Bursa Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'dan önemli açıklamalar! (ÖZEL HABER)

Bursada Bugün yönetimi Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ı makamında ziyaret etti. Görev süresi boyunca hayata geçirdiği projelerden bahseden ve imza atmak istediği yeni işleri dile getiren Başkan Türkyılmaz, Myrleia Antik Kenti'nin üzerine yapılan AVM hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bursa Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'dan önemli açıklamalar! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - BANU ŞEN / BURSADA BUGÜN

Bursada Bugün yönetimi, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'la makamında bir araya geldi.

Türkyılmaz, görüşmede yaptığı açıklamada "Hareketli bir dönem yaşadık. Ama bu hareketli dönemde birçok bilmediğimiz tecrübeler edindik. Bu tecrübelerle ilk yılımızın son döneminde başlayan hizmet atağı, bu dönemde devam ediyor. Bu hizmetleri yaparken tabii ki Mudanya'mızın ihtiyacı olan ve gerçekten Mudanya'nın sorunlarını çözecek olan projeleri teker teker hayata geçirmeye çalışıyoruz. Biz şunu hedeflemiştik, seçim sürecinde sunduğumuz bütün projeler hepsi ayağı yere basan projeler. Bu projeleri anlatarak halktan oy aldık biz. Ülkemizin en önemli sorunu olan işsizlik sorununun sıfırlandığı beraberinde yoksulluğun sıfırlandığı bir hedef gözeterek projelerimizi hazırladık. Bu projelerimiz bittiğinde göreceksiniz ki, Mudanya doğal güzellikleriyle daha yaşanılası bir kent, daha huzurlu bir kent daha çok barış ve kardeşlik içerisinde, toplumun bütün değerlerinin özgürce yaşanacağı bir kent haline gelecek. 1 liralık işi 1 liraya yaparım. Devletin 1 kuruşunu heba etmeden bütün projelerimizi yapıyoruz. Seçimde sunduğumuz projelerin ötesine geçmeye başladık. Ben Mudanya'nın sorunlarını en aza indirmek istiyorum" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE BİR SORUNUM YOK"

Büyükşehir belediyesiyle bir sorunu olmadığının altını çizen Türkyılmaz, "Benim Büyükşehir Belediyesi'yle veya kişisel olarak biriyle hiçbir kavgam yok. Büyükşehir'le ilgili ilk dönemimde de, göreve geldikten sonra da, geçmişe bakın bir, sadece CHP'li belediyeleri değil, bütün belediyeleri ziyaret ettim. Belediyelerle beraber kendi ilçe örgütümü de ziyaret ettim. Büyükşehir'i de ziyaret ettim. Dedim ki dayanışma içinde olalım. Bütün arkadaşlarımız farklı partilerden de olsak, hedefimiz bütün olarak Bursa'yı geleceğe taşımaksa eğer, o zaman bir plan program olması gerek. Bunu anlattım. Tabii bunlar söylemde güzel, iş uygulamaya gelince öyle olmuyor. Bizim Mudanya'yla ilgili yapacağımız projeler, Keles'le, Mustafakemalpaşa'yla, Karacabey'le bir bütünlük arz etmeli. Birbirimize destek olan bir anlayışta olmalıyız dedim. Fakat bununla ilgili hiçbir adım atılmadı. Ben kavga etmiyorum. Mudanya'nın ve Mudanyalıların hakkını koruyorum" ifadelerini kullandı.  

"MYRLEIA ANTİK KENTİ ÜLKEYE KAZANDIRACAĞIM" 

Üzerine inşa edilen AVM ile gündeme gelen Myrleia Antik Kenti'yle ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Başkan Türkyılmaz, ülkesini seven herkesin Myrleia için yanında olduğunu, bu konuda yalnız olmadığını söyledi. Türkyılmaz, "Ben antik kentin üzerine AVM inşaatı yapanlara şunu söyledim. Siz burayı bilmeden aldınız, tarihi bir yer çıktı siz de mağdur olmayın size başka bir yer verelim, takas yapalım. Siz oraya alışveriş merkezi ya da otel yapın, kaybınız olmasın. Biz de bu antik kenti insanlığa kazandıralım. Sadece Mudanya için değil Bursa ve Türkiye için. Kendileri de bana ben otelci değilim market sahibiyim dedi. Ben de oteli, marketi ve alışveriş merkezini her yere yapabilirsin ama Mudanya'yı başka bir yere yapamazsın dedim. 2800 yıllık tarih orası. Görenler şaşırıyor. Mozaikler ve renkler çok canlı. Efes Antik Kenti ve Zeus Tapınağı'ndan çok daha değerli. Bu konuda yargı süreci devam ediyor. Söz konusu alışveriş merkezi kapanacak. Ben sabırlı bir insanım bekleyeceğim" dedi.

KAPALI PAZAR YERİ TARTIŞMALARI

Kapatılan kapalı pazar yeriyle ilgili tartışmalara da değinen Başkan Türkyılmaz, kapalı pazar yerini, özellikle giyim üzerine olan pazar günü yapılan pazarın, gününü değiştirmek istediklerini ve bu konunun tepkilere neden olduğunu dile getirdi.

Başkan Hayri Türkyılmaz, "Pazarın gününü değiştirdiğimiz için tepkiler aldık. Bir fikir sunduk. Pazar günü hariç istediğiniz gün olsun o zaman dedik. Dosya böyle açıldı. Süreç başlayınca bilgiler toplanmaya başladı. 2007-2008 yıllarına kadar indik. Gördük ki zamanında büyük suistimaller yapılmış. Yapılan anlaşmalar yapılmamış ama belgelerde yapılmış gibi gösterilmiş. Sadece burası değil. Mudanya Belediyesi'nin, ilçelerde olan aylık pazar maliyetini araştırdığımızda, yaklaşık 100 bin kadar bir ücretin, Mudanya Belediyesi'nin sürekli cebinden çıktığını gördük. Burada zabıtanın, temizliğin, elektriğin, suyun ve diğer hizmetlerin maliyeti varken, Mudanya Belediyesi'nin o pazarlardan topladığı para, temizliğin deterjanına yetmiyor. 11 yıl bu şekilde gitmiş. 11 yılda 13 milyon 200 bin lira ücret harcanmış Mudanya Belediyesi tarafından. Sırf oradaki insanlar para kazansın diye. Kurdukları derneklerin Mudanya Belediyesi'ne sözü vardı. Kapalı pazar yerini ve sosyal tesisleri yapacaklardı. Hani nerede? Hiçbiri yok. Ben de şunu söyledim; aylık kiraya verseniz 500 bin lira gelir getirir. Bu alan kamunun malı. Doğacak çocukların, senin, benim yerim buralar. Bir kuruş bile olsa, Mudanyalıların hakkını kimseye yedirmem." dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!