Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'nın semt gazozcusuna ilgi büyük! (ÖZEL HABER)

Eskilerin hatırasını yeni nesile taşıyan, 'Bana bir çay, çocuğa da gazoz' cümlesini tekrar hatırlatan, Bursa'nın semt gazozcusu vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Bursa'nın semt gazozcusuna ilgi büyük! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Kola markalarının henüz yaygınlaşmadığı, markaların her şehre giremediği yıllarda, kentler kendi gazozlarını üretirdi.

Yazlık sinemalarda, seyyar arabalarda ve sokak sohbetlerinde vazgeçilmez içecek olan gazoz, en çok da çocukların katıldığı yetişkin ortamlarında "Bana bir çay, çocuğa da gazoz" cümlesiyle hafızalarda yer etti.

Küçük şehir imalathanelerinde üretilen, sır gibi saklanan formülüyle şekillenen gazozlar unutulmadı.

Gazozlara olan ilgili eskisi kadar olmasa da, günümüzde de gazoz üretimine devam ediliyor.

Bursa'da da farklı şehrin hikâyelerini bir dükkânda buluşturan semt gazozcusu Faruk Çakır, beklediğinden daha çok ilgi gördüğünü söylüyor.

Eskilerin çok önemli olduğuna ve unutulmaması gerektiğine değinen Faruk Çakır, "Bir gün ortağımla beraber İstanbul'da geziyorduk. Sevda Gazozcusu 'nu gördük. Bursa tarihi bir şehir, neden orada olmasın diye düşündük ve Bursa'ya açtık. Ülkenin dört bir yanından üretilen gazozlar var. Hepsinin tadı ve şekilleri çok farklı, Iğdır'a kadar gazozumuz var" dedi.

"BURSA HALKI BUNU BEKLİYORMUŞ"

Her gazozda ayrı bir hikâye ve ayrı bir anı var diyen Çakır, "Bize gösterilen ilgiden çok memnunuz. Müşterilerimiz yoğun ilgi gösteriyor dükkâna. Bursalılar böyle bir şey bekliyormuş meğer. Genç kesim inanılmaz ilgi duyuyor. Hatta lavanta aromalı gazoz çok tercih ediliyor ve bitti bile. Eskiler yani 60 yaş üstü bizlere, kıstırma (bisküvi arasında lokum) ve leblebi tozunu sordu, onları da getirdik. Gençler de tadınca çok beğeniyorlar" ifadelerine yer verdi.

Sizler de eskiye yolculuk yapmak ve farklı tatlar denemek isterseniz, 4 liraya bu gazozlardan içebilirsiniz.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!