Bursa İnegöl Belediye Başkanı: "Şehirde fark yaratmak için sizlere ihtiyacımız var"

Mimar Günü nedeniyle İnegöl'deki mimarlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Alper Taban, "Şehrimizde baktığınızda temizlik konusunda olsun, trafik konusunda olsun, başka alanlarda olsun gelişen ülkelere göre çok gerideyiz. Bunun için de bizim gerçekten iyi yetişmiş, tecrübesi olan insanlara da ihtiyacımız var. Bunlar da teknik insanlar ve sizlersiniz. Biz sizlere güveniyoruz ve bu şehirde bir fark yaratmak istiyoruz" dedi.

Bursa İnegöl Belediye Başkanı: ''Şehirde fark yaratmak için sizlere ihtiyacımız var''

Belediye Başkanı Alper Taban, 4 Ekim Mimarlar Günü nedeniyle İnegöl'deki mimarları Royal Otel'de düzenlenen kahvaltılı toplantıda misafir etti. İnegöl Mimarlar Odası yöneticilerinin de katıldığı programda, Başkan Taban tüm mimarların günü tebrik etti.

BELEDİYE YÖNETİMİ ŞEHRİ YÖNETMEK DEMEK

Kahvaltı sonrası İnegöl'e ilişkin istişare ve değerlendirmeler de yapıldı. Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alper Taban, "Bizler takvime bağlı olarak, takvimdeki etkinliklere bağlı olarak kimseyi atlamadan, önemseyerek, değer vererek belirli vesilelerle bir araya gelmeye çalışıyoruz. Bugün de 4 Ekim Mimarlar Günü olduğu için böyle bir organizasyon yapmak istedik. Benim de hayalimde hep vardı, teknik arkadaşlarla buluşmalar yapmak istiyorum. Ortada çok büyük bir şehir var, dolayısıyla çok fazla iş yükü var. Öncelikle sivil toplum kuruluşlarıyla karma toplantılar yaparak hem derdimizi, yaptıklarımızı ve yapmak istediklerimizi anlatmaya çalıştık hem de fikir ve önerilerini dinledik. Bu mutfak toplantılarının önemli olduğunu düşünüyorum. Öncelikle mimarlar gününüzü kutluyorum. Sizlere sağlıklı ve başarılı bir yaşam diliyorum. Bu maksatla bir araya gelmişken de yine sizin fikir ve önerilerinizi, şehir adına düşüncelerinizi önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Çünkü belediye yönetimi sadece belediye ve personelini yönetmek değil. Koca bir şehri, yaşayan canlı bir şehri yönetmek demek" dedi.

İNEGÖL BELEDİYESİ'NİN TÜRKİYE'DE ÖRNEK BİR BELEDİYE OLMASINI İSTİYORUM

Bir Belediye Başkanının her konuda uzman olamayacağını ifade ederek bu noktada ortak aklın devreye girdiğini kaydeden Taban, "Göreve geldikten sonra şöyle düşündüm; apar topar bir değişiklik oldu aynı zamanda. Böyle bir görevlendirmeyi ben de beklemiyordum. Göreve geldikten sonra ne yapabiliriz diye düşündüm. Bu zaman zarfında biz ne katabiliriz diye düşündüm. Yaklaşık 1 buçuk yıllık bir zaman vardı önümüzde. Ve arkada iyi bir sistem bırakabiliriz diye düşündüm. Dolayısıyla öncelikle kendi kurumumu daha sistemli bir hale nasıl getirebilirim ve bir yandan da bizlere yapılan ziyaretler, bizlerin yaptığı ziyaretlerle bir yol haritası belirlemeye çalıştık. Şunu da söylemem lazım ki dönem başında göreve gelmediğim ve ara dönem için görevlendirildiğim için yürüyen bir stratejik plan var. Verilmiş vaatler var. Dolayısıyla biz devlette devamlılık esas olduğu için öncelikle bu işleri devam ettirmeye çalıştık. Bir dizi açılışlar yaptık. Devam eden projelerimiz var. Bunlar rutinde olan işlerdi. Ben kurumumun Türkiye'deki tüm belediyeler içerisinde parmakla gösterilen örnek bir belediye olmasını arzu ediyorum. Vatandaşını en güzel şekilde karşılayan, sorunları bir an önce bertaraf eden ve bununla yetinmeyip bu şehre değer katacak vizyon projeleri gerçekleştiren kurum olmak istiyoruz. Bunun için de bu şehirde yaşayan insan kalitesi, insan unsuru ile bunun gerçekleşeceğini düşündük. Ortak akıl vurgusunu da her platformda yapmaya çalıştık. Takdir edersiniz ki bir Belediye Başkanı her konuda uzman olamaz. 23 Müdürlüğümüz var. Bir Belediye Başkanı 23 ayrı konuda uzman olamaz. Biz de şehrimizde yaşayan herkesin görüş ve önerilerine talip olduk. Şuanda aylık 250 civarında fikir ve öneri geliyor bizlere. Bunları önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Bunlar gerçekten çok kıymetli. İçerisinden hayata geçireceğimiz, zenginleştireceğimiz çok fikir olabilir" ifadelerinde bulundu.

ENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERMEMİZ GEREKİYOR

Taban, bu konuda kendi personeliyle de görüşerek onlara da ne istediğimi anlattığını söyledi. Taban, "Bizim bir defa yaptığımız işin en iyisini yapıyor olmamız lazım. İşimizi yaparken de öncelikle kendi işimizle ilgili hataları görmekten başlayarak kurumumuzla ilgili, şehrimizle ilgili eksik ve hataları da bizlere bildirmelerini istedik. Bir Ar-Ge Ofisi kurduk ve bu ofis altında bir proje birimi oluşturduk. Bir taraftan bilişim çağındayız, bizim artık e-dönüşümü de iyileştirmemiz lazım. Bu konuda bir yazılım hamlesi de yaptık. Elektronik belge yönetimine geçtik. Bir taraftan kalite yönetim sistemi belgesiyle müşteri memnuniyeti belgelerimizi aldık. Bir yandan şehrin var olan problemleri giderilirken, bir yandan da daha rantabl olmaya, vatandaşı da sürece katmaya gayret ediyoruz. Mahallelerimizdeki tretuvar çalışmalarımızın startını Orhaniye Mahallesinden verdik. Yaptığımıza sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim. 30 yıllık binaların kaldırımlarını yeni yapıyoruz. Bina kullanım ömrünü tamamlamış, biz kaldırımını yeni götürüyoruz. Vatandaş şunu bekliyor belki; büyük bir park mı hayata geçireceksin, bilmem ne binası mı yapacaksın? Buraya gelene kadar önce kendimize çeki düzen vermemiz gerektiğine inandım ve bu adımları attık" diye konuştu.

SİZLERE GÜVENİYORUZ

Konuşmasının sonunda ortak aklın önemine de dikkat çeken Başkan Taban, "Yaptığımız bu çalışmalarla aslında mesafe alıyoruz ama şehrimizde baktığınızda temizlik konusunda olsun, trafik konusunda olsun, başka alanlarda olsun gelişen ülkelere göre çok gerideyiz. Mimari yönden deyin, şehirleşme yönünden deyin, alt yapı deyin... Bu aslında Türkiye'nin problemi. Bunun için de bizim gerçekten iyi yetişmiş, tecrübesi olan insanlara da ihtiyacımız var. Bunlar da teknik insanlar ve sizlersiniz. Biz sizlere güveniyoruz ve bu şehirde bir fark yaratmak istiyoruz. Burada mutlaka bir şeyler söyleyeceksiniz ama ne zaman bir fikriniz olursa ben sizlerle görüşmeye hazırım" şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından programa katılan mimarlarla İnegöl ve İnegöl Belediyesine ilişkin istişareler yapıldı. Sorunlar iletilip çözüm yolları tartışıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!