Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa turizminde son durum! (ÖZEL HABER)

Pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörlerin başında turizm yer alıyor. Yasakların gelmesi ve salgının devam etmesi nedeniyle dünya genelinde turizme bir süre ara verilmişti. Bursa Rehberler Odası Başkanı Denizhan Sezgin ise, "Pandemi bütün dünyayı etkisi altına aldığı için turistler ne yapacaklarını şaşırdılar. İnsanlar bir yerlere gitmek, dolaşmak, yeni yerler görmek istiyor. Özellikle Türkiye'de Bursa gibi Osmanlı'nın ilk dönemlerini geçirdiği şehirleri görmek istiyor. Ama pandemiden dolayı bunu gerçekleştiremiyorlar. Çünkü gittiğiniz yerlerde problem yaşayabilirsiniz. Ama bizim Bursa'da bir turizm platformumuz var. Belediyeler dahil bütün kuruluşlar bu platformda yer alıyor. Biz Bursa için ne yapabiliriz diye konuştuk. Pandemi dönemini turizm planları yaparak geçirdik" dedi.

Bursa turizminde son durum! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Pandemi döneminde en çok etkilenen sektörlerden biri de turizm oldu.

Dünya genelinde turizme bir süre ara verildi.

Yeni normalleşme sürecine geçilmesi ve seyahat yasağının kalkmasıyla turizm için ilk adım atılmış oldu.

"BURSA'NIN ÇOK SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR BİR ŞEHİR OLDUĞUNU DUYURABİLİRİZ"

Bursa Rehberler Odası Başkanı Denizhan Sezgin, "Rehberler turizmin en önemli parçalarından biri. Bu süreçte rehberler ne yapabilir diye de konuştuk. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Turizm açısından çok parlak bir dönem değil ve turizm diplerde. Biz bu aşamada hem ülke olarak hem de Bursa olarak, Bursa'nın çok sağlıklı ve güvenilir bir şehir olduğunu duyurabiliriz. Belediyeler, diğer kamu kuruluşları, Türk Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) gibi kuruluşlarla Bursa'nın sağlıklı bir kent olduğunu belirtmemiz lazım. Yani turist Bursa'ya geldiği zaman kötü durumla karşılaşmaması için, sağlıkla alakalı bir problem yaşamaması için rehberlerden destek alarak bu durumların turistlere anlatılması lazım. Turist buraya geldiği zaman iyi vakit geçirmeli. Türkiye geneline baktığımız zaman Türkiye'nin bir takım avantajları var. Hem kültürel yerlerimiz var, hem de deniz açısından turistlerin gelebileceği birçok yerler var. Antalya, İzmir ve Muğla gibi. Bu noktada turistlere her türlü önlem aldığımızı, güvenilir olduğumuzu tüm dünyaya duyurmamız lazım. Bursa olarak ise tüm Türkiye'ye duyurmamız lazım ki turistler rahatça gelsinler" diye konuştu.

"HANLAR BÖLGESİ ÖNEMLİ BİR YER ARZ EDİYOR"

Denizhan Sezgin, "Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Türkiye'nin önemli bir şehri olan Bursa'ya 2016 yılında bir değer verdi. Bursa'nın Hanlar Bölgesi, külliyeler ve Cumalıkızık açısından önemli bir yer olduğunu söyledi. Bu doğrultuda özellikle Hanlar Bölgesi önemli bir yer arz ediyor. Hem batıdan hem de doğudan gelen insanlar buraları görmek istiyor. Ama zamanla bu bölge binalar tarafından kapatılarak küçük bir yerde kalmış. Turist geldiğinde ve ilk baktığında göremez. Bu nedenle buranın bakanlık tarafından güzel bir projeyle açılıyor olması Bursa'ya farklı bir değer katacak. Bundan sonra Bursa'ya gelecek turistler hatıra fotoğrafına baktığı zaman Hanlar Bölgesi'ni görecek. Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa ve bu eserlerin ortaya çıkması hem turizm için hem de Bursa için çok önemli. Bizlerde bu tür projeleri destekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!