Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'nın cennet köşesinde büyüleyici atmosfer (ÖZEL HABER)

Bursa'nın Karacabey ilçesinde, binlerce kuşun, ağacın, hayvanların ve Anadolu'nun kadim mera kültürünü taşıyan insanların ortak yuvası olan Karacabey Longozu, son yıllarda oldukça rağbet görüyor. Virüs sebebiyle ziyaretçi sayısı azalsa da Bursa'da normalleşme adımlarıyla birlikte kendini doğaya atmak isteyenlerin ilk adresi longoz oluyor.

Bursa'nın cennet köşesinde büyüleyici atmosfer (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bir ekosistem.

Türkiye'de İğneada (Kırklareli), Acarlar (Sakarya) ve Sarıkum'daki (Sinop) longoz ormanlarının yanı sıra, Bursa Karacabey'deki longoz da her yıl çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açıyor.

Aynı zamanda bu doğal güzelliğe girişin ücretsiz olması, ziyaretçilerin yüzünü güldürüyor.

Pandemi sürecindeki normalleşmede Bursa'nın cennet köşesi Karacabey Longozu'na ilgi daha da yükseldi.

LONGOZDA HER MEVSİM AYRI GÜZEL

Karacabey Longozu'nda Türkiye'nin en nadir ağaçkakan türlerini, sülünleri, ilkbahar aylarında çiriş ve karabaş otlarının rengarenk manzarasını, yaz aylarında ise nilüfer çiçeklerinin en güzel halini görmeniz mümkün.

Longozu ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret ederseniz pelikan, kartal ve flamingo gibi kuşların göçüne tanıklık edebilirsiniz.

Ormanı sessizce dinlerseniz bülbül, ibibik ve üveyiklerin dinlendirici sesini duyabilir, yeşil ağaçkakanların gülüşüne şahit olabilirsiniz.

LONGOZDA BİZİ NELER BEKLİYOR?

Karacabey Longozu korunması gereken son birkaç longozdan biri.

Bu değere sahip çıkmak ise hepimizin ortak sorumluluğu.

Longozda yürüyüş yaparken farklı hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz, çok sayıda kuş çeşidini tanıma fırsatı bulabilirsiniz, sandal turuyla nilüferlerin arasında huzuru yakalayabilir, Recep İvedik 6 filminde kullanılan bungalov evlerinin arasında kamp yaparak kendinizi Afrika'da hayal edebilirsiniz.

Aynı zamanda longoza girmeden ya da çıkışta, içindeki tüm ürünlerin antikadan oluştuğu kıraathanede nostaljinin tadına varmanız da mümkün.

RECEP İVEDİK 6 BURADA ÇEKİLDİ

Longozdaki işletme görevlilerinden Şahsine Şenay, "Şahan Gökbahar, iki yıl önce Recep İvedik 6, filmini Karacabey'de çektikten sonra filmde kullanılan bungalov evlerini burada bıraktı. Belediye Başkanımız Ali Özkan da bu evlerin bakım, onarım ve bekçiliğini üstlenmek şartıyla bizim burada çay ocağı işletmemize izin verdi. Buraya gelen misafirlerimize çayımızı, soğuk içeceklerimizi ikram ediyoruz, dilerlerse gözleme de yapabiliyoruz. Doğaseverler kamp yapmak için bu alanı tercih edebilirler, tam kampçılara uygun bir bölgedeyiz. Böyle farklı bir ortamda kamp yapmak içinse oldukça cüzi bir ücret alıyoruz. İsteyenler 50 lira ödeyerek burada kamp yapabilirler, dileyen herkesi buraya bekliyoruz" dedi.

YALNIZCA 10 LİRAYA SANDAL TURU YAPARAK LONGOZUN TADINI ÇIKARABİLİRSİNİZ

Longozda kişi başı 10 lira vererek, nilüfer çiçekleri ve endemik bitki türleri arasında, eşsiz manzaranın keyfini sandal turu ile çıkarabilirsiniz. Çocukluğundan beri sandalcılık yapan Kemal Sevinç, "Film çekimi olduktan sonra talep çok arttı. Ben 10 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Burası Türkiye'nin en korunaklı ve el değmemiş longozu. Sabah erkenden gelenler, nilüfer çiçeklerinin açık halini görebilirler, endemik bitki türlerine ev sahipliği yapan bir yerdeyiz, özellikle karabaş otu çok ilgi çeken bir tür. Ülkemizde böyle güzel yerler varken, yurtdışına gitmeye gerek yok. İnsanlar yavaş yavaş buraları öğreniyor, bu yıl virüs sebebiyle ziyaretçilerimiz biraz azaldı ama yine de ilgiden memnunuz" diyerek herkesi sandal turuna davet etti.

BURADA HER ŞEY ANTİKA

Karacabey'de longozu ziyaret eden vatandaşların, uğramadan dönmedikleri bir diğer işletme ise Zeki Ertosun'un nostaljiyi iliklerinize kadar hissedeceğiniz kıraathanesi. Ertosun, nostaljik kıraathane macerasını şu sözlerle anlattı: "Yıllar önce küçük bir bakır sehpa ile buraya antika eşya almaya başladık, ticari bir amacımız yok, buraya gelenlere, özellikle yeni nesle nostaljiyi hissettirmek, atalarımızın kullandığı eşyalar hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu eşyaları toplamak 17 yılımı aldı, zor bir süreç oldu, atalarımızın kullandığı tüm ürünler burada mevcut. Longoza gelenler önce buraya uğrar sonra gezmeye giderler, gelen herkesten oldukça olumlu yorumlar alıyoruz."

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!