Bursa sinyal veriyor!

Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) Başkanı Ali Fuat Er, Bursa'da nüfus arttıkça sorunların da sinyal verdiğini, ulaşım, imar ve şehircilik anlamında sorunların halledilmesi gerektiğini söyledi.

Bursa sinyal veriyor!

İŞTE E-RÖPORTAJ GAZETENİZ...

Barbaros KOÇANALI - Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) Başkanı Ali Fuat Er, Bursa'nın 2023 vizyonunu Bursadabugun.com'a değerlendirdi.

-2023'te nasıl bir Türkiye ekonomisi bekliyorsunuz?
-Türkiye genelinde 2023 için rakamsal bazda hedefler konuldu ancak Bursa için 2023 hedefleri rakamsal bazda konulmadı. Bu ancak temenni ya da görmek istediğimiz bir Bursa ki, çok da uzak değil. Türkiye açısından bakacak olursak, 500 milyar dolar ihracat hedefi, 2 milyar dolar gayri safi milli hasıla, 25 bin dolar kişi başı milli gelir, işsizlik yüzde 5, dünyaya mal olmuş 10 büyük marka çıkarmak gibi bir kısım hedeflerimiz var. Bunlar da Türkiye'nin ufkunu açıyor. 10 yıl dediğiniz çok çabuk gelebiliyor. Örneğin iktidar 10 yıldan bu yana başımızda. Buna hazırlık aşamasında da hükümetin teşvik politikası 2023 hedeflerine ulaşmada sanayicinin, yatırımcının, turizmcinin önünü açacak nitelikte. Sanayici de ufkunu, teknolojisini, yatırımını ona göre ayarlaması gerekiyor. Hükümet yatırımlar için 'teşvikimi veririm ama sende yatırımını ona göre belirle, hedefe birlikte yürüyelim' diyor.

-İhracatta 2023'te ne öngörüyorsunuz?
-Mevcut ihracat rakamlarına bakıldığı zaman, mevcut ihracatçılarla 2023'e yürümek zor. Siz ya yeni ihracatçılar oluşturacaksınız ya da ihracat pazarlarının çeşitliliğini oluşturacaksınız. Her ikisi de yöntemdir ve her ikisi de olmalı. Kriz dönemindeyiz. Ne olup olmayacağı belli değil. 2012'nin ikinci 6 ayında bir takım sıkıntıların olacağı söyleniyor. Buna rağmen kriz ortamında siz bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz.  Pazarlarınız daralıyor, dolayısıyla alternatif pazarlara açılmanız gerekiyor. İhracatçıda ürünlerini buna göre pazarlaması gerekiyor. Artık fasoncu mantığıyla  değil de, bir kalemi 10 liraya üretip 11 liraya satmaktansa, hesap makinasını 10 liraya üretip 20 liraya satacak katma değeri yüksek ürünlere yönelmek gerekiyor.

-2023'te nasıl bir Bursa öngörüyorsunuz?
-Bursa'ya baktığımızda alt yapısı zaten oluşmuş, ihracat rakamlarında ikinci olarak 2023 hedeflerine giderken sanayici bu altyapıları iyi kullanmalı. Otomobil hayalimiz var. Ciddi bir lobicilik var. Bursa sanayicisine büyük işler düşüyor. Hızlı trendeki gibi Bursa'nın kayba uğramaması gerekiyor. Hızlı trende maalesef Bursa kaybetti. Yerli otomobilde Bursa olarak lobicilikte işi bitirmemiz gerekiyor. Bir Gaziantep ve Kayseri'nin yaptığı lobiciliği Bursa olarak yapamıyoruz. 500'ün üzerinde dünya markalarına üretim yapan otomotiv yan sanayimiz var.  Bir vidadan kapısına kadar otomobili yapacak üretim alt yapımız varken, Başbakan'ın tabiriyle bir babayiğit bekliyoruz. O babayiğidi Bursa'ya kanalize edersek biz bu işin altından kalkarız. 

-Şehircilik anlamında Bursa 2023'e hazır mı?
-Bursa'da şehircilik, ulaşım ve imar sorunlarının halledilmesi gerekiyor. Bursa'da ne küçük şehirin problemleri var, nede büyükşehirin problemleri var. Ancak Bursa'da problemler yavaş yavaş artmaya, sinyal vermeye başladı. Trafikte ciddi problemler yaşıyoruz, geçici çözümlerle bunları çözmeye çalışıyoruz. Ama alternatif yollar planlanıyor. Umuyorum Bursa'nın trafiği rahatlar. Raylı sistemle de halledilebilir ama en önemlisi imar planlarını yapmış, alt yapısını hazırlamış, kentsel dönüşüm ki olmazsa olmaz, 2023'te kimseyi üzmeden şehrin yapısına, doğal güzelliğine zarar vermeden kentsel dönüşümü yapıp Avrupa'da inci bir şehir olarak Bursa'yı lanse edebiliriz.

-Turizmde Bursa hak ettiği yerde mi?
-Bursa'da turizm hareketliliği var. Marka oteller geliyor. Havaalanı sorununu çözmemiz gerekiyor. Büyükşehir sınırları genişlediği için aynı zamanda biz sahil şehriyiz. Bir Antalya'nın turizme bakışı nasıl, Bursa'nın bakışı nasıl? Armutlu'dan Karacabey'e kadar olan sahili neden değerlendiremeyiz? Denizimizi ıslah ederek tertemiz hale getirip, oralarda marka otellerle tesisleşebiliriz. Hükümet de her yerde eğitim ve turizmde destek vereceğini açıkladı. Turizm deyince Uludağ'ı atlamamak gerekiyor. Uludağ'ı yaz kış değerlendirip, kışın kayak, yazın çim kayağı yapabiliriz. Nüfusa oranla Bursa'da 6 üniversite olması gerekirken 3 üniversitemiz var. Nüfusu 2023'te 5 milyon olması beklenen Bursa'da ona göre üniversite ve sanayi alt yapısını oluşturmamız gerekiyor. Bizim her zaman şampiyonluğu kovalayan bir Bursasporumuz olması gerekiyor. 

Bursa sinyal veriyor! Bursa sinyal veriyor! Bursa sinyal veriyor! Bursa sinyal veriyor! Bursa sinyal veriyor! Bursa sinyal veriyor! Bursa sinyal veriyor!
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!