Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'nın köyleri kent belleğinde

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa belgeliğine kazandırılan 'Bu Toprağın Renkleri' kitabı, dünden bugüne köy hayatını geleceğe taşıyor.

Bursa'nın köyleri kent belleğinde

Bursa'nın köklü tarihi mirasına kültür ve sanat çalışmalarıyla yeni belgeler kazandıran Büyükşehir Belediyesi, yoğun bir emekle hazırlanan 'Bu Toprağın Renkleri' kitabının tanıtımını Dağ-Der Kültür Merkezi'nde yaptı. Büyükşehir Belediyesi'nin adeta bir yayınevi anlayışıyla çalıştığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bursa olarak kent kültürü konusunda büyük eserler vermeye başladık. Kent kültürü ve kimliği üzerine Bursa bir marka oldu ve UNESCO tarafından da yapılan çalışmalara örnek olacak çalışmalara imza atıyoruz" dedi.
Kültürlerin ve medeniyetlerin yatağı olan Bursa'da yöneticilik yapmanın önemli bir misyon yüklediğini kaydeden Başkan Altepe, 9 yıllık başkanlığı süresince, alt ve üstyapı çalışmalarının yanı sıra 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeolojik döneme kadar her zenginliğin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti.
"Bu dönem, en güzel izlerle Bursa'ya hatıra olarak kalacak" diyen Başkan Altepe, kentlerde yapılan fiziki çalışmaların bir süre sonra yıkılabildiğini ancak köklü kültürel mirasa yönelik yapılan çalışmaların geleceğe taşındığını ifade etti.
Kültürün en güzel şekilde yaşamasına önem verdiklerine işaret eden Başkan Altepe, "Okullardan mahallelere, köylere ve eski çarşı hayatına kadar yapılan tüm çalışmalarla Bursa'nın tanıtılmasını sağlıyoruz. Bursa'nın kırsalında yapılanlar derlenerek bu güzel arşiv oldu. Bursa'nın kültürüne yönelik her eseri, halk kültürüne gönül vermiş değerli kadrolarımızla gerçekleştiriyoruz. Bugüne dek 20 kişilik bu kadroyla 71 köyde çalışmalar derlendi. Doğumdan ölüme köylerdeki hayatı bu eserle gözler önüne seriyoruz" diye konuştu.
Altepe, köy mimarisinden köylerdeki mesleklere, el işlerinden halkoyunlarına, müzisyenlikten giyim kuşama kadar akla gelen herşeyin 'Bu Toprağın Renkleri' kitabında can bulduğunu ifade etti. Kitapta bazı bilinmeyen kültürel değerlerin de hatırlatıldığını dile getiren Başkan Altepe, "Kitapta köylerdeki kültürel mirasın bazılarını ilk kez gördük. Bizi heyecanlandıran bu durumları, üretilen bu eserlerle geleceğe taşımış oluyoruz" dedi.
Harman Yeri gecesinde köy yaşamına dikkat çekildiğini ve yöresel türkülerin Menteşeli Cengiz ve ekibi tarafından derlendiğini belirten Başkan Altepe, "Bu Toprağın Renkleri, kitabı somut olmayan kültür mirası çalışmalarımızın kamera arkası niteliği taşıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar yapılan bu çalışmaların ön sunumu gibi olan bu eserin devamında, diğer konuları da detaylı halde ele alan 6 kitap daha hazırlıyoruz. Bu bilgiler ve belgeler yok olmadan, bu değerleri yaşayanları kaybetmeden eserler üretmekle sadece Bursa ve Türkiye'nin değil, dünya kültürüne de katkı sağlamış oluyoruz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!