Bursa İzmir kara yolunda kurtarma çalışmalarına tipi engeli!

Bursa İzmir karayolundaki yoğun kar esareti 7 saattir sürerken, kayan araçların kurtarılması çalışması tipi sebebiyle güçlükle yapılıyor. Bazı noktalarda trafik açılırken, yolu kapatan diğer araçlar ekiplerin işini güçleştiriyor. Karacabey Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve AFAD insani yardım için seferber oldu. Trafik ve belediye ekipleri yollarda mahsur kalanları Karacabey'e döndürmeye çalışıyor. 

Bursa İzmir kara yolunda kurtarma çalışmalarına tipi engeli!

Bursa İzmir karayolunda saat 10.00 sıralarında başlayan çile halen sona ermedi. 40 kilometrelik konvoy oluşurken, vatandaşlar benzin istasyonlarına ve dinlenme tesislerine sığındılar.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, mahsur kalan vatandaşları Karacabey'de ağırlayacaklarını belirterek. "Belediye olarak tüm ekipmanlarımızı, büyükşehir şantiyesi, diğer kamu kurumlarının iş makinelerini seferber ettik. İnşaatçıların elinde ne kadar iş makinesi varsa onları da kiraladık. En büyük sıkıntı Bursa yolunda mahsur kalanlarla ilgili. Benzinlikte kalanlarla görüştük. Yoğun tipi sebebiyle gitmek mümkün değil. Trafik ekipleri Bursa istikametine gitmek isteyen araçları Karacabey'e tekrar döndürmeye çalışıyorlar.. Bandırma, Balıkesir İzmir'e gitmek isteyenlere müsaade edilmeyecek. Kapalı Spor Salonu'nda misafirlerimizi ağırlayacağız. Can kaybı, mal kaybı yaşanmadan süreci götürmeye çalışıyoruz" dedi.

Ali Özkan, yoldan çıkan kamyonların önünde arkasında araçlar olduğunu, kurtarma çalışmalarının güçlükle yapıldığını, yoğun kar yağışı ve tipinin ekiplerin işini güçleştirdiğini, imkanı olanları Karacabey'e dönmeleri konusunda davetçi olduklarını kaydetti.

Öte yandan Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyeleri ile AFAD ekipleri bölgede mahsur kalanlara kumanya dağıttı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri de soğuktan etkilenmemek için saatlerdir araçlarını çalıştıran ve yakıt sıkıntısı çekenlere mazot ve benzin takviyesi yaptı.

 

Bursa - Karacabey yolunun 50. kilometresinde Uluabat yakınlarında TIR'ların yan yatması ve ulaşımın durması nedeniyle yolda kalan vatandaşlar için Büyükşehir Belediyesi seferber oldu. Yaşanan olay nedeniyle yolda yaklaşık 40 km araç trafiği oluştuğu ve 1500 - 2000 civarında vatandaşın da saatlerdir yolda beklediği belirtilirken, Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgede mahsur kalan vatandaşlar için kumanya ve yakıt desteği sağlamak üzere yola çıktı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı merkez şantiyesinde incelemelerde bulundu, kar temizleme ve karla mücadele alınan tedbirlerle ilgili çalışmaları yerinde gözlemledi. Büyükşehir ekiplerinin karla mücadelede etkin çalıştığını anlatan ve Karacabey Yolu ile ilgili Karayolları Bölge Müdürlüğü'nden gelen bilgi ve yardım talebi üzerine harekete geçildiğini söyleyen Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak ekip ekipman ve araçlarımızı bölgeye gönderdik. Bir yandan araçlarımızı gönderirken bir yandan da uzun saatlerdir yolda bekleyen vatandaşlarımıza 5 bin kumanya gönderdik. Bu 5 bin kumanya gerekirse daha da artacak. Saatlerdir bekleyen vatandaşlarımızın yakıtlarının bitmesi durumu da var, bundan dolayı yine daire başkanlıklarımız harekete geçti. Bölgeye yakıt da ulaştırmış olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne hem ekip ekipman hem de malzeme anlamında her türlü destekle yardımcı oluyoruz" diye konuştu.

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yola çıktığını ve kısa sürede bölgedeki vatandaşlara ulaşacaklarını belirterek, "Büyükşehir yardımları yolda, o bölgede sıkıntı bitinceye kadar yardımcı olacağız. Bizler de sevkiyatı destekleyecek lojistik desteği takip ediyoruz" dedi.

Başkan Altepe, Bursa içinde 1500 kilometresi şehir içi yol olmak üzere 7 bin kilometre yolda çalışmaların titizlikle sürdüğünü ve 150'yi aşkın iş makinesi ile 400'e yakın personelin sahada çalıştığını ifade etti. Başkan Altepe, özellikle kırsalda yoğun bir çalışmanın yapıldığını kaydederek, Bursa'da karla mücadelede günde 1000 ton civarında tuzun yollara döküldüğünü anlattı. Büyükşehir Belediyesi'nin güçlü ekip ve ekipmanlarının dağ ilçelerinden Mustafakemalpaşa, İnegöl, Yenişehir ve İznik bölgesi kırsalına kadar her yerde yolda kar küreme ve tuzlama çalışmalarına devam ettiğini sözlerine ekledi.

Ekipler 24 saat çalışıyor

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'da 17 ilçede 1076 mahallede yoğun faaliyet sürdürdüğünün altını çizerken, "Vatandaşlarımız ihtiyaç halinde ALO 153 ve (0224) 716 27 87 numaralarından Büyükşehir Belediyesi'ne ulaşabilecekler. Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki bölgelerde Ankara Yolu, Mudanya Yolu, Ovaakça'ya kadar olan İstanbul Yolu gibi noktalarda yollar açık. Büyükşehir Belediyesi ekiplerimiz 24 saat çalışıyor. Ayrıca dışarıda kalanların olmaması için de ekiplerimiz kentte dolaşıyor ve ihtiyacı olanları barınma evine götürüyorlar" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!