Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'nın tarihi Çancılar Çarşısı geçmişten günümüze nasıl değişti? (ÖZEL HABER)

Bursa tarihi çok eskiye dayanan çarşılarıyla ünlü bir ilimiz. Biz de bu tarihi çarşılardan biri olan Çancılar Çarşısı'nı ziyaret ettik ve geçmişten günümüze nasıl değişimler olmuş öğrendik. Çancılar esnafı, "Çarşının eski tadı tuzu kalmadı, teknoloji ilerliyor bizim burada el emeğiyle yaptığımız ürünlere ilgi azalıyor" dedi.

Bursa'nın tarihi Çancılar Çarşısı geçmişten günümüze nasıl değişti? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Çancılar çarşısı, kurulduğu ilk dönemlerde, hayvanlara takılan çanların üretiminin yapıldığı bir yer olması nedeniyle bu adla anılıyor. Yine bir dönem çarşı  urgancılara ait dükkanların bulunması nedeniyle urgancılar çarşısı olarak da anılmış. Bugün ise daha çok tahta günlük kullanım eşyalarının satıldığı dükkanların bulunduğu bir çarşı olarak varlığını sürdürüyor. Geçmişte sayısı daha da fazla olan hırdavat dükkanları azalmış, turistik bir çarşı olunca yeme içme yerlerinin sayısı da artmış durumda.

"ÇARŞI YAVAŞ YAVAŞ ÖZELLİĞİNİ KAYBEDİYOR"

Mesleği dedesinden devralan ve bugünlerde çarşının hak ettiği değeri görmediğinden dert yanan Ali Kireçtepe, "Doğma büyüme bu çarşıdayız, meslek dededen babaya, babadan bana kaldı. Ağaçla ilgili her şeyi yapıyoruz ama şu anda masa sandalye ağırlıklı çalışıyoruz. Bu çarşı eskiden nalburlarla, ağaççılarla doluyken şimdi formatı biraz değiştirdi. Cumhuriyet Caddesi'nin pahalı kiralarından kaçanlar bu çarşıya geldi. Çarşı yavaş yavaş özelliğini kaybediyor ve hak ettiği değeri görmüyor, üst çarşıyla bu çarşı arasında dağlar kadar fark var. Teknoloji ilerliyor bizim burda el emeğiyle yaptığımız ürünlere ilgi azalıyor ancak son yıllarda yine el emeğine bir dönüş var ama eski tadımız tuzumuz yok. Makineleşme bizi olumsuz yönde etkiledi" şeklinde konuştu.

ARTIK ÇARŞIDA DAHA ÇOK HEDİYELİK EŞYA SATILIYOR

Hemen hemen 80 yıldır burada hırdavatçılık yapan esnaf, "Ben ailemizde bu işi yapan 3. nesilim meslek dedemden kalma, daha evvel buralar turistik değildi, köylülerin geldiği bir çarşıydık, Bursa'nın bütün otobüsleri buradan kalkardı. Şimdi biraz farklılaştı, turiste yönelen bir çarşı oldu, günün şartlarına uyduk. Daha çok hırdavatçılar vardı, boyacılar vardı. Boyacılar tamamen bitti, hırdavatçılar azaldı. Daha çok lokantalar turistlere hediyelik eşyalar satan bir yer oldu. Biz de burada kalan nadir hırdavatçılardan olduk" ifadelerini kullandı.

"ÇARŞI ARAP TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR"

Arap turistler tarafından çarşının oldukça ilgi çektiğini belirten esnaf, "Araplar çarşımıza gelip hırdavatçılardan el aleti, bakırcılardan süs eşyaları, ahşapçılardan tahta ev gereçleri satın alıyorlar. Avrupalı turistler burada çok para harcamıyor, daha küçük ürünler alıp genelde fotoğraf çekip gidiyorlar ama Arap turistler çarşımıza döviz bırakıyor" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!