Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin'den önemli açıklamalar! (ÖZEL HABER)

Bursada Bugün yönetimi Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin'i makamında ziyaret etti. Başkan Keskin, dağ yöresinin yıllardır büyük problemi olan yol konusunda önümüzdeki sene ilerleme kaydedileceğini bildirdi. Keles'in en önemli hedefiyle "sakin şehir" olarak Bursa'da bir ilke imza atmak!

Bursa Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin'den önemli açıklamalar! (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bursada Bugün yönetimi Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin'le makamında bir araya geldi.

Sözlerine neredeyse borçsuz denebilecek bir belediye teslim aldığı için eski belediye başkanlarına teşekkür ederek başlayan Başkan Keskin, Yazıbaşı Mahallesi'nde çörek otu ayıklama makinesini tamamlamak üzere olduklarını belirterek, bunun yaklaşık 100 bin liralık bir yatırım olduğunu dile getirdi ve "Hizmete girdikten sonra üreticinin yüzü gülecek. Çörek otunun değeri artacak" dedi.

Başkan Mehmet Keskin "İçme suyu ve atık su arıtma tesisi projemiz de vardı fakat ödenek sıkıntısı olduğundan ara verilmişti, geçtiğimiz pazartesi günü İller Bankası Genel Müdürü'nden aldığımız bir müjdeyle 7 milyon lira gibi ciddi bir rakamın bu projeye hibe edileceğini öğrendik. İçme suyu ve atık su arıtma projesi bizim için çok önemli bir proje ve yatırım" açıklamasını yaptı.

KİRAZDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK

Kiraz konusunda sıkıntıları olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Keskin, "Kırağı, don, dolu ve sinek gibi tehlikeleri olan kirazın, pazarlanması konusunda da eksikler var, önümüzdeki süreçte Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin de yardımını alarak ilaçlamayı düzeltip, kirazı direkt ihracata gidecek duruma getireceğiz" dedi.

YOL SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?

Yıllardır çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan ancak bir türlü çözüme kavuşamayan dağ yoluyla ilgili olarak Başkan Keskin, "Çaybaşı geçişimiz sıkıntılı, projede birlikte çalıştığımız müteahhitle sorun yaşadık bu yüzden ihaleyi Bursa'dan bir firmaya teslim ettik. Önümüzdeki sene bu konuda yol alacağız, sürecin bu kadar sıkıntılı olmasının sebebi yer yer kamulaştırma sıkıntısı çekmemiz" şekinde konuştu.

EN ÖNEMLİ HEDEF SAKİN ŞEHİR OLMAK!

"Keles halkına büyük şehirlere göç etmemeleri için 'buraya çok büyük bir fabrika kuracağız, 5 bin kişi burada çalışacak' demek insanlara hayal satmak olur" ifadelerini kullanan Başkan Keskin "Keles'in çok güzel bir doğası var bunu kullanarak kırsal turizmi ve Cittaslow (sakin şehir) projesini geliştireceğiz" açıklamasında bulundu.

Keles Belediye Başkanı; Cittaslow'la ilgili olarak; "İnsanlar bu tabiri yanlış anlıyor sakin şehir demek durağan anlamında değil, şehrin sakinliğini kullanıp, yöresel ürünleri, tarihi, doğayı ön plana çıkararak orayı dünyaya tanıtmaktan bahsediyoruz, yavaş şehirde yaşamak isteyenleri, şehrin karmaşasından kaçıp dinlenmek isteyenleri burada misafir edip kendimizi ve yöresel ürünleri tanıtacağız. Önümüzdeki meclise Cittaslow'u getireceğiz. Herkesle tartışıp Keles'i Cittaslow yapmak hedefindeyiz. Bu amaçla Türkiye'deki sakin şehirleri geziyoruz. Neler yapılabilir araştırıyoruz. Ekibimiz hummalı bir çalışma içinde" dedi.

Türkiye'de şimdiye kadar Muğla Akyaka, Isparta Eğirdir, Çanakkale Gökçeada, Sinop Gerze, Bolu Göynük, Şanlıurfa Halfeti, Bolu Mudurnu, Ordu Perşembe, Artvin Şavşat, İzmir Seferihisar, Sakarya Taraklı, Erzurum Uzundere, Kırklareli Vize, Isparta Yalvaç, Aydın Yenipazar, Muğla Köyceğiz ve Bitlis Ahlat "sakin şehir" kabul edildi. Keles sakin şehir olmayı başarırsa Bursa'da da bir ilke imza atmış olacak.

CITTASLOW AĞI

İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, "sakin şehir" anlamında kullanılıyor. Cittaslow ağı ise küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını, yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için "slow food" hareketinden ortaya çıkan bir kentler birliği olarak faaliyet gösteriyor.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!