Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'nın Kent Bostanları'nda 34 çeşit domates! (ÖZEL HABER)

Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları'nda üretilen 34 çeşit domatesin tohumları, tohum kütüphanesindeki yerlerinde, gelecek nesillere aktarılmaya hazır. Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, "Tam 34 çeşit domatesimiz var, bu sene domateslerimizi 7-8 parselde denedik. Bu domateslerin bazıları geçen seneden performansını iyi bulduğumuz ve tohumunu çoğaltmak istediğimiz domateslerdi, bir kısmı da elimize yeni geçen enteresan çeşitler" dedi.

Bursa'nın Kent Bostanları'nda 34 çeşit domates! (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Nilüfer'in Ürünlü mahallesindeki Kent Bostanları'nda üretilen sebze meyveler çeşit bolluğuyla dikkat çekiyor. Ancak yetiştirilen 34 çeşit domates, tüm ürünleri gölgede bırakarak ön plana çıkmış durumda.

"KÜBA'DAN VE DİYARBAKIR'DAN GELEN TOHUMLAR BURADA ÇOK İYİ SONUÇ VERDİ"

Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, "Domateslerimizi mart ayında iki küçük seramızda tohum ekerek, fidelerini elde ediyoruz. Mart ayında ekilen tohumlar genelde mayıs ayının başından itibaren bahçedeki yerlerine dikiliyor. Bu sene 7-8 parselde denedik. Bu domateslerin bazıları geçen seneden performansını iyi bulduğumuz ve tohumunu çoğaltmak istediğimiz domateslerdi. Bir kısmı da elimize yeni geçen enteresan çeşitler. Bu sene domateslerimiz 34 çeşitti, içlerinde çok güzel çeşitler var beğendiklerimizin üretimini seneye daha da artıracağız. Yozgat, Çankırı, Eskişehir, Diyarbakır gibi farklı bölgelerde yetişen ürün burada nasıl sonuç verecek bunu da çok merak ediyoruz. Mesela Diyarbakır'dan ve Küba'dan gelen domates tohumlarımız burada oldukça iyi sonuç verdi. Bu tohumlar standart tohum olduktan sonra, hibrit tohum olmadığında sürdürülebilir oluyor, her sene ektiğinizde aynı sonucu alabiliyorsunuz" dedi.

"ŞU AN ELİMİZDE 500 ÇEŞİDE YAKIN TOHUM VAR"

Atay, çalışmalarının uzun senelerdir devam ettiğini ve gelinen noktada oldukça zengin bir tohum kütüphanesine sahip olduklarını şu sözlerle dile getirdi: "Biz 2007 yılında, Alaaddinbey mahallesinde 'Ekobahçe' dediğimiz bir yerde bu denemelere başladık. O zamanlar bu işi Ekolojik Yaşam Derneği olarak yapıyorduk, daha sonra Nilüfer Belediyesi'nin Kent Konseyi ile ortak çalışmalarımız sayesinde şu anda elimizde, 500 çeşit civarında tohumumuz var. Nilüfer Belediyesi'nin kurmuş olduğu bu tohum kütüphanesi şu an yerel belediyelerin pek fazla sahip olmadığı büyüklük ve zenginlikte. Bizler her nisan ayında tohum takas şenliği yapıyoruz ve elde ettiğimiz tohumları vatandaşla paylaşıyoruz."

"GERÇEK DOMATESİN TADINI SAĞLIKLI BİÇİMDE ALIYORSUNUZ"

Arca Atay, burada yetiştirdikleri domateslerin özellikleri hakkında, "Bu domatesler standart domates yani eğer o iklime adapte olabiliyorsa esas yerinde verdiği verimi her yerde verebiliyor. Bazı çeşitler oldukça verimli. Kent bostanlarının genel yapısı ve özelliği herhangi bir tarım kimyasalı kullanılmaması ayrıca fenni gübre yerine doğal yanmış hayvan gübresi kullanılması. Bizim burada kompost tesisimiz var. Burada üretilen yaklaşık yüzde 90'ının üzerinde organik maddeye sahip atıkları da toprakla buluşturduğumuz zaman toprağın beslenmesini ve canlı organizmaların artmasını sağlıyoruz. Gerçek domatesin tadını alıyorsunuz, tüketeceğiniz ürünler içerisinde herhangi bir tarım kimyasalı kalıntısı riski yok, genelde yerli tohumların özelliği olan o bölgeye çok uzun yıllardır adapte olan ürünler, üretim sırasında herhangi bir tarım kimyasalını ve kimyasal gübreyi gerektirmiyor, bu da tercih edilme sebeplerinden" dedi.

"İNSANIN KENDİ ÜRETTİĞİ ÜRÜNÜ YİYEBİLİYOR OLMASI BAŞKA BİR HAZ VERİYOR"

"Pandemi döneminde insanlarda gıdaya ve tarıma bir ilgi oluştu" diyen Atay, "Bu dönemde özellikle dışarı çıkamayanlar bahçelerinde, balkonlarında, teraslarında ürün yetiştirmeye başladılar. Biz yaptığımız  'Fide bizden ürün sizden' projesiyle yaklaşık 200 bin domates, biber, patlıcan fidesi dağıttık. İnanın 500 bin fide olsaydı,  500 binini de alırlardı. Vatandaşlar geldiler bu fideleri alıp balkonlarına, bahçelerine diktiler. İnsanın kendi ürettiği ürünü yiyebiliyor olması başka bir haz veriyor, bir de bunu herhangi bir tarım kimyasalıyla değil de doğal yöntemlerle yetiştirirseniz, sağlıklı ürünler tüketiyorsunuz demektir. Fide ve tohum dağıtımlarına halktan büyük bir ilgi var. Sadece Nilüfer'de değil dışarıdan çeşitli yerlerden bizden tohum isteyenler var. Şu an için uzaklara kargoyla gönderme imkanımız yok ancak Kent Bostanları'nı ziyaret edip istedikleri tohumu alabilirler. Tohumları alanların, bunları ekip ürün elde ediyor olması ve aynı zamanda kendi tohumunu da üründen alması gerek. Siz de bir domatesi bir biberi tohum almak için bırakın ve o tohumdan kendiniz üretim yapın, istediğimiz şey bu" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!