Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Kent Bostanları'nda çeşit çeşit biber var (ÖZEL HABER)

Ürünlü Kent Bostanları, yetiştirdikleri ürünlerin çeşitliliği ile adından sıkça söz ettiriyor. Biber konusunda da bol çeşidi bulunan Kent Bostanları, bu yıl da çalışmalarına devam ediyor. Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, yetiştirdikleri biberler hakkında, "Ürünlü'deki üreticilerden aldığımız biberlerin bir kısmını biz bostanda da deniyoruz. 7 yıllık çalışma sonucunda üretimle elde edilen ve Türkiye'nin birçok ilinden toplanan yerel biber tohum çeşitleri bostanda yetiştiriyoruz" dedi.

Bursa Kent Bostanları'nda çeşit çeşit biber var (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Ürünlü, geçmişte biber çeşitleriyle ünlenmiş bölge. Şimdilerde çok fazla üretim yapılmasa da farklı fide üretimine devam edilen bu bölgedeki Kent Bostanları, hem Ürünlü, hem de Türkiye'nin pek çok yerinden gelen biberleri yetiştirerek gelecek nesillere aktarıyor. Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, hem Ürünlü'nün geçmişini, hem de yetiştirdikleri biberlerin özelliklerini Bursada Bugün'e anlattı.

"ÜRÜNLÜ ESKİDEN NİLÜFER'DE EN ÇOK BİBERİN ÜRETİLDİĞİ YERDİ"

Arca Atay, Ürünlü'nün biber geçmişi ve bostanlarındaki biberler hakkında, "Ürünlü bir zamanlar belki de biberin Nilüfer ilçesinde en çok üretiminin yapıldığı bir köymüş, derler ki günde 3-4 kamyon biber yüklenir ve hallere gidermiş, bugün Ürünlü'de onun adını en iyi yaşatan tatlı kıl sivri biberi. Burada her ne kadar biberin üretimi artık yapılmıyorsa da fide üretimi çok ciddi miktarda yapılıyor. Ürünlü'de yılda milyonlarca fide üretiliyor, sadece biber değil domates, patlıcan gibi ürünlerin de fidesi burada yetiştiriliyor. Ürünlü'deki üreticilerden aldığımız  biberlerin bir kısmını biz bostanda da deniyoruz. 7 yıllık çalışma sonucunda üretimle elde edilen ve Türkiye'nin birçok ilinden toplanan yerel biber tohum çeşitleri bostanda yetiştiriyoruz. 64 metrekarelik 8 üretim parselinde tohum üretimi amacıyla, sivri biberden gül biberine, gavata biberinden gobalak biberine acı ve tatlı olmak üzere 60 çeşit biber ekimi yaptık. Bunların bir kısmı acı bir kısmı tatlı, tatlı olan biberlerden en önemlisi az önce dediğim gibi tatlı kıl sivri biberi. Buraya özgü bir biber, bunun dışında bizim bostanda ürettiğimiz sus biberleri dediğimiz biberler var bunlar aslında birer köy popülasyonu yani kendiliğinden çıkan doğal melezlemeyle oluşmuş olan biber çeşitleri. Bunlar genellikle acı oluyor ama gördüğünüz gibi çeşitli tiplerde renklerde bitki olarak da çok hoş, bir süs bitkisi olarak da saksıda yaptığınız zaman çok hoş bir görünüm veriyor" ifadelerini kullandı.

KARŞINIZDA BOSTANIN EN ACI BİBERİ; TRİNİDAD SCORPİON

Arca Atay, biberlerin acılık oranlarıyla ilgili olarak, "Biberlerin acılığını Scoville denilen bir değerle ölçüyolar mesela bir yeşil biber bir dolma biberin Scoville değeri sıfırdır çünkü hiç içinde  kapsaisin yok, kapsaisin  miktarı artıkça bu çeşitlerdeki skovil değeri de artıyor mesela çok iyi bilinen jalapeno biberin Scoville değeri 8000. Ama enteran olan şu ki kapsaisinin saf değeri 15 milyon Scoville'dir. Hatta biber gazı 5 milyon Scoville değerindedir. Çeşitli çalışmalarla acı artırma denemeleri yapıyolar ve her sene bir biber en acı biber kategorisinde değerlendiriliyor. Onlardan bitanesi de 'trinidad scorpion' dediğimiz biber. Bunun acılık değeri ise 1,5 milyon Scoville" dedi.

"BİBERLERİ BİRBİRİNDEN UZAK EKMEK GEREK"

Atay, biber tohumlarını ekerken dikkat etmemiz gerekenler hakkında, "Şu an 20 çeşit klasik biber, 20 çeşit de süs biberi ürettik. Onları pek çeşitten saymıyoruz, görüntü olarak güzeller sadece her yıl aynı ürünü vermiyorlar, hibrit gibi düşünebiliriz ama bunlar doğal melez.  Acı olmayan biber bir dahaki seneye acılaşabilir bu yüzden çeşitleri birbirinden uzak dikmek gerekiyor" dedi

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!