Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa İznik'te merakla beklenen çini sempozyumu öncesi lansman toplantısı

UNESCO Dünya Miras Adaylığı süresince önemli etkinliklere adım atan İznik Belediyesi, İznik'in göz bebeği olan çini ve seramik ile ilgili 9-11 Nisan 2020'de geniş katılımlı sempozyum düzenleyecek.

Bursa İznik'te merakla beklenen çini sempozyumu öncesi lansman toplantısı

HABER MERKEZİ / BURSADA BUGÜN

İznik'te düzenlencek olan sempozyum öncesi lansman toplantısı bugün gerçekleştirildi. Katılımcılar ise oldukça önemliydi.

İznik Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde 10.30'da başlayan lansman toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Prof. Dr. Ara Altun, Prof. Dr. Rüçhan Arık, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Prof. Dr. Gönül Öney ve Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu'da katıldı.

İznik'ten çok sayıda çini ve seramik sanatçısı ile birlikte birçok üniversiteden bilim sanat uzmanı öğretim elemanının da katıldığı sempozyumda İznik Çini ve Seramik Sanatı'nda gelenekselin ve yerelin değerlerini modern ve evrenselin beklentilerine dönüştürme arayışları konuları tartışıldı.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, "İlçemizde sosya kültürel sportif anlamda farklı çalışmalar yaparak şehrimizi sürdürebilir bir şekilde daha güzel noktalara taşımak için belli bir hedeflerimiz vardı. O yüzden farklı başlamak istedik. İznik'te çini festivalinin hiçbir amacı ve hedefi olmadığını tespit ettik. Yol arkadaşlarımız ve saygıdeğer hocalarımızla daha kalıcı olması için ilk önce bu işin özüne inmek için çalışma başlattık. Bu çalışma çok güzel destek buldu. İnanıyorum ki hem İznik'in hem İznik çiniciliğindeki sorunlar bu sempozyumdan sonra açığa kavuşacaktır. Biz İznik Belediyesi olarak destek vermeye hazırız. İznik çinisi hak ettiği yerde olacaktır. Bu arada Uludağ Üniversitesi rektörümüz ile görüştük. İznik Meslek Yüksel Okulunaki eksiklikleri ilettik ve en önemlisi de yurda ihtiyaç olduğunu söyledik. Kendisi bize yardım edeceğinin sözünü verdi" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!