Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Karacabey Belediyesi geçmişe ışık tutuyor

İlçenin sahip olduğu tarih ve doğal güzelliklerin gün yüzüne çıkarılması adına yaptığı tanıtım ve farkındalık çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren Karacabey Belediyesi, başlattığı çalışma ile ilçenin bu güzelliklerinin envanter çalışmasını ortaya çıkarıyor.

Bursa Karacabey Belediyesi geçmişe ışık tutuyor

Belediye ekipleri, özellikle kırsal mahallelerde muhtar ve mahalle sakinleri ile birebir temas kurarak, geçmiş yıllarda yaşanan olayları, tarihi kişilikleri ile mahalle sakinlerinin anlattıklarından yola çıkarak, tarihi ve doğal güzelliklerin peşine düşüyor.

Bu zamana dek 10'dan fazla kırsal mahallede sürdürülen çalışma neticesinde; tarihi taşlar, anıt ağaç niteliği taşıyan doğal güzellikler ile tarihe mal olmuş kişi ve olaylar gün yüzüne çıktı. Projenin özellikle bugüne kadar uzanan bilgilerden farklı ve daha detay bilgiler aranması,ayrıca bununla ilgili mahalle sakinleri ile birebir görüşmeler yapılmasından dolayı yavaş ilerlediği kaydedildi.

İlçede ilk kez gerçekleştiriliyor

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada,"Göreve geldiğimizden bu yana,Karacabey'insahip olduğu eşsiz değerlerin ve mevcut potansiyelingün yüzüne çıkarılıp tanıtılması içinönemli çalışmalara imza atıyoruz. Bu kapsamda, ciddi tanıtım ve farkındalık çalışmaları ile sadece ülkemizde değil dünyada dikkat çeken değerlerimizi ortaya çıkardık. Ancak tüm bunların yanında, Karacabey'de bu zaman kadar gerçekleştirilmemiş bir çalışmanın da peşine düştük. Oluşturduğumuz ekip arkadaşlarımız, bilinen değerlerin yanı sıra sadece yaşlı insanların hafızalarında kalmış tarihi, doğal ve kültürel değerlerimiz için kolları sıvadı. Yaklaşık 3 aydır devam eden bu süreçte onlarca anıt niteliği taşıyan yaşlı ağaçlar, tarihi anlatımların yer aldığı taşlar ve kaideler ile mağara, akarsu, şelale ve seyir alanları bulduk. Bunun yanında, Kurtuluş Savaşı dönemlerindeki kahramanlıkları unutulmaya yüz tutmuş bazı isimlere de ulaştık. Yakın zamanda, bu başlıklarla ilgili ayrıntılı bilgileri yine kamuoyuyla paylaşacağız'' dedi.

Belge niteliği

Başlatılan çalışmanın önemli bir yanı da özellikle tarihi eser kaçaklığına yenik düşen bazı eserlerin günümüze ulaşanlarının neyi ifade ettiğinin belgelenmesi vebu eserlerin, bir belge niteliğiyle korunarakgeleceğe aktarılmasınısağlamak olarak öne çıkıyor.

Proje sonunda belirlenen tarihi ve doğal güzellikleri korumak için tanıtım faaliyetlerine geçileceği açıklanırken, envanter sonuçlarının da bir kitap haline getirilerek kamuoyuna sunulacağı kaydedildi.

Dev Çınara "anıt ağaç" girişimi

Öte yandan, kısa süre önceKaracabey sınırları içerisinde belediye personeli tarafından bulunan ve 650 yaşından daha fazla olduğu tahminedilen dev çınar ağacı da basında yoğun ilgi görmüştü.

"Dere Çınarı" olarak bilinen ve asırlara meydan okuyan dev ağaçla ilgili Karacabey Belediyesi, anıt ağaç olması için girişimde bulundu.  Eğer yapılan tetkiklerle ağacın yaşı 650'den fazla çıkarsa, Türkiye'nin en yaşlı çınarları arasında başı çekeceği öngörülüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!