Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa sallandı!

Marmara Denizi'nde merkez üssü Marmaraereğlisi açıkları olan 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı başta Bursa ve İstanbul olmak üzere çevre il ve ilçelerde de hissedildi.

Bursa sallandı!

Saat 16.38'de Marmara Denizi'nde, İstanbul ve Bursa'da da hissedilen 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD saat 16.38'deki depremin merkez üssünü Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi olarak açıkladı. 

İlçenin 18 kilometre açığındaki depremin derinliği ise 6,83 kilometre olarak kaydedildi. 

Başta İstanbul ve Bursa olmak üzere Marmara Bölgesi'nin birçok yerinde hissedilen deprem kısa süreli paniğe neden oldu. İnternet ve telefon hatlarında kısa süre kesinti yaşandı.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Saat 16.38 Marmara Denizi'nde Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesi açıklarında 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul'da da hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk şu ana kadar bildirilmemiştir." denildi.

"HERHANGİ BİR ZAMANDA BUNUN ÜZERİNDE BİR DEPREM OLACAK"

Prof. Dr. Okan Tüysüz ise şu değerlendirmelerde bulundu:

Bilgiler giderek akıyor, daha doğru şeyler söyleme şansına zaman içinde sahip olacağız. Deprem 26 Eylül 2019 depremi ile aynı yerde. Kuzey Anadolu Fayı'nın kollara ayrılarak devam ettiği bölgeye karşılık geliyor. Bölge kritik bir bölge, önemli bir bölge deprem açısından. 17 Ağustos'tan sonra deprem beklentisini hepimiz biliyoruz. Bu da ya ana koldaki küçük bir kırılma ya da ana kola paralel küçük bir kırılma. Bu bakımdan biraz beklemek, depremi takip etmek gerekiyor. Herhangi bir zamanda bunun üzerinde bir büyük deprem olacak, bunun üzerinde bilimsel çalışmalar da onu gösteriyor. Önemli olan, gelecek depreme hazır olmak. Şarköy'de geçen hafta olan depremle bir ilgisi görülmüyor. 

"BU DEPREM OLASI DEPREM HAKKINDA BİR ŞEY SÖYLEMİYOR BİZE"

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış'ın açıklamaları şöyle:

Hiçbir zaman karada büyük bir deprem olmayacak. Alacağımız önlemler, depremde doğru davranışlar, ev/iş yerlerimizdeki basit uygulamalarla ölü sayısını azaltabiliriz. Bizim konuşmamız gereken depremin teknik bilgileri değil. Bu deprem olası bir deprem hakkında bir şey söylemiyor bize. Ben olsam hayatıma normal bir şekilde devam ederim. 

"MARMARA'DA DEPREM UYARISINI BİR KEZ DAHA GÖSTERİYOR"

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özmen'in değerlendirmeleri şöyle:

Bu büyüklükteki deprem, geçen yıl 26 Eylül 2019'da 5.8 büyüklüğünde meydana gelmişti. Geçen yılki faya oldukça yakın noktada meydana gelen deprem. Bu deprem bize şunu söylüyor. Marmara'da deprem tehlikesi uyarısını bir kez daha hafif şiddette depremle gösteriyor. Öncü mü artçı mı tartışmalarını bırakın, riskleri azaltma çalışmalarına odaklanın diye uyarılarını bize küçük küçük yapıyor. Normal şartlarda bu uzaklıktaki depremlerin enerjisinin azalarak İstanbul'da hissedilmesi gerekiyor fakat çok sayıda insan tarafından hissedilmiş olmasının nedeni zayıf zeminli binalarda bulunanların hissetme oranı yüksek. Binalar da sağlam değilse hissedilmiş olabilir. 

"SÜRPRİZ DEĞİL"

Porf. Dr. Süleyman depremle ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Bizim depremlerimizin büyük çoğunluğu çok sığ depremlerdir. O bakımdan sürpriz değil. Büyüklüğü yakın zamanda bu bölgede yine bu büyüklüklere yakın bir deprem olmuştu. Tekirdağ'a yakın bir bölge olduysa bizi o kadar da korkutmaz."

BİR YIL ÖNCE DE OLMUŞTU

İstanbul'da 26 Eylül 2020 tarihinde merkez üssü Silivri ilçesi açıkları olan Bursa'da da hissedilen bir deprem meydana gelmişti. 5,8 büyüklüğünde depremde, Şirinevler, Sultangazi ve Eyüp'te hasar gören bazı binalar olmuştu. Avcılar'da ise bir caminin minaresi kısmen yıkılmıştı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!