Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'nın gelinlik tarihi kitaplaştı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin somut olmayan kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarmak için düzenlediği 'Dünden Bugüne Bursa'da Gelinlik' sergisi kitaplaştırılarak Bursa belgeliğine kazandırıldı.

Bursa'nın gelinlik tarihi kitaplaştı

Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında şehrin her köşesinde restorasyon çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmak için Bursa belgeliğine yeni bir eser kazandırdı. Tüm medeniyetlerde önemli bir yere sahip olan ve evlilik çağına gelen tüm genç kızların hayallerini süsleyen gelinliklerin Bursa'daki tarihine ışıt tutmak için yaklaşık bir yıl önce Kent Müzesi'nde ziyarete açılan 'Dünden Bugüne Bursa'da Gelinlik' sergisi kitaplaştırıldı.
Kent Müzesi'nde düzenlenen kitabın tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, somut kültürel mirasın yanında somut olmayan kültürel birikimi de gelecek kuşaklara aktarmak için adeta bir yayınevi gibi çalıştıklarını vurguladı. Bugüne kadar Bursa belgeliğine kazandırdıkları eser sayının 150'yi bulduğunu ifade eden Altepe, "Bursa 2 bin 300 yıllık surlarından 8 bin 500 yıllık arkeolojik bölgelerine kadar tam bir tarih şehri. Biz de bu tarihi birikimimizi en iyi şekilde kullanarak Bursa'yı tarih, turizm ve kültür şehri haline getirme yolunda önemli bir mesafe aldık. Gelinlikler de tüm toplumlar için özel bir yeri olan giysiler. Her döneme göre tasarımında farklılıklar olmasına rağmen anlamından hiçbir değer yitirmeyen gelinliklerin tarihine ışık tutmak amacıyla konunun uzmanı olan bilim adamlarıyla eşsiz bir eseri daha kentimize kazandırıyoruz. Kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi gün ışığına çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için bu çalışmalarımız devam edecek. Bursa'nın hiçbir değeri kaybolmayacak" diye konuştu.
Kitabın hazırlanmasına katkı veren sanat tarihçisi Prof.Dr. Ayten Sürür ile Prof.Dr. Zeren Tanındı da böyle önemli bir eseri Bursa'ya kazandıran Altepe'ye teşekkür etti. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu da bu eserin gelinlik tarihine ışık tutmasının yanında aynı zamanda 500 yıl öncesinde kadifenin Bursa ekonomisindeki yerini gün yüzüne çıkardığını vurguladı.
Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez de müzecilik anlamında Türkiye'de birçok ile danışmanlık yaptıklarını ve bu konuda Bursa'nın bir merkez haline geldiğini kaydetti.
Altepe, kitabın hazırlanmasına katkı veren akademisyenler ile gelinliklerini bağışlayarak bu sergiye katkı sağlayan vatandaşlara teşekkür belgesi verdi.

Bursa'nın gelinlik tarihi kitaplaştı Bursa'nın gelinlik tarihi kitaplaştı Bursa'nın gelinlik tarihi kitaplaştı Bursa'nın gelinlik tarihi kitaplaştı Bursa'nın gelinlik tarihi kitaplaştı Bursa'nın gelinlik tarihi kitaplaştı
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!