Bursa'nın yeni belediye başkanı cuma günü belli olacak iddiası

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin istifasından sonra Bursa kamuoyunun yanıtını merakla beklediği soru yeni başkanın kim olacağı... AK Parti'ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Bursa'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kim olacağı cuma günü belli olacak. Öte yandan Büyükşehir'in 1'inci Meclis Başkan Vekili Atilla Ödünç, meclis tarafından yeni başkan seçilene kadar Büyükşehir Belediye Başkanlığına vekalet edecek.

Bursa'nın yeni belediye başkanı cuma günü belli olacak iddiası

Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan AK Partili yerel yönetimlerdeki yenilenme süreci çerçevesinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, görevinden istifa ettiğini kamuoyuna duyurdu. 

Altepe, istifa açıklamasında "Son günlerde bizim için çok değerli olan dünya mazlumlarının tek umudu olan gözbebeği olan AK Parti'mizin yönetimi tarafından ülke genelinde başlatılan yeniden yapılanma, reform ve değişim dönüşüm projesi adı altında bir eylem başlatıldı. Ve bu duyuruldu ki Bursa da bu uygulamanın içinde yer alıyor. Bizim 39 yıldır süren siyaset hayatımız...Hayatımızla birlikte hep yan yana siyaseti de bir bütün olarak yaşadık. Buradaki tüm bağlılığımız Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve AK parti çizgisinde devam etti. Milli Selamet Partisi'nde Üniversite Gençlik Başkanlığı, Refah Partisi ve Fazilet Partisi ve AK Parti'de de İl başkan yardımcılıklarında devamlı ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de grup sözcülüklerinde görev aldım. Camia ile olan bağımız da...Başka hiçbir camia ile bağımız bulunmamakta... Sadece bizim çevremiz bu görev yaptığımız 4 partiden oluşmakta. Bu konuda buna özellikle dikkat ettik. Böyle bir teşkilat terbiyesi ve tecrübesi olan ömrünü bu davaya adamış biri olarak 39 yıllık siyasi görevimde hem de 24 yıllık belediye görevlerinde hep hizmet, hep üretim, hep katkı ve işbirliği konusunda adımlar attık. İbadet olarak gördüğüm bu yolda kavgadan yana hiç olmadım. Muhalefette 10 yıl eski büyükşehir belediye başkanlarıyla bunları da en güzel şekilde yaşadık. Ve bugün de hepsiyle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Örnek il Bursa olarak. Kent kültüründe en güzel şekilde ortaya koyduk. Bugüne kadar sürdürdüğümüz kavga değil, hizmet ilkesini soruna kadar sürdüreceğiz. Partimizle, Liderimizle ters düşmeyeceğiz, çatışmayacağız, hasar da vermeyeceğiz. Bize yakışanı yapacağız. Kulis ortamı oluşturmaya da hiç yanaşmayacağız. Bu şartlarda Bursa'mıza hemşehrilerimize ülkeme hizmet imkanı kalmadığı da ortadadır. Ben de bu düşüncelerle bugün itibariyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Hiçbir konuda verilmeyecek hesabımız yok ve alnımız ak, başımız da dik. Bursa'mıza, Bursalı hemşehrilerimize ülkeme hayırlı olmasını diliyorum. Özellikle bizi değerli oylarıyla seçen, partili veya partisiz bizden hizmet bekleyen tüm Bursalı hemşehrilerimizin bunu anlayışla karşılayacağını temenni ediyor, bugüne kadar destek veren herkese değerli dostlarımıza, teşkilat mensuplarına, tüm halkımıza şükranlarımı arz ediyor, iyi bir iz, gök kubbe altında hoş bir seda bıraktığımızı umuyorum. Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullanmıştı. 

BURSA'NIN YENİ BAŞKANI CUMA GÜNÜ BELLİ OLACAK!

Altepe'nin istifasından sonra Bursa kamuoyunun yanıtını merakla beklediği soru yeni başkanın kim olacağı... AK Parti'ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Bursa'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kim olacağı cuma günü netleşecek.

Açıklamanın AK Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından yapılacağı öğrenildi. 

Cemalettin Torun'un istifasının ardından AK Parti Genel Merkezi tarafından yapılan atamayla il başkanlığına getirilen İnegöllü iş adamı Ayhan Salman'ın yeni başkanı kamuoyuna duyuruacağı ifade edildi. 

YENİ BAŞKAN GÖREVE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

AK Parti'ye yakın kaynaklar yeni başkanın göreve önümüzdeki salı günü başlayacağını bildirdi. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün Pazartesi yapacağı çağrının ardından önümüzdeki salı toplanması bekleniyor. 

YENİ BAŞKAN KİM OLACAK?

AK Parti kulislerinde yeni büyükşehir belediye başkanının kim olacağına dair konuşulan isimlerden öne çıkan kişi İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş. Aktaş'ın İnegöllü il başkanıyla uyumlu bir çalışma sürdüreceği konuşulurken Aktaş'ın diğer adaylara nazaran kamuoyunda yıpranmamış isim olması da kendisini bir adım öne çıkarıyor. 

AK Parti'ye yakın kaynaklar, önümüzdeki yerel seçimde Aktaş büyükşehir belediye başkanlığında düşünülmezse şu an göreve getirilmez bilgisini de paylaştı. Bu durumda mevcut meclis üyelerinden birinin geçiş sürecinde başkanlığı üstlenmesi, 2019'da ise yeni adayla seçime girilmesi olasılığı da seçenekler arasında. 

Başkanlık için yoğun kulis faaliyetleri yürüttüğü öne sürülen bir diğer isimse Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali

Altepe'nin yıpratılması sürecinde rol aldığı iddia edilen Edebali'nin kamuoyunda tartışmalı bir isim olmasının adaylık ihtimalini zayıflattığı da öne sürüldü. 

Düşük bir diğer ihtimalse geçiş sürecinde Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a görev verilmesi. Dündar göreve getirilse bile önümüzdeki seçimlerde aday gösterilmesinin güç olduğu kulislere yansıyan bir diğer iddia.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!