Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Uludağ'da kaybolmamak için nelere dikkat edilmeli? (ÖZEL HABER)

Uludağ'da 4 gün önce zirve tırmanışı yaparken kaybolan amatör dağcılar Mert Alpaslan ve Efe Sarp'ı arama çalışmaları aralıksız sürüyor. Ancak dağcılardan hala bir haber alınamadı. Türkiye'nin gözü gelecek iyi bir habere kilitlenmişken, Uludağ'da kaybolmamak için nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını araştırdık. DOĞADER'den Vedat Zorlu, Uludağ'ın yapısını ve zirvede dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Bursa Uludağ'da kaybolmamak için nelere dikkat edilmeli? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Kış geldi, her sene olduğu gibi bu yıl da Bursa'da kış turizmin gözde merkezi Uludağ'da kaybolma vakaları başladı. 

Zaman zaman sadece amatör-profesyonel dağcılar değil, herhangi bir eğitimi olmayan vatandaşlar da zirvede bilinçsizce yürüyüşe çıkınca kaybolma olayları yaşanıyor.

Peki, yürüyüş amacıyla Uludağ'a çıkarken yanımızda mutlaka bulunması gereken ekipmanlar neler, kaybolmamak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

DOĞADER üyesi Vedat Zorlu, Uludağ'ın yapısını ve dikkat edilmesi gerekenleri Bursada Bugün'e anlattı.

ULUDAĞ HAFİFE ALINMAMALI

Kışın Uludağ'da oteller bölgesinin yukarısından Uludağ göller ve zirve bölgesine çıkış yapmak için mutlaka dağcılık eğitimi alınıp dağcılık lisansına sahip olunması gerekiyor. 

Kişisel veya doğa yürüyüşü amaçlı bu bölgelere gitmek çok tehlikeli olup ne yazık ki ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Zorlu, "Oteller bölgesinden zirveye kadar yaklaşık 11 kilometrelik bir mesafe var, bunun 5 kilometresi Rasatözü dediğimiz küçük zirveden Uludağ zirveye giden yol. Zirveye tırmanmak isteyen dağcılar bu 5 kilometrelik soğuk ve zorlu yolu aşmak durumunda. Dağda keskin virajlar bulunduğu için dağcıların dikkatli olması gerekiyor. Özellikle güney yamacına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü kuzey yamacına göre bu yamaç çok daha kaygan" dedi

EKİPMANLAR HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

"Uludağ'a dağcılık amacıyla çıkıyorsak aldığımız ekipmanlar çok önemli" açıklamasını yapan Vedat  Zorlu, yanımızda bulunması gereken ekipmanları; kazma, krampon, kask, kafa lambası, yedek pil, ilk yardım çantası, karabinalar ve diğer emniyet aletleri, kişisel iniş ve diğer emniyet aletleri, baton ve ip şeklinde sıralayarak ekipmanların öneminden şöyle bahsetti: "Krampon çok önemli, karda ve buzlu havalarda hayati önem taşıyor, kask herhangi bir düşmede beyin hasarı almamamız için kesinlikle gerekiyor, karanlığa kaldığımızda bizim etrafı görebilmemiz etraftakilerin de bizi fark edebilmesi için kafa lambası çok önemli ve ayrıca baton, kazma gibi dağcılığın olmazsa olmaz ekipmanları da yanımızda olmalı."

Dağa çıkarken yanımızda mutlaka yedek kıyafet olması gerektiğini de belirten Zorlu aynı zamanda dağcıların içine termal giysiler giymesinin önemini de vurguladı.

KAYBOLMAMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Dağa çıkanların, kaybolmamak için arazinin yapısını tamamen bilmeleri gerektiğini ifade eden Zorlu; sözlerini şu şekilde tamamladı:
"Uludağ'a kışın yapılacak her zirve ve göller bölgesi faaliyeti için mutlaka öncelikle bağlı olduğunuz dağcılık kulübünden ardından bölge jandarmadan izin alınmalıdır. Hava durumu yakından takip edilmeli, sisli havalarda ne kadar profesyonel olsak da dağa çıkmamalıyız, kar olduktan sonra bilinmelidir ki patikaları göremeyeceğiz buzlanma ihtimali çok yüksek. Krampon bunun için önemli yere nasıl temas ettiğimizi belirleyen bir ekipman. Ayrıca soğuk havalarda şarjımız daha çabuk biteceğinden mutlaka yedek bataryamız bulunmalı. Çok önemli noktalardan biri de şu ki; en az üç kişi olunmalı çünkü birinin başına bir şey geldiğinde diğeri yardım ararken diğer kişinin yaralının başında durması gerek."

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!