BURSA SINIFI GEÇEMEDİ!

İş güvenliği uzmanı, İnşaat Mühendisi Erol Eldeş iş güvenliği konusunda Avrupa'nın çok gerisinde olduğumuzu belirterek, iş kazalarının yüzde 8'inin inşaat sektöründe yaşandığını, bu kazaların da yüzde 34'ünün ölümle sonuçlandığını söyledi. Eldeş, bu oranla inşaat sektörünün iş kazalarındaki ölümlerde birinci sırada olduğunu söyledi.

BURSA SINIFI GEÇEMEDİ!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından, Bursalı mühendislere yönelik olarak düzenlenen "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği" konulu seminer Bursa Akademik Odalar Birliği'nde (BAOB) gerçekleştirildi. Seminere A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İnşaat Mühendisi Erol Eldeş ve İş Müfettişi İnşaat Yüksek Mühendisi Furkan Yıldız katılırken, Türkiye'de her 6 dakikada bir iş kazası meydana geldiğini, her 6 saatte ise bir kişinin bu kazalarda yaşamını yitirdiğini belirttiler.
Yaralanmalara neden olmayan küçük kazaların ileride büyük kazalara, hatta ölümlere neden olabileceği belirten Erol Eldeş, "İnşaat mühendisleri olarak öncelikle bizlerin iş güvenliği konusuna hakim olmamız gerekir. Sanayileşmenin gelişimine paralel olarak iş kazaları da artıyor. Emniyetli durumların sağlanması için önce işverenin işçinin güvenliğini sağlaması lazım" şeklinde konuştu.
Türkiye'de ağır bir kaza olmadığı sürece iş kazalarının önemsenmediğinin altını çizen Erol Eldeş, iş güvenliği konusunda Avrupa'dan çok geride olduğumuzu vurgularken, meydana gelen kazaların sadece yüzde 8'inin inşaat sektöründe olmasına rağmen, kazalardan dolayı meydana gelen yüzde 34'lük ölüm oranıyla bu sektörün birinci sırada olduğunu söyledi.
Panelde katılımcıları "İş Güvenliği Mevzuatı" konusunda bilgilendiren İş Müfettişi İnşaat Yüksek Mühendisi Furkan Yıldız, Bursa'da denetlenen iş yerlerinin çoğunun sınıfı geçemediğini belirtirken iş güvenliği konusundaki sıkıntıların azaltılması için teknik elemanların bilgilendirilmesi ve eğitilmesinin gerekliliğinin öneminin altını çizdi.
Kazaların yüzde 95'lik kısmının önlenebilir olduğunu söyleyen Yıldız, "Amacımız Türkiye'nin kanayan yarası olan iş kazalarını azaltmak. Yaşanan kazalar kader değil, ihmaldir. Önlemler almazsak bu tür sıkıntılarla sürekli karşı karşıya kalırız" dedi.
Seminerde 2009 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan, iş yerlerinde iş sağlığı ve işçi güvenliği koşullarının, iyileştirilmesine yönelik başlatılan projenin, iş yerlerinde uygulanan kapatma ve durdurma cezalarının pozitif sonuçlarının tespiti nedeniyle, 2011 yılı içerisinde mayıs ayından başlayacak şekilde projenin tekrar hayata geçirileceği de inşaat mühendislerine duyuruldu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!