Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Özel Anadolu Hastanesi 'Emzirme Haftası'nda anne sütünün önemine dikkat çekti! (ÖZEL HABER)

Bursa Özel Anadolu Hastanesi çalışanları, 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında anne sütünün önemine değindi.

Bursa Özel Anadolu Hastanesi 'Emzirme Haftası'nda anne sütünün önemine dikkat çekti! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bursa Özel Anadolu Hastanesi 'Emzirme Haftası' ile ilgili farkındalık oluşturmak için hastanenin içinde stant kurdu.

Kurulan standın önünde anne ve anne adaylarına, emzirmenin bebeğe ve anneye olan faydaları anlatıldı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uzm. Dr. Serdar Yalman, "Annenin bebeği emzirmesi ve bebeğin anne sütü alması çok önemli. İçerisinde bulunan probiyotikler, beslenmeyi sağlayıcı etkiler, aminoasitler, yağ ve karbonhidratlar bebeğin gelişimi için en önemli etkenlerdir. Bu nedenle şiddetle anne sütünü önermekteyiz. İlk 6 ay yalnızca anne sütü diyoruz. İlk 3 ay bağırsak florasının oluşması ve bağışıklığın gelişmesi için anne sütü çok önemli" dedi.

"EMZİRİYOR OLMAK ANNEYİ HAMİLELİKTEN KORUMAZ"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Kadıoğlu, "Anne sütünün değerini, anne sütünün ilk aşı olduğunu herkes biliyor. Anne sütündeki koruyucu maddelerin bağırsak florasını kuvvetlendirmesi çok bilinen bir şey. Bir kadın doğum uzmanı olarak olaya daha farklı bakıyorum. Emzirmek anneyi gebelikten korur mu diye bir soru var. Hayır. Doğumdan 40 ile 50 gün sonra yumurtalıklar çalışmaya başlıyor. Emziren kadınların hamileliğe yatkınlığı artıyor. Bu yüzden emziriyor olmak anneyi hamilelikten korumaz. Bu yüzden dikkatli olmak gerek. Annenin hamile kaldığını varsayalım. Anne emzirmeyi kesecek mi sorusu ortaya çıkıyor. Uluslararası Emzirme Kuruluşlarının önerisine bakıldığı zaman annenin sütü kesmesine hiç gerek olmadığını görüyoruz. Sağlık açısından emzirmeye devam edebilir. Anne sütünde değişiklik olabilir. Tadı farklı ya da bebek eskisi gibi emmeye bilir. 2 yaşına kadar emzirmede bir sakınca yoktur. Ayrıca anne sütü bebeği ishal yapmaz" ifadelerine yer verdi.

"BİZ BEBEK DOSTU HASTANEYİZ"

Anne Sütü Danışmanı ve Ebe Feriha Tonguç, "Biz bebek dostu hastaneyiz. Anne sütüne çok önem veriyoruz. Bebek doğduğu anda anneyle ten tene temas yapıyoruz. İlk 1 saat içerisinde bebeği anne sütüyle buluşturuyoruz. İlk yıl sadece anne sütü öneriyoruz. Doktor önerisiyle beraber ilk 6 aydan sonra ek gıdaya geçilebilir. Mama, yalancı meme ve biberon önerimiz kesinlikle yok. Bebeği anneyle aynı odada kalması konusunda uyarıyoruz. İlk 40 gün içerisinde saat önemi olmadan her bebek ağladıkça anne memesine tutulmasını öneriyoruz" şeklinde konuştu. 

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!