Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BURSA İŞ KAZASINDA SINIFTA KALDI

İş Teftiş Kurulu'nun raporuna göre Bursa iş kazalarında yüzde 62'lik artış gösterdi.

BURSA İŞ KAZASINDA SINIFTA KALDI

İş Teftiş Kurulu'ndan alınan verilere göre 2010 yılında Bursa'da bir önceki yıla göre iş kazalarında yüzde 62'lik artış yaşandı. Bursa'da yaşanan iş kazalarının 136'sının ölümlü, 453'ü yaralanma ve 145'i uzuv kaybı ile sonuçlanan kazalar olduğu açıklandı. İş sağlığı ve güvenliği konusunda Bursa'nın sınıfta kaldığını söyleyen Mavi Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Yetkilisi Güler Özkartal, bu artışın yaşanmasında firmaların ve işçilerin ihmalkârlığının büyük payı olduğunun altını çizdi. .
Özel sektör ve kamu kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliğinin önemine dikkat çekmek için her yıl kutlanan 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası' ülkemizde geçtiğimiz dönemde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ancak iş sağlığı ve güvenliği haftasının üstünden fazla geçmeden İş Teftiş Kurulu'ndan alınan verilere göre 2010 yılında Bursa'da iş kazalarında yaşanan yüzde 62'lik artış, Bursa'da iş güvenliğine verilen önemi gözler önüne serdi. İş Teftiş Kurulu'nun 2010 yılı rakamlarını değerlendiren Güler Özkartal, "İş Teftiş Kurulu'nun 2009 yılı istatistiklerinde Bursa'da toplam 403 iş kazası yaşandığını biliyoruz. Ancak 2010 yılı verilerinde bu rakamın düşmesi beklenirken yaşanan 651 iş kazası ile yüzde 62'lik artışın ortaya çıkmış olması Bursa'nın iş sağlığı ve güvenliği konusunda sınıfta kaldığını göstermektedir" dedi. Meydana gelen 651 iş kazasında 712 erkek ve 39 kadın olmak üzere toplam 751 kişinin zarar gördüğünü söyleyen Özkartal, "Maalesef

Bursa'da yaşanan bu iş kazalarının 136'sı ölümle, 453'ü yaralanma ile 145'i ise uzuv kaybı ile sonuçlandı."
2010 yılı rakamlarında iş kazalarının oluş şekline göre bakıldığında makine ve tezgahlarda meydana gelen 220 iş kazası ile fabrikaların başı çektiğini söyleyen Güler Özkartal, kazaların yaşanmasında en büyük nedenin firmaların ve işçilerin ihmalkarlığı olduğunu ifade etti. Meydana geliş şekline göre diğer kaza çeşitlerine bakıldığında 153'ünün malzeme düşmesi ve 115 düşme, elektrik çarpması, ve 145 farklı türde kazanın yaşandığını belirterek, bu kazalara yakından bakıldığında ortak nedenin firmaların ve işçilerin ihmalkarlığı olduğunu söyledi. Bu artışların 2011 yılında da yaşanmasının muhtemel olduğunu açıklayan Özkartal, sözlerini şu cümleyle noktaladı: "Bursa'da bu kazaların daha da artmaması ve iş kazalarının azaltılması için firmalar iş sağlığı ve güvenliği eğitimine önem vererek işçilerini bilinçlendirmelidir. Aksi taktirde söz konusu kazaların artması kaçınılmazdır." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!