Bursa Uludağ Üniversitesi'nden 125 öğrenciye burs

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından 2016 yılında başlatılan ve 100 alanda 2000 doktora öğrencisi yetiştirmeyi hedefleyen proje kapsamında Uludağ Üniversitesi toplam 14 farklı disiplinde 145 bursiyerin desteklenmesine hak kazandı.

Bursa Uludağ Üniversitesi'nden 125 öğrenciye burs

Uludağ Üniversitesi tarafından 2017 yılı içerisinde açılan ilk çağrı ile 20 öğrenci ilk aşamada burs hakkı kazanarak eğitimlerine başladı. Eylül ayında yapılacak lisansüstü sınavlarıyla YÖK 100/2000 bursu kapsamında 125 Doktora veya Bütünleşik Doktora öğrencisine Moleküler Onkoloji, Moleküler Patoloji, Moleküler Farmakoloji ve İlaç Araştırmaları, Manevi Danışmanlık, Güç ve Depolama Teknolojileri, Yeni Nesil Kompozitler ve Çok İşlevli Nanokompozit Malzemeler, Ulaştırma Akıllı Ulaşım Sistemleri, Katılım Bankacılığı, Örüntü Tanıma Analizi, Veri Madenciliği ve Veri depolama, İnsan - Bilgisayar Etkileşimi, Acil Hemşireliği, Ortadoğu Çalışmaları, Sürdürülebilir Tarım alanlarında burs verilecek.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, belirlenen 14 alandan herhangi birisinde tez yapmak isteyen öğrencilerin kayıtlı oldukları enstitü başkanlıklarına başvurabileceklerini söyledi. Öğrencinin mezun olduğu lisans veya yüksek lisans programından daha çok tezini yapmak istediği alan başvurusu için önemli olduğunu belirten Rektör Yusuf Ulcay; "Örneğin Moleküler Farmakoloji ve İlaç Araştırmaları için Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Veteriner Fakültesi veya Tıp Fakültesinde lisans veya yüksek lisans eğitimi alınmış olabilir. Yine Manevi Danışmanlık için İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi veya Fen-Edebiyat Fakültesinin Sosyal Alanlarında Lisans veya Yüksek Lisans yapmış olunabilir" dedi.

1800 TL BURS, YURT VE YEMEK DESTEĞİ

Enstitülerde oluşturulacak jüri tarafından mülakata alınacak öğrencilerden kazananların burs alabileceklerini vurgulayan Ulcay; "Burs miktarı doktora süresince 4 yıl bütünleşik doktora süresince 5 yıl olarak belirlenmiştir. Burs programından yararlanan bursiyerler isterlerse sigorta primlerini yatırarak sigorta yaptırabilirler ya da daha sonra burs aldıkları yıllar için sigorta ödeyebilirler. Burs miktarı 2017-2018 Eylül ayından itibaren 1800 TL olarak belirlenmiştir. YÖK 100/2000 bursu alan öğrenciler diğer kurum ve kuruluşlardan ve TÜBİTAK projelerinde bursiyer olarak görev alarak burs alabilirler. Burs miktarları her yılın başında YÖK'ün uygun gördüğü oranlarda arttırılmaktadır. Bursiyerler ilgili bölümlerde veya araştırma merkezlerinde çalışmalarını sürdürecekleri için uygun çalışma ortamları sağlanacaktır. Bursa dışından 100/2000 bursu kazanan öğrenciler için yurtlarda kontenjan ayrılmıştır. Ayrıca burs kazanan öğrencilere yemek bursu verilecektir" diye konuştu.

Rektör Yusuf Ulcay, ayrıca burs programına Uludağ Üniversitesi'nde Doktora/Bütünleşik Doktora programına kayıtlı olan ancak tezini almamış Uludağ Üniversitesi öğrencilerinden; bu dönem doktora/Bütünleşik doktora programına başvuracak yeni öğrenciler ve diğer üniversitelerde Doktora/Bütünleşik doktora programına kayıtlı olan ancak Uludağ Üniversitesi'ne yatay geçiş yapacak tezini almamış yeni öğrencilerin başvuruda bulunabilecekleri bilgisini verdi.

Uludağ Üniversitesi'nde öğrenci olan başvuru yapacak adayların başvuru formunu doldurarak ilgili enstitülere başvurabileceklerini vurgulayan Ulcay, bu dönem doktora/Bütünleşik doktora için başvuracak adayların online kayıt sırasında taleplerini yapabilirlerini kaydetti. Ulcay, yatay geçiş yapacak öğrencilerin dilekçelerinde 100/2000 bursu için taleplerini belirtmeleri gerektiğinin de altını çizdi.

Burs programına başvurmak isteyen adaylar www.uludag.edu.tr adresinden veya üniversitenin Enstitü Müdürlükleri'nden detaylı bilgi alabilecekler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!