Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

Döviz kurlarındaki yaşanan artışı değerlendiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Bu zorlu süreçte istikrarı önceliklendiren akılcı politikalar ve doğru zamanda alınan önlemler büyük önem taşıyor" dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

BTSO'nun Mayıs ayı Meclis Toplantısı Oda Hizmet Binası'nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Başkan Burkay, katma değerli üretimi, ihracatı ve istihdamı destekleyici kanun ve reformların hayata geçirilmesinin beklendiği bir dönemde döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmaların yaşandığını söyledi. Başkan Burkay, "Bu zorlu süreçte istikrarı önceliklendiren akılcı politikalar ve doğru zamanda alınan önlemler büyük önem taşımaktadır. Merkez Bankası'nın dövize müdahalesini yerinde bulduğumuzu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"İHRACATÇININ KUR ZARARININ ÖNÜNE GEÇİLDİ"

Türk Eximbank'ın reeskont kredilerinde kuru sabitlediğini hatırlatan İbrahim Burkay, ek olarak reeskont kredileri hariç döviz cinsinden kullandırılan kredilerin tamamının ihracatçıların talepleri doğrultusunda döviz cinsinden kullandırmasının da sektörlere moral verdiğini vurguladı. Böylece eski uygulamada ihracatçıların döviz kredilerini TL olarak kullanmaktan dolayı uğrayacağı zararın önüne geçildiğini ifade eden Burkay, "Bu önemli düzenlemelerden dolayı Merkez Bankası ve ekonomi kurmaylarının adımlarına teşekkür ediyor, özel sektörümüze yönelik desteklerin sürmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"ŞİRKETLERİMİZ KRİZLERE KARŞI SAĞLAM DURDU"

 "Türkiye'ye yatırım yapan orta ve uzun vadede mutlaka kazanmıştır, bundan sonra da kazanmaya devam edecektir. Bizler hedeflerimiz doğrultusunda üretmeye, yeni istihdam alanları oluşturmaya ve ihracat yapmaya devam edeceğiz" diyen Başkan İbrahim Burkay, şöyle devam etti: "Kolay bir dönemden geçmiyoruz. Bu süreçte dış ticaret ve ihracat çok önemli. Bu açıdan Küresel Fuar Acentesi Projesi ile başlayıp, Ticari Safari Projesi ile alım heyetlerini Bursa'ya getirmemiz ve yeni ihracatçı şirketleri kentimize kazandırmamız, hem Bursa'mızın hem de şirketlerimizin dış ticaret açısından güçlenmesini ve krizlere karşı çok daha dirayetli durmasını sağladı" ifadelerini kullandı.

"GÜNDEM EKONOMİ OLMALI"

Başkan Burkay, "24 Haziran'da 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne fiilen geçeceğimiz seçimlerimizi gerçekleştireceğiz. Demokrasi tarihimiz açısından yeni bir milat niteliği taşıyan seçimlerin ardından, gündemin ilk sırasını yine ekonomi oluşturacaktır. İş dünyamızda heyecan oluşturan reformların yeni dönemde hayata geçirilmesini ve ülkemizin sürdürülebilir büyüme yolculuğunu desteklemesini bekliyoruz" diye konuştu.  

BAŞKAN BURKAY'DAN HAYIRSEVER İŞ İNSANLARINA TEŞEKKÜR

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Oda olarak geleneksel hale getirdikleri 'Ramazan'da Birlikte Olalım' kampanyası kapsamında hayırsever iş insanlarının katkılarıyla kurdukları Ramazan çadırlarında 14 günde 30 bin vatandaşın iftar açtığını da söyledi. Başkan Burkay, kampanyaya destek veren hayırsever iş insanlarına ve katkıda bulunan kurumlara teşekkür etti.

Meclis Toplantısı'nda ayrıca Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında düzenlenen IFAT 2018, Tube Duseldorf 2018, Salone Del Mobile ve Katar Cityscape Fuarı'na ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Meclis üyeleri, toplantının ardından Oda'nın Atrium Alanı'nda düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!