Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'den önemli açıklamalar! (ÖZEL HABER)

Bursada Bugün yönetimi, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'i makamında ziyaret etti. Projelerinden bahseden Başkan Erdem, Nilüfer'in ciddi sorunlarından kentsel dönüşüm problemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'den önemli açıklamalar! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Bursada Bugün yönetimi Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'le makamında bir araya geldi.

Zaman zaman eleştirilere konu olan Fatih Sultan Mehmet Bulvarı ve Özlüce'deki kirlilik sorunu ile ilgili konuşan Başkan Erdem, "Nerelerde temizlik çalışmaları yaptığımızla ilgili tek tek tarih ve saat verebilirim. Sadece vatandaşı bu konuda biraz daha bilinçlendirmemiz gerekiyor. Herkesin kapısının önüne bir liste bıraktık. Çöplerin hangi saatlerde alınacağı yazıyor. Fakat vatandaş bu saatlere uymuyor, daha sonra şikâyet ediyor. Bizim belirli periyotlarımız var. Bu periyotlar dâhilinde, çöp konteynerlerimiz mutlaka yıkanıyor. Ayrıca bu konuda vatandaş tarafından yüzde 86 memnuniyet oranımız var. Ana caddelerdeki çöpler her gün toplanıyor" dedi.

Seçimin üzerinden 6 ay geçtiğini ve bu 6 ay içinde genel organizasyonlar üzerinde yoğunlaştıklarını dile getiren Başkan Erdem, "Yaz mevsimi ve tatile denk geldiği için, personel açısından çalışmalarımızda biraz aksaklıklar oldu ama geçmişten gelen Sayın Mustafa Bozbey ile devam ettirmiş olduğumuz projeleri bitirme sürecini yaşadık. Bazı yatırımları tamamlayıp teker teker hizmete açmaya başladık. Özellikle bir kız yurdumuz vardı, onu tamamladık. Bu ay açılışını yapacağız, öğrencilerimiz şu an yurda yerleştiler. Bir hayırseverimiz sayesinde kreş yaptık. Bir tarafta devam eden huzurevimiz var. Fethiye'deki pazar yerimiz ve sosyal tesislerle ilgili müteahhit ile anlaşmamızı yaptık. Şu anda onun inşaatına devam ediliyor. Birkaç ay içinde açmayı hedefliyoruz. Tek engelimiz ekonomik daralma. Onun çözülmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

İşsizliğin en büyük problemleri olduğunu ve bu konuyla ilgili çok sayıda başvuru aldıklarını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "İnsanlar ilk önce bizim gibi kurumlara başvurmak istiyorlar. Ama maalesef bizim kaynaklarımız, bu konuyla ilgili yeterli değil. Bu sorunlar içinde yeni döneme başladık" dedi.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM CİDDİ BİR SORUN"  

Kentsel dönüşümün Nilüfer'de ciddi bir sorun olduğunu ve iki yıldır devam ettiğini söyleyen Başkan Erdem, "Kentsel dönüşüm tamamlanmadı, sadece bir kısmı bitti. Ama bitmeyen binalarla ilgili, yıkılıp, yeni başlanacak olan yerler var. Mağdur olan ciddi bir kesim var. Bunlarla ilgili yetkili olan birim Büyükşehir Belediyesi. Bakanlığın verdiği yetkiyi sadece Büyükşehir Belediyesi kullanabiliyor. Bize Büyükşehir'den imar değişiklikleri ile ilgili bir şey geldiğinde kentsel dönüşümü bitirmek hedefim. Tabii bu noktada, ekonominin inşaat üzerindeki etkisi de önemli. Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm ile ilgili sorunu gördüğü için, sadece bakanlığın verdiği yetkiyi kullanarak gelen taleplere cevap veriyor. Bu olumlu bir gelişme aslında. Eğer biz en başından böyle bir uygulama ile başlamış olsaydık bu kadar vatandaş mağdur olmamış olacaktı. Maalesef bu iş biraz siyasete ve ranta kurban gitti " vurgusunu yaptı.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE BİR SIKINTIMIZ YOK"

Büyükşehir Belediyesi ile Nilüfer Belediyesi'nin ilişkileri ne durumda?

Başkan Erdem, bu soruya şu yanıtı verdi:

"Biz nasıl bu işe yeni başladıysak, seçimden 1 yıl önce göreve gelmiş olsa da Büyükşehir Belediye Başkanı da yeni başlamış gibi. Kendi yeni dönemini organize etmesi, yol haritası çizmesi konusunda bir zamana ihtiyaç vardır. Alinur Aktaş da bu zamanı tahmin ettiğim gibi geçirmiştir diye düşünüyorum ve görüyorum da. Geçen ayki oturumda stratejik planı görüşerek karara bağladılar. Bundan sonraki süreci de takip edeceğiz. Herhangi bir sıkıntımız yok, birbirimizle diplomatik olarak görüşüyoruz. Karşılıklı olarak birbirimize ziyarette bulunduk. Kaçak yapılaşma ile ilgili bir toplantıya katıldık. Karar oluşturduk."

GÖRÜKLE İLÇE OLACAK MI?

Başkan Erdem, önümüzdeki yıllarda "Görükle, Nilüfer'den ayrılabilir mi?" sorusu üzerine, "Görükle'nin ayrılması için önce o alandaki nüfus yoğunluğunun biraz artması lazım. Belki ondan sonra yeni bir ilçe nüfusu olabilir mi bilmiyorum. Görükle'yi bir ilçeye dönüştürdüğünüzde oranın bir merkez olma hürriyeti yok. Ne koyulabilir oraya? Yeni bir belediye ya da merkezi idare oluşturabileceğiniz alanların varlığı mümkün değil. Görükle mera bölgesi var. Kayapa ve Badırga bölgesindeki alanlarda bir imar hareketliliği var. Bu imar planından sonra belki nüfus yoğunluğu, Görükle bir ilçe olacak mı sorusunu getirebilir ama ben yakın zamanda böyle bir şey olacağına pek ihtimal vermiyorum" açıklamasını yaptı.

CHP'DE KONGRELER SÜRECİ BAŞLIYOR

CHP'deki kongreler sürecinde Başkan Erdem tarafsızlığını koruyacak.

Erdem, "Ben siyasetin o kısmına karışmıyorum. Benim tavrım bu şekilde. Ben partinin genel işleyişine ve yapısına asla karışmıyorum. Benim partim, oradan seçildim. İlçe başkanım ve il başkanım benim üstümde yani grup başkanlığı olarak baktığım kişiler. Oy kullanmada benim de hakkım var. Kullanmaya gittiğimde bir arkadaşımızı tercih edeceğim. İyi adayların çıkması, nitelikli bir kongre geçirilme sürecidir. Kamuoyunda hep kavga eden bir parti olarak yansıtılıyoruz. Umarım bu sefer, dostluk, kardeşlik, beraberlik ve birlik içerisinde bir seçim dönemi geçiririz. Ama çok seslilik bizde var. Şu anda tek adaylılıkla ilgili bir tartışma var. Ben bunun çok aday ile gerçekleştirilmesini doğru buluyorum" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!