Bursa Kuyumcular Odası Başkanı: Altın bu fiyatının altına inmez

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, altının yükselmesini değerlendirerek, "Altın bulunduğu fiyatın altına düşmez, en yatırım aracı altın" açıklamasını yaptı. Altıkardeş çeyrek altının fiyatının tavan yapmasının ardından Bursa'da gram altına yönelenlerin sayısında da geçen yıllara oranla artış olduğunu ifade etti.

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı: Altın bu fiyatının altına inmez

Sefa Balaban/BURSADABUGUN.COM

Son zamanlarda altının gram fiyatının artmasından ötürü gram altının fiyatı 196 liraya yükseldi. Çeyrek altının 320 lira olmasının ardından vatandaşlar da gram altına hiç olmadığı kadar yöneldi. Altın fiyatlarının kendilerini çok etkilemediğini ancak vatandaş açısından sıkıntı bulunduğunu anlatan Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, "Çeyrek altının muadili gram altın çıktı. Bugün için baktığımızda da gram altın 190 TL civarında. Ortaya çıkardığımız muadillerle grama yönelme başladı. Herkes yine bütçesi dahilinde alışverişini altından yana kullanıyor" dedi. "En az zararı Bursa çarşısı gördü"
Müşteri bakımından Bursa çarşısının diğer illerden daha iyi durumda olduğunun altını çizen Altıkardeş, "Yaz sezonu dediğimiz zaman, düğün sezonu diyorduk. 4 ay boyunca işler çok hızlı oluyordu, geriye kalan 8 aylık bölümde de bir durgunluk bu her sene değişen bir şeydi. Ancak bu seneye baktığımız zaman bizim sektörümüzde alışveriş miktarı 12 aya yayıldı. Bu da sektör için iyi oldu. Etki anlamında baktığımız zaman yüzde 50'lik bir düşüş var. Diğer illere göre çarşımıza baktığımız zaman bizde yüzde 20'lik bir düşüş var. Başka illerde arkadaşlarımız bu düşüşü daha önemli hissediyor.  Fiyatların yükselmesi, dalgalanmanın çok yoğun bir şekilde olması, orta doğudaki krizin bitmemesi ve ülkemizin seçim sürecinde olmasından kaynaklanan bazı sebepler var" şeklinde konuştu.

"Altınlarını bozduranlar hep yanıldı"
Fiyatlardaki en küçük dalgalanmalarda bazı vatandaşların hemen ellerindeki altını bozdurduklarını ancak burada hata yaptıklarını da söyleyen Altıkardeş, "Altını bozma yolunda gidenler hep yanıldılar. Fiyatı daha da yükselmez diye bir düşünce ile gittiler. Ama biz her zaman şunu ifade ettik. Altın şuan için dünyadaki en iyi yatırım aracıdır. Kağıt parçalarının çok üzerinde. Altın bundan sonraki süreçte daha da yukarıya çıkmaya devam eder. Gördüğü fiyatların üzerine her daim çıkmıştır. Ben yatırımcılara kesinlikle diyorum ki, altının yüksekliğinden korkmayın. Altına yatırım yapmaya devam edin. Altın sizin için hiçbir eksi yaratmaz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!