Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Tabip Odası Başkanı Türkkan: "Süreç hala şeffaf yönetilmiyor"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklanan sayılarda, bütün vakalara yer verilmediğini söylemesi tepki çekmeye devam ediyor. Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, sürecin başından beri salgının şeffaf yönetilmediğini söylediklerini, Bakan'ın son açıklamalarının da bu tespitlerini doğruladığını belirtti.

 Bursa Tabip Odası Başkanı Türkkan: ''Süreç hala şeffaf yönetilmiyor''

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Eylül'de, COVID-19 tespit edilen her vakanın açıklanmadığını, semptom göstermeyenlerin sayılara dahil edilmediğini söyledi.

Bakan'ın sözlerini yorumlayan BTO Başkanı Türkkan, "Bursa Tabip Odası olarak, pandeminin başından beri açıklanan vaka sayılarının, sahadan edindiğimiz izlenimlere uymadığını söylüyoruz. Bakanlığın süreci şeffaf yönetmediği tespitimiz, Sayın Bakanın açıklamasıyla doğrulanmış oldu. Vakaları semptomlu-semptomsuz diye ayırmak, vaka sayısında karmaşaya neden olurken, halkta da panik yaratıyor" ifadelerini kullandı. 28 Temmuz ve 29 Temmuz tarihlerinde vaka'ların Hasta'ya dönüştüğünü gördüklerini belirten Başkan Türkkan, tanımdaki değişikliğe rağmen sayılarda buna bağlı bir farklılık görmediklerini de sözlerine ekledi.

İtibarımız zedeleniyor

BTO Başkanı Doç. Dr. Türkkan, Bursa Tabip Odası olarak önceliklerinin hekimler ve onların sorunları ile halk sağlığı olduğunu belirttiği açıklamasında, "Sağlık Bakanı'nın da önceliği halk sağlığı olmalıdır. Ulusal çıkarları koruma adı altında, insanların hayatını kurtarabilecek bilgilerin halktan gizlenmesi, ülkemizin uluslararası alandaki itibarını da zedelemiştir" ifadelerini kullandı. Dünya Sağlık Örgütü'nün, Türkiye'den, COVID-19 verilerini konuyla ilgili rehberi doğrultusunda raporlanmasını talep ettiğini belirten Türkkan, Sağlık Bakanlığı'nın halk sağlığı dışında bir önceliği olmaması gerektiğini vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!