Bursa Uludağ'da nisan ayında kayak pistleri açıldı

Kış turizminin göz bebeği olarak bilinen Uludağ'da sezonun kapanmasına rağmen 2 hafta boyunca etkili olan kar yağışı sonucunda kar kalınlığı 40 santimetreye ulaşınca Nisan ayında kayak pistleri kullanıma tekrar açıldı.

Bursa Uludağ'da nisan ayında kayak pistleri açıldı

Uludağ'da kar kalınlığı nisan ayında yağan karla birlikte 39 santimetreye ulaştı. 

Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da kayak sezonu 31 Mart'ta sona ererken, nisan ayında sürpriz şekilde yağan kar yağışıyla birlikte kar kalınlığı tekrar 39 santimetreye ulaştı.

Bursa Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığının en düşük sıfırın altında 7, en yüksek 2 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da, bugün ve yarın parçalı bulutlu, çarşamba günü ise karla karışık yağmur bekleniyor. 

Uludağ'da otel yöneticisi olan Harbi Türk, "21 senedir buradayım nisan ayında böyle kar görmedim, pistleri kapatmıştık fakat kar yağınca tekrar açtık" diye konuştu. Türkiye'nin en önemli kayak ve kış turizm merkezlerinden Uludağ'da Mart ayında kar azalması soncunda kış sezonu kapanmıştı. Marmara'nın en yüksek noktası  ve tatil merkezlerinden biri olan Uludağ'a nisan ayında aralıksız yağan kar sonucunda kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. Kar yağışının kayak yapılabilecek seviyeye ulaşması ile birlikte Uludağ'da açık olan bazı oteller kayak pistlerini açarak turistlere nisan ayında kayak keyfi sundu. Kar yağışını fırsat bilen bazı yerli ve yabancı turistler güneşli havada kayak, snowboard ve kar topu oynayarak nisan ayında kış keyfi yaşadı. Otellerde ise doluluk oranının yüzde 30 olduğu öğrenildi.

'21 SENEDİR BURADAYIM NİSAN AYINDA BÖYLE KAR GÖRMEDİM'

Nisan ayında yağan kar sonucunda pistlerin açıldığını belirten otel yöneticisi Harbi Türk, "21 yıldır Uludağ'dayım daha önce böyle bir kar görmedim, nisan ayında böyle yağan karı ilk defa görüyorum. Nisan ayında yani sezon dışında kar yağması ile birlikte boş olan otellerin doluluk oranı yüzde 30?a yükseldi ki bu oran daha da artacak. Şuanda Uludağ'da pistlerimiz açık, kayak yapmak isteyen, kayak dersi almak isteyen bütün tatilciler Uludağ'a gelebilir" dedi.

Uludağ'a Nisan ayında gelen bazı tatilciler ise, "Uludağ'da bu sene kış sezonuna yetişemedik, ama çocuklarımıza söz vermiştik. Sezona yetişemedik fakat Uludağ'a yağan son kar ile birlikte pistler açılmış. Bizde yağan bu karı değerlendirerek ailemiz ile birlikte gelip burada kızaklar ile kayıyoruz. Uludağ'da hava çok güzel muhteşem bir kar var" diye konuştu.

Bursa Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, kar yağışı beklenen Uludağ'da hava sıcaklığının en düşük sıfırın altında 11, en yüksek sıfırın altında 5 derece olduğu öğrenildi. Uludağ'da kar yağışının önümüzdeki haftaya kadar aralıklara devam etmesi bekleniyor.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!