bile iş makinelerini büyük bir ustalıkla kullanan ve 30 tonluk mermerleri kaldırırken adeta akrobasi yapan operatörlerin ustalığı ve başarısı adeta parmak ısırttı.

Türk mermeri dünya markası olacak
Dünyanın ilk blok mermer fuarı olan Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nın Türk mermerciliğinin dünya markası olmasında çok büyük faydaları olduğunu belirten MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, 26 ilden çok sayıda ihracatçı firmanın fuarda 40 ayrı ülkeden gelen alım heyetlerine ürünlerini teşhir edebileceklerini söyledi. 10 sene sonra dünyada İtalyan değil Türk mermerinin konuşulacağını belirten Efendioğlu, "Bu fuarın marka değeri oluşturmak anlamında Türk mermerciliğine çok büyük katkısı oldu ve olmaya da devam ediyor" dedi.

"Doğal taş ihracatımız 2 milyar doları geçti"
2001-2002 yıllarında 170-180 milyon civarında olan doğal taş ihracatının bugün 2 milyar doları geçtiğini ifade eden Efendioğlu, "Fakat bizi çok üzen bir durum var. 'Canım bloklarımız Çin'e bedavaya satılıyor. İşlenmiş ürün olarak yüksek fiyatlarla geri alınıyor' diye çok yanlış bir algı var maalesef. Bu o kadar yanlış bir bilgi ki doğal taşta ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 95. Yüzde 95 ihracat yapıyoruz. Yüzde 5 ithalat yapıyoruz. Bu oranın Türkiye'de rekor sayılabileceği sektörlerden biri doğal taş sektörüdür. Halkımızın içi rahat olsun. Peki biz Çin'e neden blok veriyoruz. Çin'e işlenmiş ürünü bedavaya versen almaz. Amerika'ya da bloğu bedavaya versen almaz. Açıkçası biz gömlek isteyene gömlek, pantolon isteyene de pantolon veriyoruz. Halkımızın kafasını karıştırmak isteyenler var, fiyatlarımız da çok iyi. İtalyanların fiyatları bizden biraz daha yüksek, bu mobilya sektöründe de aynı. Türk mobilyaları İtalyan mobilyaları ile aynı fiyattan satılabiliyor mu? Ama ileride marka değeri oluşturduğumuzda fiyat açısından da İtalyanları yakalayıp geçeceğiz. Bundan yıllar önce İtalya'daki mermer ocaklarına gıpta ile bakardık. Onlar çok ileriydi. Bugün İtalya'daki mermer ocakçılığını Türkler ikiye katladı. Hem kapasite hem de teknoloji olarak birincilik Türklerin elinde" dedi.

"Çevreye saygılı sürdürülebilir madencilik"
Türkiye'de doğal taş ihracatı yapan firmaların tamamına yakınının çevreye saygılı sürdürülebilir madencilik yapmak için mücadele verdiğinin altını çizen Erol Efendioğlu, "Çok yanlış bir bilgi daha var. 'Canım ormanlarınız talan ediliyor' deniliyor. Biz ormanlarımızın sadece binde 2'sinde madencilik yapıyoruz. Orman ağaçlandırmasında en büyük girdi madencilerden sağlanıyor. Madenciler, orman arazisi kullanım bedeli olarak çok ciddi paralar yatırıyorlar. 1985'li yıllarda 20 milyon hektar olan orman arazimiz bugün bu kadar yangına, yola, madene, kaçak yapıya, 2B'ye, açılan tarlaya rağmen 23 milyon hektara çıktı. Ormanlarımız çoğaldı. Halkımızın bu konuda da içi rahat olsun" diye konuştu.

Sektörün en ağır fuarı

Jeolojik yapısı bakımından zengin bir potansiyele sahip olan Türkiye, 15 Milyar metreküp mermer rezervinin yüzde 40'ına sahip. Dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu alp kuşağında yer alan ülkemizde, 2018 yılında, 3 bin 809 firma doğal taş ihracatı gerçekleştirdi. Bu denli önemli bir sektörün tüm paydaşları 23-26 Ekim tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek 'Bursa 5 Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nda bir araya gelecek.

Düzenlendiği ilk yıla göre beş kat büyüyen ve sektörün konusunda tek ihtisas fuarı olarak dikkat çeken Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı, 23-26 Ekim 2019 tarihleri arasında beşinci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuar, ilk yılında 550 blok mermerin yer aldığı bir fuarken, bugün itibariyle ağırlığı toplam 60 bin ton olan 2 bin 200 blok mermerin sergilendiği büyük bir sektör buluşmasına dönüştü. Tonu 250 dolardan 4 bin dolara kadar değişen ürünlerle yaklaşık 20 milyon dolarlık değere ulaşan fuar, 205 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile 8 ayrı salon ve açık sergileme alanına 'sektörün en ağır fuarı' olarak adlandırılıyor.

Türkiye Üreten Bir Ülke

Sektör profesyonellerinin ajandasında ilk sırada yer alan 'Bursa 5 Uluslararası Blok Mermer Fuarı' ile sektörün en ağır fuarının Bursa'da olacağını belirten Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, "Türkiye üreten bir ülke haline geldi. Bundan sonraki aşama ise marka değeri oluşturmak. Gerek ulusal gerekse uluslararası ziyaretçilerin yakından takip ettiği fuar, dünyanın en önemli doğal taş ihracatçılarından biri olan Türkiye için vitrin görevi görüyor. Burada sergilenen blok mermerlerin çoğu satılıyor. Ülkemizin ihracatına katkı yapan organizasyon sektörün gelişimi adına da önemli bir buluşma noktası. Düzenlendiği ilk yıldan beri sürekli büyüyen fuarımız, farklı coğrafyalardan gelen birçok kişiyi ağırlayarak, kıtalar arası buluşma noktası olacak" ifadelerini kullandı.

BTSO'nun ve MADSİAD'ın katkılarıyla fuarın kısa sürede önemli noktaya geldiğini dile getiren Ersözlü, sektörün dikkatini dört gün boyunca Bursa'ya çekecek fuara tüm ilgilileri beklediklerini belirtti.

Fuara İlgi Her Geçen Yıl Artıyor

Bursa'yı fuarcılığın başkenti yapma hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'da fuarcılık alanında önemli bir değişime öncülük ettiklerini kaydetti. Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nın da bu vizyonun bir ürünü olduğunu vurgulayan Başkan Burkay, "Bu yıl 5.'si düzenlenecek olan fuarın sektörün konusunda tek ihtisas fuarı. Bursa'nın potansiyelini ve sunduğu fırsatları fuarlar aracılığıyla doğru bir şekilde gösterdiğinizde, her yıl artan bir ilgiyle karşılaşıyorsunuz. İlk yılında 550 blok mermerin yer aldığı fuarımız, 5 yıl gibi kısa bir sürede ağırlığı toplam 60 bin tona ulaşan, 2 bin 200 blok mermerin sergilendiği sektörün en önemli buluşması haline geldi. Fuarların temel amacının alıcı ve satıcıyı buluşturmak. Bu yıl başta Çin ve Hindistan olmak üzere farklı ülkelerden sektör profesyonellerinin fuarı ziyaret edecek. Fuara katılacak alım heyetleri verimli iş bağlantılarına öncülük ettiğini sektörümüzün ihracatına büyük güç katacak. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da fuarda sergilenen tüm ürünlerin satılmasını bekliyor, fuara katılan firmalarımıza bereketli işler diliyorum" diye konuştu.

Fuara Blok Mermerler 1600 TIR ile Geldi

'Bursa 5 Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nın ' dünyanın ilk ve tek blok mermer fuarı olduğunu söyleyen MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, " Bu yıl fuarımızın beşinci yılı. İlk yıl 550 blok mermer sergilemiştik. Bu yıl iki binin üzeri blok sergiliyoruz. Türkiye'nin 26 ilinden iki yüzün üzerinde katılımcı firmamız var. 1600 TIR mermer blok sergilenmek üzere fuarımıza geldi" dedi.

Uluslararası Platformda Hazırlanan Fuar, Farklı Coğrafyalardan Gelen Sektör Profesyonellerini Buluşturuyor

Uluslararası fuar niteliği ile kalitesini tescil ettiren Fuar, söz konusu nitelik ile yurt dışında bilinirliğini yükselterek marka değerini güçlendirdi. Fuar, Tüyap yurtdışı ofisleri organizasyonu ile sektör ticaretinin hareketli olduğu Çin ve Hindistan başta olmak üzere Almanya, Avusturalya, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Filistin, Gana, Gürcistan, Irak, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Kanada, Katar, Kuveyt, Makedonya, Libya, Lübnan, Mısır, Pakistan, Rusya, Senegal, Singapur, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Umman, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan'dan organize edilen alım heyetleri ile münferit gelmesi beklenen ülkeler ile 40'a yakın ülkeden organize edilen iş insanı ağırlanacaktır. Beşinci yılında olmasına rağmen sektörde büyük ses getiren fuar, oluşturacağı iş hacmi ile marka bir fuar olarak sektörde yerini sağlamlaştırıyor. Bu yıl da önemli yatırımcıları Bursa'da sektör temsilcileri ile buluşturacak Fuar, sektör ihracatına ve rekabetçiliğine güç katacak.

Fuar kapsamında; Blok Mermer, Limestone, Oniks, Sektörel Dernekler ve Sektörel Yayınlar yer almaktadır.

Destek / İşbirliği

Fuar; TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) işbirliğiyle, Kosgeb ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin değerli destekleri alarak hazırlanmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin

KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen fuarımız hakkında daha detaylı bilgi almak www.blokmermerfuari.com ve www.tuyap.com.tr web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Doğal taş sektörünün büyük buluşması olan Fuar, 23 Ekim Çarşamba / 24 Ekim Perşembe / 25 Ekim Cuma / 26 Ekim Cumartesi günleri 10 - 18.3 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!