Bursa Nilüfer'de kentsel dönüşüm çalışmaları

Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılan sitenin yerine inşa edilecek binalarda, güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılacak.

Bursa Nilüfer'de kentsel dönüşüm çalışmaları

Ataevler Mahallesi'ndeki 120 dairelik "Emek 23 Sitesi", düzenlenen törenle yıkıldı. Proje kapsamında burada 185 daire ve 25 iş yeri ile sosyal alanlar yapılacak. Her daireye bir kapalı otopark tahsis edilecek. 

Yeni binalarda, güneş enerjisinden elektrik üretilecek. Bu enerjinin satışından elde edilecek gelir, site yönetimine kalacak. "Gri su" sistemiyle, lavabolardan gelen su 150 tonluk depolarda filtreden geçirilerek, klozet ve sulamada kullanılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, yeni binaların betonunun "C35" olacağını belirtti.

Önce insan hayatını düşündüklerini vurgulayan Altepe, "Önemli olan bu güvenli ve sağlıklı konutlarda yaşamak, gönül rahatlığıyla depremi geçirebilmek ve herhangi bir sıkıntı yaşanmamasını sağlamak. Bu proje de bu konuda atılmış güzel bir adım. Projeyle bölgenin de mahallenin de değeri artıyor. Kaliteli yapılarla artık her alanda büyük bir gelişim var." diye konuştu.

"Kentsel dönüşümde 154 siteye onay"

Projenin hayırlı olmasını dileyen Altepe, "Kira yardımı da yapılacak. İnşallah 18 ayda inşaat bitecek. Bu projeler, alkışlanacak projelerdir. Bunları yapmayanlar, desteklemeyenler de sorumludur. Burada deprem olalı 18 yıl oldu. Sadece tespit edip beklemek yetmez. Bunlara destek vermek, şehri yenilemek lazım." ifadelerini kullandı.

Bazı vatandaşların "Yoğunluk artıyor" diye şikayette bulunduğunu belirten Altepe, şunları kaydetti:

"Burada ona göre altyapı var. Biz her şeyi yapıyoruz. Burada metro da var, caddeler de yapılıyor, diğer eksikler de gideriliyor. Kentsel dönüşümde 154 siteye onay verildi. Bu şekilde 3 bin daire artmış. Bursa'nın yıllık ihtiyacı, 15 bin daire. Geçtiğimiz yıl Bursa'nın nüfusu iç göçler ve doğumlarla 58 bin arttı. Bizim ilave ettiğimiz dairelerde sadece 12 bin kişi yaşıyor. Bu 154 site en az 2 yıl sonra bitecek. Yani bir yıllık ihtiyacın 5'te 1'ini bile karşılayamıyoruz. Onun için bu yoğunluk artışı söylemleri, hesap yapmadan konuşulan şeyler."

Site sakinlerinin de katıldığı törende binalar, önünde kurban kesilmesinin ardından kepçeyle yıkıldı.

Kentsel dönüşümün hızlanması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediye meclisinin aldığı kararla hayata geçirilen 0,50 emsal artışı uygulamasından yararlanan 10 blokluk Emek 23 Sitesinde dönüşüm, eski binaların yıkımıyla başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, emsal artışı uygulamasından yararlanmak isteyen site sayısının 150'yi geçtiğini belirterek, "Böylelikle depreme karşı riskli binalar yenileniyor. Fiziki mekan kalitesi artarken, otopark, yeşil alan ve sosyal donatı alanlarıyla yaşam kalitesi de artıyor" dedi.

Özellikle depreme karşı dayanıksız olan sitelerin hızlı bir şekilde dönüşümünü sağlamak amacıyla 0.50 emsal artışı uygulaması başlatan Büyükşehir Belediyesi, böylelikle kent genelindeki dönüşümü de tetiklemiş oldu. Bu uygulamadan yararlanmak için başvuran 154 sitenin dosyası Büyükşehir'den geçerken, Ataevler'deki Emek 23 sitesinde de dönüşüm yıkımla başlamış oldu. Halen 10 bloktan oluşan site yeni proje ile 5 bloktan oluşacak ve 5 bin metrekarenin üzerinde yeşil alan ve sosyal donatı alanı düzenlemesi yapılacak. Proje kapsamında her daire için bir kapalı otopark yeri hazırlanırken, modern görüntüsü ve çevre düzenlemeleriyle bölgeye değer katacak Emek 23 sitesinde inşaatların 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

En önemli öncelik güvenlik 

Emek 23 sitesi kentsel dönüşümü kapsamında eski binaların yıkım törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yapılacak projenin birçok özelliği bünyesinde barındırdığını belirterek, kendileri için en önemli önceliğin güvenli ve kaliteli yapılar olduğunu hatırlattı. Mevcut binalardaki betonların C9 standardında olduğunu, yeni yapılacak projede ise betonların C35 standardında kaya gibi beton olacağını dile getiren Başkan Altepe, "Halkımızın huzur içinde yaşam süreceği güvenli binalarda oturmasını istiyoruz. Deprem her an gelebilir. Bölgemizde 1999 depremini yaşadık. Bursa'da da yıkılan binalar oldu. Bursa merkezli bir depremde ise bu binaların ayakta kalması mümkün değil. Bu nedenle acele etmeliyiz. 1999 depreminden sonra birçoğumuz çadırlarda, köylerde yaylalarda kaldık. Ancak kış gelince hasar gören evlerimizi sıvayıp, boyayıp, tekrar oturmaya başladık. Bunun için bir an önce binalarımızı güvenli hale getirmeliyiz. Bu iş konuşmakla olmuyor. Depremden sonra güvenlik katsayıları yüzde 60 arttı. Yani bizim 2000 yılından önce yapılan tüm binaları yenilememiz gerekir" diye konuştu.

Dönüşümü desteklemeyen sorumludur

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 0,50 emsal artışı uygulamasının yoğunluk artışına yol açtığı gibi eleştirilere de tepki gösterdi. Emsal artışı uygulamasıyla 3 bin daire sağlandığını ifade eden Başkan Altepe, "Bursa'nın yıllık ihtiyacı olan daire sayısı 15 bin. Her yıl nüfusumuz 58 bin artıyor. Bu da en az 12 bin konuta ihtiyaç var demek. Yani bizim sağladığımız konut artışı bir yıllık ihtiyacın 5'te birini ancak karşılıyor. Burada da 120 daireli site yeni proje ile 185 daire olacak. 10 blok, 5 bloğa düşürülecek. Yüzde 25 ilave yeşil alan kazanılacak. Otopark sorunu yerin altında çözülecek. Yönetmelikte daire sayısının 3'te 1'i oranında otopark aranırken, burada her daire için bir otopark olacak. Bu dönüşümü yapmayan da desteklemeyen de sorumludur. Güzel projelere imza atılıyor. Kaliteli sitelerle, bölgenin de değeri artıyor. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

Enerji üretecek

Emek 23 sitesinin dönüşümünü yapacak olan Mersan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Günay da yapılacak projenin özellikleri hakkında bilgi verdi. Proje kapsamında güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edileceğini dile getiren Günay, "Elde edilen elektrik enerjisi devlete satılacak, geliri ise site yönetimine kalacak. Gri Su sistemi uygulaması yapacağız. Lavabo ve çatılardan gelen suları 150 tonluk depolarda filtre ettikten sonra sulama ve klozetlerde kullanacağız. Bu aynı zamanda önemli bir çevreci proje. Ataevler'in en prestijli sitesini yapacağımıza söz veriyorum" diye konuştu.

Emek 23 Sitesi Yöneticisi İsmail Sandıkçıoğlu ve Ataevler Muhtarı İsmet Taşçı da bölgeye değer katacak projeye verdikleri destek nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!