Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa iş dünyası rüzgar bekliyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, Türkiye'nin önünde altın fırsatlar olduğunu belirterek, "2001 krizinden sonra attığımız sağlam adımlar sayesinde bünyemiz son derece güçlü. İş dünyası olarak biz yelkenleri açtık. Rüzgar bekliyoruz" dedi.

Bursa iş dünyası rüzgar bekliyor

BTSO Meclisi'nin mart ayı toplantısı İlhan Parseker başkanlığında yapıldı. Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefi için yol haritası çizildiğini kaydeden Sönmez, "Büyük değişiklikler zihinlerde başlıyor. 1980 yılında Türkiye, Güney Kore ve Arap ülkelerinde kişi başına düşen milli gelir 5 bin 500 dolardı. Bu rakam bir Amerikan vatandaşının o günkü gelirinin yaklaşık 5'te birine denk geliyordu. 32 yıl sonra biz gelirde ancak bir Amerikalının yüzde 30'una varabildik. Araplar ise yüzde 19'a düştü. Bugün karşımızda altın fırsat var. 2001 krizinden sonra attığımız sağlam adımlar sayesinde bünyemiz son derece güçlü. Ankara sorunlarımızın farkında. Dönüşüm ve çözüm için de önemli hazırlıklar içinde. İş dünyası olarak biz yelkenleri açtık. Rüzgar bekliyoruz" diye konuştu.
Ortak akılın müreffeh denizlere götürmek için en ideal rüzgar olduğunu ifade eden Sönmez, "Yeni teşvik paketini çok önemsiyoruz. Türkiye gibi ulusal tasarruf seviyesi düşük ülkelerin uygulayacağı teşviklerin isabeti son derece önemli. On yıllarca kıt olan kaynaklarımızı, biraz heba ettik. Bu kez bizi bir üst lige yükseltecek olan teşvik mekanizması ile karşılaşırız" şeklinde konuştu.

"TTK YETERİNCE ÖLÇÜLÜP BİÇİLMEDİ"
Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yakında yürürlüğe gireceğine işaret eden Sönmez, "Yasadaki bazı maddelerin fayda ve maliyet analizlerinin yeterince yapılmadığını görüyoruz. İnce ayar istiyor. İnternet sitesi kurma ve şirket bilgilerini koyma zorunluluğu önemli bir madde. Binlerce KOBİ bunu nasıl başaracak? Ortakların şirketten borçlanmasına getirilen yasaklanma, denetim kapsamının ölçek ayrımı yapılmaksızın yapılması, yasanın birçok durumda hapis cezasını öngörmesi, şirket kuruluş prosedürü ve masraflarının ve şirket ortaklarının yönetimindeki oy hakkı düzeninin yeteri kadar ölçülüp biçilmediğini düşünüyoruz. Bu konuda düzenlemeye ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

SÖNMEZ'DEN EKONOMİK BÜYÜME YORUMU
Zor geçmesi beklenen 2012 yılının ilk çeyreğini geride bıraktıklarını söyleyen Sönmez şöyle devam etti:
"Genel göstergeler büyümenin yönü konusunda karışık sinyaller veriyor. Dış ticaretimizin performansı da çok güçlü değil. Avrupa pazarında daralma devam ediyor. Önemli pazarlarda güçlü artışlar var. Sanayi üretimi beklenenden daha düşük bir artış kaydediyor. Gevşek para politikaları da yüzde '4'ün üzerinde bir büyümeyle kapatmamız için zemin oluşturuyor. Yeni teşviklerin oluşturacağı rüzgar bu endişelerin dağılmasına sebep olur" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!