Bursa'nın UNESCO'ya kabul edilişinin 4. yıl dönümü etkinliklerle kutlandı

Bursa'nın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) dünya mirası ilan edilişinin 4. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında öğrenciler tarafından yapılan resimlerin sergi açılışı yapıldı ve panel gerçekleştirildi.

Bursa'nın UNESCO'ya kabul edilişinin 4. yıl dönümü etkinliklerle kutlandı

Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikler kapsamında "Nesiller Boyu Kültürel Miras: Fırsatlar ve Sorumluluklar Paneli" düzenlendi, resim sergisi açılışı yapıldı.

Panelin oturum başkanlığını Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu yaptı.

Panele konuşmacı olarak katılan Oxford Brookes University Öğretim Üyesi Dr. Aylin Orbaşlı, "Kentsel Miras: Tanıtım ve Aidiyet" konusunda, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal, "Kültür Varlıkları ve Afet Yönetimi: Gelecek İçin Şimdiyi Korumak" konusunda, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel, "Gelecek Kuşaklara Miras: Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasında Riskli Alanlar" konusunda sunum yaparken Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Temsilcisi Dr. Deniz İkiz Kaya ise "Gelecek Nesiller İçin Tarihi Kentsel Peyzaj: Kentsel Miras Yönetimine Yerel Toplulukların Katılımı" konusunda sunum yaptı.

Panelin ardından sergi açılışı yapıldı. Sergi açılışı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, dünya miras listesine girişin 4. yıl dönümünü kutlamak ve bir anma yapmak üzere toplantı yaptıklarını söyledi.

Etkinlik kapsamında önce panel yaptıklarını aktaran Dostoğu, şöyle konuştu:

"Bugün ayrıca lise öğrencileri tarafından sergi açılışı yapıldı. Dünya miras alanlarımızdan birinde bulunan 3 lisedeki öğrencilerin resimlerinin sergisini de açtık. Öğrencilere eğitimler verdik. Verilen eğitimden sonra da öğrencilerin bizim miras alanlarımızla ilgili resimler yapmasını istedik. Burada amacımız, öğrencilerin tarih, kültür konusunda bilinçlenmelerini sağlamak. Çünkü resim yaparken onları daha iyi algılıyorlar, öğreniyorlar."

Kültürel miras konusuna farklı perspektiften baktıklarını aktaran Dostoğlu, "Önümüzdeki yıllarda da bu etkinlik devam edecek. Biz yıl içinde çok çeşitli etkinlikler de yapıyoruz. Okullara giderek öğrencilere eğitim veriyoruz. Alanların sorunları varsa yetkililere aktarıyoruz." diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!